Wędrówka wśród jezior lobeliowych Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

4 września 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Wędrówka wśród malowniczych jezior lobeliowych Kaszub

Lato to wspaniały okres na aktywny wypoczynek, z dala od cywilizacji. Tym razem zagłębimy się w przepięknych terenach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, gdzie pośród leśnej gęstwiny skrywają się malownicze jeziora, w tym o szmaragdowej barwie akweny lobeliowe. Na trasie naszej 18-kilometrowej wędrówki krajobraz uzupełniła także tradycyjna, drewniana zabudowa wsi kaszubskiej, z którą zapoznaliśmy się w Juszkach. Za nami ciekawa marszruta, którą chcielibyśmy zachęcić was do wędrówki.Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego reklamować nie trzeba. Naszym zdaniem to jedno z najpiękniejszych miejsc naszych okolic pod kątem aktywnego wypoczynku. Chcąc zaznajomić się z tutejszą przyrodą warto skorzystać z wytyczonych szlaków turystycznych oraz ścieżek dydaktycznych, które pokażą najciekawsze zakamarki tych obszarów, m.in. liczne jeziora, w tym lobeliowe, oraz torfowiska. Będzie to także wspaniała okazja do grzybobrania!

Jeziora lobeliowe, co to takiego?

Ze wszystkich jezior lobeliowych, które występują w naszym kraju, 95 proc. znajduje się na Pomorzu. Poza Polską, w Europie, jeziora tego typu występują jeszcze w Norwegii, Finlandii, Danii i Szkocji. Usytuowane są w obniżeniach terenu; bezodpływowe, naturalne zbiorniki wodne dawniej otoczone były borami sosnowymi, dąbrowami czy buczynami. Cechami charakterystycznymi jezior lobeliowych są: kwaśny odczyn, niewielka ilość soli, skąpożywność, przezroczysta woda i piaszczyste dno. Swoją nazwę zbiorniki te zawdzięczają lobelii jeziornej, która objęta jest ochroną, stąd też w większości tych jezior, niestety, wydano zakaz kąpieli. Latem - przy bezchmurnym niebie i odpowiednim załamaniu światła - woda w tych jeziorach ma piękny, turkusowy odcień. Na trasie naszej wędrówki zobaczyliśmy jeziora Głęboczko, Wielkie Oczko oraz Długie. Dotarliśmy do nich wyznakowanymi w terenie lokalnymi ścieżkami, w tym także dydaktyczną, rozpoczynającą się we wsi Wąglikowice (poniżej przedstawiamy dokładną mapę i ślad gps do pobrania).Przepiękne tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Wdzydzki Park Krajobrazowy i jego najbliższe okolice to wspaniały rejon nie tylko pod kątem turystyki pieszej. Tereny te warto poznać także z perspektywy roweru bądź kajaka. Wiedzie tędy mnóstwo ciekawych szlaków turystycznych, a także krótkich ścieżek dydaktycznych. Okolice wielkiego akwenu, jakim jest kompleks jezior wdzydzkich, to obszar jeszcze nieznacznie przekształcony przez człowieka, wymarzony do uprawiania ekoturystyki. Dominują tu lasy, głównie bory sosnowe, tworzące parasol ochronny dla czystych jezior i licznych torfowisk, a także dające schronienie dla ich dzikich mieszkańców. Symbolem Parku jest puchacz - największa leśna europejska sowa wymagająca ciszy i spokoju, która od wielu lat posiada na tym terenie swoje ostoje. Wdzydzki Park Krajobrazowy to wspaniały rejon dla różnorodnej maści turystyki, o czym niejednokrotnie przekonaliśmy się przemierzając te tereny. Pieszo dotrzeć można niemalże wszędzie, jak również zagłębić się tam, gdzie nie dojedzie się samochodem... i to w tym wszystkim jest najpiękniejsze!
Nad wieloma z jezior znajdują się kąpieliska. Dlatego latem warto pomyśleć o akcesoriach do wypoczynku nad wodą. My zabraliśmy ze sobą jedynie stroje kąpielowe i ręczniki. Na dłuższy piknik wybierzemy się innym razem.

Wieś Juszki, jako żywy skansen dziedzictwa kulturowego Kaszub:

Z pewnością czas zatrzymał się w mijanej przez nas na trasie wsi Juszki. Choć nadal żyją tu ludzie, a osada cały czas rozwija się, niektóre zabudowania przypominają te z pobliskiego skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Piękne, drewniane domy, a wokół nich przytulne, pełne kwiatów ogródki - tak widzimy to z zewnątrz. Z kart historii wiemy też, że wcale nie jest to cudowna wieś, w której niegdyś odkryto skarb z czasów rzymskich - jak błędnie pisał Franciszek Mamuszka. Juszki mają rodowód siedemnastowieczny, tu znajdował się piec do wyrobu smoły. W okolicy były dwa takie piece. Jeden z nich posiadał niejaki Lizak, a drugi - Uszko. Od nazwisk tych smolników pochodzą nazwy dzisiejszych miejscowości - nieopodal znajduje się wieś Lizaki, a my jesteśmy w Juszkach. Na początku wieś nazywała się Uszki. Potem przekształciła się w Juszki.

W Juszkach zawsze była bardzo duża rotacja ludzi, którzy latem szukali pracy gdzie indziej, a zimą wracali. Wyżyć z tej ziemi było niesamowicie ciężko, wszak nie była urodzajna. Funkcjonowały takie powiedzenia: "Ktoś jest biedny jak koza w Juszkach" - to już był synonim wielkiej biedy. Albo się mówiło, że "w Juszkach są najdorodniejsze zające". Dlaczego? Bo jak zając biegnie przez żyto to go całego widać, bo żyto rośnie tu zaledwie na kilkanaście centymetrów.

>>>więcej ciekawostek o Juszkach

Informacje o trasie wędrówki:

- Całkowity dystans: 22 km
- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki: Wąglikowice
- Czas wędrówki z postojami: 6,5 godziny
>>>Mapa i ślad gps naszej wędrówki

Rodzaj podłoża: leśne dukty i drogi gruntowe
Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę Wdzydzki Park Krajobrazowy wyd.EkoKapio.plGALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wdzydzki Park Krajobrazowy odwiedzaliśmy już wielokrotnie:

1. Spacerem przez Wdzydzki Park Krajobrazowy
2. Rowerowy wypad bezdrożami dookoła jezior wdzydzkich
3. Kajakiem, spokojną Trzebiochą do Kaszubskiego Morza

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com