Można już żeglować bez ograniczeń. Ćwiczenia, które pozwolą wrócić do windsurfingu

22 kwietnia 2020, 7:00
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat

Aplikacje dla biegaczy. Jaką wybrać?

20 kwietnia otwarte zostały plaże, a tym samym nie ma żadnych przeszkód, aby wróciła żegluga, a także windsurfing i kitesurfing. Pierwsi śmiałkowie już ruszyli na wody Zatoce Gdańskiej. Po długiej przerwie zimowej warto jednak przygotować ciało i rozciągnąć mięśnie, by uniknąć kontuzji. Przedstawiamy zestaw ćwiczeń, które powinniśmy wykonywać codziennie przynajmniej przez 15-20 minut.Windsurfing w TrójmieścieSezon żeglarski można już oficjalnie rozpocząć. Wraz ze zniesieniem części ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, miłośnicy tej dyscypliny sportu mogą bez żadnych ograniczyć ruszać na wodę.

Plaże zostały otwarte, a Urząd Morski w Gdyni nie widzi przeciwwskazań, by nie móc korzystać z akwenów wodnych. To doskonała wiadomość także dla amatorów windsurfingu i kitesurfingu.

- Nie mamy konkretnych wytycznych, ale jeśli możemy korzystać z plaży, to uprawianie windsurfingu czy kitesurfingu pozostaje kwestią indywidualną - informuje nas przedstawiciel z Urzędu Morskiego w Gdyni.
Zanim jednak ruszymy z deską i żaglem bądź deską i latawcem na wodę, warto odpowiednio przygotować się do premierowego w roku żeglowania. Wszak wiele osób ostatni kontakt z deską miało jeszcze we wrześniu czy październiku ubiegłego roku. Musimy wiedzieć, że u surferów pracują wszystkie mięśnie, dlatego ich sprawność decyduje o prawidłowej ruchomości stawów. W innym przypadku musimy liczyć się z urazami lub kontuzjami.

Można trenować na świeżym powietrzu- Warto przeprowadzić solidną rozgrzewkę i zrobić ogólne przygotowanie rozwojowe przed pierwszym pływaniem po przerwie. Organizm musi być gotowy na wysiłek fizyczny, żebyśmy za szybko nie złapali zadyszki, nie narobili sobie szkód w organizmie w postaci, np. zakwasów. Nie powinno się nam coś takiego przytrafić, jeśli będziemy dobrze porozciągani - dyplomowany trener gimnastyki sportowej Grzegorz Kunicki ze szkoły windsurfingu i kitesurfingu Mega Surf.
Trening dla przeciętnego windsurfera nie jest wymagający, ale potrzebny. Wystarczy codziennie poćwiczyć przez 15-20 minut. Trzeba pamiętać, że masa nie pomaga, bo każde 10 kilogramów w przeliczeniu przekłada się na metr kwadratowy żagla.

Ćwiczenia na kręgosłup dla pracujących przy biurku i nie tylko- Ćwiczenia trzeba dostosować do własnych możliwości. Trening ma pomóc nam rozruszać się i wrócić do ćwiczeń fizycznych. Po pierwszym pływaniu będziemy czuli się, jakby ktoś oklepał nas wiosłem, dlatego im lepiej będziemy przygotowani, tym mniej będzie bolało później -
Jak się okazuje, dobrym rozwiązaniem w przypadku rozgrzewki windsurferów są ćwiczenia gimnastyczne. Naturalnie zaczynamy od trzyminutowego truchtu, a następnie dokładamy kolejne elementy:

 1. opuszczania rąk do ziemi (na zmianę raz lewa, raz prawa, 30 s.)
 2. krążenia ramion (lewa, prawa, obie do przodu, do tyłu, na końcu krążenia obiema rękami w przeciwnych kierunkach, 30 sek.);
 3. bieg tyłem (30 sek.)
 4. bieg skrzyżny lewym bokiem do kierunku biegu, następnie prawym (30 sek.)
 5. podskoki z naprzemiennymi wymachami rąk w górę i unoszeniem kolan (30 sek.)


Domowy trening na rozruchNastępnym krokiem będą ćwiczenia w marszu: wyciągnięcie rąk do przodu i naprzemienne wymachy nogą z dotknięciem palcami stopy do dłoni. Potem przechodzimy już do ćwiczeń w miejscu

 1. skrętoskłony - opad tułowia do przodu, ręce w bok, skręty tułowia zamachem rąk (8-10 powtórzeń)
 2. krążenia biodrami raz w jedną, raz w drugą stronę (8-10 powtórzeń)
 3. krążenia kolan (do środka, na zewnątrz, razem w obie strony, 8-10 powtórzeń)
 4. krążenia nadgarstków i w stawach skokowych (8-10 powtórzeń)
 5. przysiady (8-10 powtórzeń)


Trening całego ciała w parachNie zaszkodzą również ćwiczenia siłowe. Do tego przydać może się również m.in. drążek.

 1. pompki
 2. brzuszki
 3. brzuszki skośne
 4. nożyce pionowe w leżeniu na brzuchu
 5. deska (30 sek.)


Trening z gumami oporowymiIstotna jest również kondycja, ale również przygotowanie ogólnorozwojowe.

- Skorzystajmy z rowerka stacjonarnego, jeśli mamy go pod ręką. Przyda się też m.in. trickboard lub "półpiłka". Pomogą one w wzmocnieniu mięśni stabilizujących posturę. Dzięki nim będziemy mogli prawidłowo utrzymać postawę. To jest mało widoczne, ale za to bardzo ważne - tłumaczy Kunicki.

Trening z garnkiem i książkami. Domowy zestaw ćwiczeńCzy próbowałe(a)ś windsurfingu?
20%

robię to regularnie

31%

tak, ale nie pływam zbyt często

10%

tak, ale to nie dla mnie

12%

nie, ale chętnie spróbuję

27%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 169