Zamienili wózki inwalidzkie na deski i wyciąg na wodzie

21 czerwca 2020, 7:00
mJ
Najnowszy artukuł na ten temat

Joga w plenerze dla ciała i umysłu

20 czerwca, w sobotę 10 niepełnosprawnych śmiałków wzięło udział w szkoleniu sitwake na jeziorze w Kielnie. Na kilka godzin zamienili wózki inwalidzkie na deski wodne.Sitwake to wakeboarding dla osób niepełnosprawnych. To dynamicznie rozwijający się sport, który polega na pływaniu na desce za specjalnym wyciągiem. Różnicę stanowi sama deska, która w przypadku sitwake jest nieco zmodyfikowana - zamiast wiązań montowane są specjalne siedziska dla osób sparaliżowanych.

W Wake Parku na jeziorze w Kielnie odbywa się zupełnie darmowe szkolenie dla osób niepełnosprawnych, które chciałaby spróbować swoich sił na desce.

- Wakeboarding to jest nasz sport, to jest nasze życie, to jest nasza pasja. Chcemy nią zarażać wszystkich - dzieci, dorosłych, kobiety, mężczyzn, zarówno osoby pełnosprawne, jak i niepełnosprawne. Dlatego właśnie we współpracy z fundacją Avalon zorganizowaliśmy szkolenie dla osób na wózkach inwalidzkich - wyjaśnia Damian Dziubek z Wakepark Gdańsk.
Osoby początkujące uczyły się ślizgu pod bacznym okiem doświadczonego instruktora - Szymona Klimzy.

- Zainteresowanie sitwake jest coraz większe. Organizujemy takie szkolenia w całej Polsce. Coraz więcej osób chce spróbować czegoś nowego. Oglądają na internetowych filmikach, jak to wygląda w praktyce. Widzą, że osoby niepełnosprawne też mogą się świetnie bawić. Mogą pływać, mogą wykonywać sztuczki. Na początku szkolenia przekazujemy wiedzę teoretyczną, a także dopasowujemy deskę do uczestnika. Następnie odbywają się pierwsze próby już na wodzie. Najpierw uczymy samego pływania, a w kolejnych etapach skręcania i nawrotów - tłumaczy Szymon Klimza z fundacji Avalon.
Szkolenie zostało podzielone na dwa dni, w ciągu których przewidziano aż 15 godzin pływania. Drugi dzień treningowy odbędzie się w niedzielę.

mJ