Wędrówka przez wzniesienia górujące nad rzeką Łebą

20 listopada 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Kaszubskie Góry? Bieszczady Północy? Tak często potocznie nazywa się strome wzniesienia górujące nad meandrującą w północnej części naszego regionu rzeką Łebą. Lasy Strzebielińskie, które obejmują swym zasięgiem omawiany przez nas obszar, to teren dość mocno pofałdowany. Występuje tu sporo wzgórz o stromych zboczach, a ze szczytów rozpościerają się wspaniałe widoki. Na ich wierzchołki wspiąć się można zarówno piechotą, jak i na rowerze - wyznakowanymi szlakami, bądź samodzielnie ułożyć ciekawą trasę. Każdy amator aktywnego wypoczynku znajdzie tu coś dla siebie. To wspaniały obszar na dobry trening przed wyjazdem w góry. A po wysiłku można skorzystać z lokalnej infrastruktury: zadaszonych wiat wypoczynkowych oraz miejsca na ognisko urządzając piknik. Leśniczówka Paraszynek, za wcześniejszym zgłoszeniem udostępnia także leśną chatkę na imprezy plenerowe.Ułożona przez nas trasa pieszej eskapady wiodła głównie drogami gruntowymi i wyznakowanymi szlakami dydaktycznymi przez bajeczne tereny: to wspinając się na zapierające dech w piersiach wzgórza, to opadając do dolin i głębokich wąwozów, którymi wiją się malownicze potoki. Oprócz aktywnego wypoczynku na łonie natury, celem naszej wizyty w tych okolicach było zapoznanie się z malowniczymi zakątkami okolic Paraszyna i Porzecza.

Ciekawostki, które zobaczyliśmy na naszej trasie:1. Rezerwat Przyrody "Paraszyńskie Wąwozy":

Z parkingu leśnego, gdzie rozpoczynamy naszą marszrutę, szlak dydaktyczny wiedzie przez głębokie jary między stromymi wzgórzami aż po szczyt Jeleniej Góry. Obszar ten należy do Rezerwatu Przyrody "Paraszyńskie Wąwozy". Został on utworzony dla ochrony bardzo licznych jak na ten region naszego kraju źródlisk i związanej z nimi roślinności, a także rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Ciekawostką jest tu występowanie roślin o charakterze podgórskim.

2. Jelenia Góra:

Jest najwyższym wzniesieniem na terenie tutejszych lasów, mierzy ponad 220 m n.p.m. Na szczyt wiedzie jedna z tutejszych ścieżek dydaktycznych, która mozolnie pnie się ku górze pokonując liczne głębokie wąwozy. Już od samego podnóża widoki zapierają dech w piersi. Wisienką na torcie jest jednak sam szczyt góry, na której w końcu po latach odnowiono drewnianą platformę widokową.

3. Kamienne Mosty:

Po zejściu z Jeleniej Góry udaliśmy się do tzw. Kamiennych Mostów. To bardzo ciekawy ewenement, który na pierwszy rzut oka wygląda jak wysoki nasyp kolejowy. Są to jednak kamienne umocnienia drogi nad głęboko wciętym przepustem. Nieznana jest dokładna historia ich powstania i przeznaczenia, ale prawdopodobnie powstały w okresie międzywojennym bądź na przełomie wieków. Mogły służyć komunikacji pomiędzy istniejącymi wtedy osadami, gospodarce leśnej lub udostępnieniu terenu do polowań.4. Łeba płynąca pośród górujących wzniesień:

Łeba na tym odcinku jest dość wymagająca. Przeciska się ona wąskim gardłem, pokonując liczne przeszkody - głównie kamienie, spore głazy, a także powalone drzewa. Przy wyższym stanie wody tworzą się na niej dość niebezpieczne zatory, dlatego to rzeka dla wprawionych w boju kajakarzy.

5. Bezimienne wzgórze i piękne miejsce wypoczynkowe:

Po przeciwnej stronie rzeki Łeby też górują nie lada wzniesienia. Na jednym z nich znajduje się pięknie położony punkt obserwacyjny. Umiejscowiony na skraju krawędzi stolik i ławki zachęcają do odpoczynku i podziwiania przepięknych krajobrazów. Widać stąd m.in. naszą ulubioną bazę noclegową - Leśne Schronisko Łowców Przygód.

6. Dwór w Paraszynie:

Tu mamy okazję być już... oj chyba zabraknie mi palców u rąk. Byliśmy tu i jesienią, i zimą, i w deszczu, za dnia, jak i w nocy. To urocze miejsce. W latach 1493-1601 właścicielem był von Jeckel. Kolejnymi gospodarzami były rody: von Borsche, von Sdune, von Bochen, von Paraski, oraz von Zelewski. Po nim wieś odziedziczyła jego córka Anne Marie, która wyszła za mąż za majora Ernsta von Bessera. To on był ostatnim właścicielem Paraszyna. Później jego historia była bardzo zawiła, a sam obiekt kilkakrotnie był przebudowywany. W końcu po ciężkich czasach, w latach 90. mieścił się tam elegancki hotelik i restauracja myśliwska, jednak w ostatnich latach XIX-wieczny dwór szlachecki popadł w ruinę i w takim też stanie jest po dzisiejszy dzień.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Podsumowanie:

Liczba górek i wzniesień, jakie mieliśmy do pokonania na zaplanowanej trasie była w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagających uczestników wycieczki. Nasza trasa w 90 proc. wiodła drogami gruntowymi i leśnymi duktami, kilka odcinków pokonaliśmy także drogami leśnymi wiodącymi płytami betonowymi. Pomimo wysiłku, jaki musieliśmy włożyć w pokonanie licznych wzniesień, niejednokrotnie mieliśmy okazję zachwycać się pięknem otaczającej nas przyrody. Kaszuby to bardzo atrakcyjny rejon dla wycieczek zarówno pieszych, jak i rowerowych. Bardzo dobrym pomysłem na aktywny wypoczynek jest również spojrzenie na te przepiękne okolice z poziomu kajaka.

Ognisko i piknik na zakończenieW ostatnich latach, w lasach naszego województwa powstało wiele miejsc piknikowych, gdzie rozpalić można ognisko, spędzić czas z rodziną, znajomymi, a nawet rozbić namiot i zostać dłużej. Polana, z której rozpoczęliśmy naszą wędrówkę jest świetnie zagospodarowana pod kątem organizacji imprez plenerowych bądź pikników. Można skorzystać tu z zadaszonych wiat wypoczynkowych, ławek, stołów, a także miejsca do rozpalenia ogniska. Jest też kilka miejsc postojowych na samochody. Leśniczówka Paraszynek, która zarządza terenem wynajmuje również drewniany budynek z piecem i paleniskiem, gdzie zorganizować można imprezę nawet gdy na zewnątrz pogoda nie sprzyja.

Kontakt: -wybierz z listy Leśniczówkę Paraszynek

Statystyki wędrówki:-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy: parking leśny k. Leśniczówki Paraszynek
-Dystans: 19 km
-Suma przewyższeń 1010 m
-Czas wędrówki wraz z postojami: 5,5 godziny
-Mapa i ślad gps naszej trasy

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę:
"Nadleśnictwo Strzebielino" o skali 1: 40 000 / wyd. Eko-Kapio.pl

Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Przez rejon wzgórz paraszyńskich przedzieraliśmy się wielokrotnie, m.in. rowerami:


-Przeczytaj także naszą relację z wypadu rowerowego przez wzgórza paraszyńskie

Kolejny wypad turystyczny już niedługo, do zobaczenia na szlaku!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto.info@gmail.com