Zimowa wędrówka koroną Wzgórz Szymbarskich

11 marca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Zimowa wędrówka przez Wzgórza Szymbarskie

Pojezierze Kaszubskie to wymarzony obszar dla wszelakiej maści turystyki i wypoczynku. Występuje tu wiele leśnych duktów oraz bocznych dróg gruntowych, które wykorzystać można pod kątem wycieczek pieszych bądź rowerowych. Tym razem tematem naszej wędrówki były najciekawsze szczyty Wzgórz Szymbarskich. Ich pasmo to najwyższe wzniesienia i góry, z których rozpościerają się przepiękne widoki na okoliczne lasy, pola i jeziora. Trasę pokonać można o każdej porze roku. Chcąc jednak poczuć namiastkę górskich klimatów, na wędrówkę udaliśmy się przy pięknej, śnieżnej zimie.Pokonana przez nas trasa:


Ułożona przez nas trasa wiodła przez koronę pasma Wzgórz Szymbarskich. Z większości szczytów rozpościerają się przecudne widoki, jednak wysokość wzniesień wcale nie przekłada się na krajobraz. Na niektóre z wierzchołków nie wiedzie żaden szlak, ani ścieżka, a sam szczyt porośnięty jest gęstym lasem, jak np.: Zielona Góra, 265,6 m n.p.m., znajdująca się nieopodal Kartuz.
Na trasie naszej wędrówki znalazły się zatem tylko wybrane szczyty:

  1. Zamkowa Góra, 225,4 m n.p.m. / widok na rezerwat przyrody o tej samej nazwie,
  2. Góra Tamowa, 224,1 m n.p.m. / widok na Chmielno i jeziora: Kłodno i Rekowo,
  3. Góra Sobótka, 210,3 m n.p.m. / widok na jeziora Małe Brodno i Brodno Wielkie,
  4. Złota Góra, 235,1 m n.p.m. / widok na Jezioro Wielkie Brodno,
  5. Jastrzębia Góra, 227,2 m n.p.m. / widok na wzgórza i Jezioro Ostrzyckie
  6. Góra Wieżyca, 328,7 m n.p.m. / to najwyższe wzniesienie morenowego pasma Wzgórz Szymbarskich. Na wierzchołku góry usadowiono 35-metrową platformę widokową, z której rozpościerają się malownicze widoki na zalesione wzgórza, które wznoszą się nad Jeziorami Raduńskimi. Wg informacji turystycznej wieża czynna jest w okresie od maja do października. Zdarza się, że jest ona otwarta niekiedy też zimą... mieliśmy okazję wejść na nią w zeszłym roku, dlatego też tym razem temat ten odpuściliśmy.


Górę Wieżycę i okolice znamy już z poprzednich wędrówek:
Wyjątkowy mikroklimat wokół Góry Wieżycy


Dojazd i powrót do miejsca rozpoczęcia i końca wędrówki:Chcąc powtórzyć pokonaną przez nas trasę, której początek miał miejsce w Kartuzach a koniec w Krzesznej, najlepiej skorzystać z transportu kolejowego. Zarówno rano, jak i w godzinach popołudniowych znajdą się dogodne połączenia z Trójmiastem.

Przyjazna baza wypadowa, dobra gastronomia:

Układając nasze trasy, coraz częściej szukamy obiektów gastronomicznych, w których ogrzejemy się i zregenerujemy siły po wycieczce, bądź zatrzymamy się na noc. Urokliwe miejsce, wyśmienita kuchnia to podstawa uzupełniająca weekend poza miastem. Hotel, pensjonat, agroturystyka - jak się okazuje, poza ścisłym sezonem turystycznym, wcale nie ma tego za wiele. W okolicach kompleksu Jezior Raduńskich natrafiliśmy na kilka ciekawych pozycji. Jednym z takich obiektów, gdzie można dość liczną grupą zatrzymać się na nocleg i smacznie zjeść jest Gościniec Malinówka.

Kuchnia kaszubska to strzał w dziesiątkę, szczególnie zimą, po wyczerpującej wycieczce. Gospodarze serwują nam przepyszne domowe pierogi. Na deser wyśmienita szarlotka i kawa, a dla chętnych degustacja domowych nalewek, "w końcu nie samą rekreacją człowiek żyje" ;)

>>>Przejrzyj katalog restauracji za Trójmiastem
>>>Przejrzyj katalog bazy noclegowej za Trójmiastem

Parametry wędrówki:

-Miejsce rozpoczęcia wędrówki: Kartuzy, stacja PKP
-Miejsce zakończenia wędrówki: Krzeszna, stacja PKP
-Dystans: 27 km
-Suma przewyższeń: 1524 m
-Czas wędrówki z postojami: 8 godzin

>>>Mapa i ślad gps trasy

-Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę:
"Kaszubski Park Krajobrazowy" o skali 1:50 000 / wyd. EkoKapio.pl
GALERIA ZDJĘĆ 1, fot. Wioletta Zubka
GALERIA ZDJĘĆ 2, fot. Krzysztof Kochanowicz
Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com