Zapisz dziecko na treningi tenisa

15 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski

Jan Downar został mistrzem Polski skrzatów w grze podwójnej i brązowym medalistą w singlu, a Martyna Szpakowska sięgnęła po brąz w grze podwójnej kadetek. Gdańska Akademia Tenisowa, którą reprezentują młodzi zawodnicy, cały czas prowadzi nabór dla dzieci już od 5. roku życia. - Tenis to sport, który znakomicie rozwija cechy motoryczne, a do tego stanowi znakomitą zabawę - zapewnia trenerka Marta Kurzacz.

Młodzi zawodnicy Gdańskiej Akademii Tenisowej miniony rok zakończyli złotym i srebrnym medalem mistrzostw Polski młodziczek Weroniki Ewald. Równie udanie rozpoczęli obecni, bo z halowych mistrzostw Polski skrzatów (do lat 12) w Sobocie koło Poznania złoto w grze podwójnej przywiózł Jan Downar (trenerka Malwina Jagiełło).

12-latek, który w deblu występował wspólnie z Antonim Wieczorkiem, zdobył także brąz w grze pojedynczej. Natomiast w Toruniu odbyły się mistrzostwa kadetów, w których po brązowy medal w deblu sięgnęła jego klubowa koleżanka Martyna Szpakowska (trener Mariusz Ozdoba) w parze z Jagodą Wróblewską.Gdańska Akademia Tenisowa zobacz na mapie Gdańska działa od 2012 roku. Prowadzi szkolenie wyczynowe i rekreacyjne pod okiem trenerów I klasy z licencją PZT: Marty Kurzacz i Mariusza Ozdoby. Klub organizuje turnieje Polskiego Związku Tenisowego oraz turnieje amatorskie we wszystkich kategoriach wiekowych. W klubie trenują grupy szkoleniowe w wieku od 5 do 17 lat.

- W sumie trenuje u nas około pięćdziesięciu dzieci. Najmłodsi trenują w większych grupach, a starsi częściej w trójkach czy czwórkach. Prowadzimy też szkolenie indywidualne. Niektórzy biorą udział w godzinnych zajęciach raz lub dwa w tygodniu, a inni w zależności od potrzeb i zaawansowania, nawet codziennie. Współpracujemy też z trenerami od przygotowania ogólnorozwojowego - mówi Marta Kurzacz.

Przeczytaj o trójmiejskich medalach w halowych mistrzostwach młodziczek


Aby rozpocząć przygodę z tenisem, nie trzeba inwestować w sprzęt. Klub zapewnia piłki i rakiety. Jedyny wydatek to opłata za zajęcia, która miesięcznie w zależności od liczby zajęć w tygodniu wynosi od 120 do 280 zł dla grup szkółkowych. Do 600 zł zapłacić trzeba w przypadku zaawansowanych grup, które trenują praktycznie codziennie. Gdańska Akademia Tenisa mieści się przy ul. Górskiego, a dysponuje pięcioma kortami na świeżym powietrzu i dwoma krytymi w hali całorocznej.

- Tenis to sport, który znakomicie rozwija cechy motoryczne jak zwinność, szybkość, koordynacja, zwrotność. Do tego gra z piłką i rakietą charakteryzuje się tym, że ciągle się coś dzieje i stanowi znakomitą zabawę dla dzieci. Na początkowych etapach poszerzamy zajęcia także o piłkę nożną czy unihokeja - zachęca Kurzacz.
Szczegółowe informacje na temat zajęć i naboru można znaleźć w tym miejscu.