Joga i spływ SUP-ami po Motławie

7 maja 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Arnold Szymczewski

Ponad trzy godziny trwały pierwsze zajęcia w tym roku z serii SUP & Yoga. Na wodach Motławy 9-osobowa grupa odbyła trening jogi, a następnie wyruszyła w spływ na SUPach czyli specjalnych deskach do poruszania się na wodzie.W ostatnią niedzielę majówki mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłych zajęciach z jogi połączonej z pływaniem na tzw. SUP-ach, czyli specjalnych deskach do pływania, na których odbijamy się wiosłem. Na pomysł zorganizowania takich zajęć wpadły dwie zupełnie odmienne, ale jak się okazuje pasujące do siebie "szkółki" specjalizujące się w jodze oraz surfingu. Zosia i Kacper z pierwszej szkoły jogę mają w małym palcu, a ostatnio ćwiczyli m.in. na Bali.

- Joga to sposób myślenia, mówienia i życia. Na naszych zajęciach staramy się łączyć holistyczne podejście do człowieka. Kompleksowo wprowadzamy mantry, asany, pranajamy i relaksację, wpływamy tym samym na cały system nerwowy, hormonalny oraz mięśniowy człowieka. Staramy się podchodzić bardzo indywidualnie, dlatego grupy są bardzo kameralne. Najważniejsze zasady na naszych zajęciach to: wsłuchanie się w siebie i sięgnięcie po swój maksymalny potencjał - mówi Zosia Styn z Smu Yoga.
Za deski do pływania na zajęciach SUP & Yoga odpowiada licencjonowany instruktor surfingu Krzysztof Sikora. SUP, czyli Stand up Paddling to rodzaj pływania na długiej i wypornej desce. Stojąc odpychamy się wiosłem i płyniemy w miejsca, do których zwykli spacerowicze nie mają dostępu. Tak naprawdę utrzymanie równowagi na SUP-ie nie jest trudne, ale zdecydowanie pomaga nam fakt, że przed wejściem na deskę odbywamy ok. 30-minutową lekcję jogi, podczas której wyciszamy się, relaksujemy i doskonalimy m.in. balans.

Czytaj także: Zwiedzanie Gdańska na desce z wiosłem

Na zajęciach SUP & Yoga pokonaliśmy trasę około 6 km. Wystartowaliśmy Opływem Motławy z okolic ul. Reduta Wyskok zobacz na mapie Gdańska na Dolnym Mieście, następnie płynęliśmy przez Kamienną Śluzę zobacz na mapie Gdańska, okolice Bramy Stągiewnej zobacz na mapie Gdańska, Marinę zobacz na mapie Gdańska i Kanał na Stępce zobacz na mapie Gdańska. W drodze powrotnej przepłynęliśmy pod Kładką prowadzącą na Ołowiankę zobacz na mapie Gdańska, obok Żurawia zobacz na mapie Gdańska i następnie tą samą trasą wróciliśmy na ul. Reduta Wyskok. Widok grupy płynącej na SUP-ach pośród większych statków robił duże wrażenie przechodniów, którzy nierzadko nas fotografowali. Z kolei zwiedzanie Gdańska z tej perspektywy zdecydowanie na długo zostanie w pamięci. Po powrocie grupa odbyła jeszcze końcowe 30-minutowe zajęcia z jogi, by jak najlepiej zakończyć ten dzień.

- Byłam pierwszy raz na takim wydarzeniu, ale na pewno nie ostatni. Świetnym pomysłem było połączenie zajęć z jogi oraz pływania na deskach (SUP) po Gdańsku. Po zajęciach z jogi na świeżym powietrzu czułam się wspaniale, potem doszły SUP-y, na których pływało się bardzo łatwo - weekend zaliczam do udanych - mówiła jedna z uczestniczek zajęć.
Na zajęcia SUP & Yoga powinno się przynieść karimatę oraz strój do pływania lub na siłownię, tak żeby nie krępował ruchów. Koszt treningu dla jednej osoby to 80 zł. Informacje o kolejnych zajęciach będzie można znaleźć na facebookowych stronach Smu Yoga oraz Learn2Surf.