Zimowa wędrówka po Lasach Mirachowskich

14 lutego 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Zimowa wędrówka po Lasach Mirachowskich

Lasy Mirachowskie to urokliwy kompleks znajdujący się w północnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on kilka rezerwatów przyrody oraz wiele ciekawych miejsc, jak m.in. punkty widokowe: Zamkowa Góra czy Szczelina Lechicka, które górują nad kompleksem jezior rynnowych zwanych Rynną Potęgowską. Bywaliśmy tu pieszo i na rowerach już wielokrotnie, tym razem zawitaliśmy zimą.Pokonana przez nas pętla liczyła 22 km. Większość trasy pokonaliśmy drogami gruntowymi bądź leśnymi ścieżkami. Na jednym z północnych odcinków trasy, między szczytem Góry Zamkowej a punktem widokowym Szczeliny Lechickiej, towarzyszył nam oznakowany kolorem czerwonym pieszy Szlak Kaszubski.

Chcąc wyruszyć naszym tropem najlepiej wycieczkę rozpocząć spod Leśniczówki Mirachowo. Nieopodal, na parkingu leśnym zostawić można samochód. Wariantów wycieczek jest tu cała masa i na dobrą sprawę wszystko zależy od naszej orientacji w terenie.

Atrakcje krajoznawcze na naszej trasie:1. Mokradła, Kurze Grzędy i piękne, wiecznie zielone lasy

Południową część tutejszych obszarów stanowią mokradła i porastające je gęste lasy iglaste. Ten wiecznie zielony teren jest jednak bardzo trudno dostępny, dlatego najlepiej poruszać się po nim wyłącznie drogami pożarowymi, bądź drewnianymi kładkami. W Rezerwacie Przyrody Kurze Grzędy zobaczyliśmy unikatowy krajobraz nie tylko w skali regionu, ale i kraju. Mnóstwo tu mchów i porostów oraz bujnych borów bagiennych, które rozdzielone są licznymi przepustami wody i większymi rozlewiskami. Wśród licznych mokradeł na uwagę zasługuje torfowe jezioro Turzycowe.

2. Taras widokowy na zboczu Zamkowej Góry

Gdzieś w głębi lasu skrywa się Zamkowa Góra, licząca ponad 229 m n.p.m. Na jednym z jej zboczy znajduje się maleńki, drewniany taras widokowy, z którego rozpościerają się malownicze widoki na położone w dole rynnowe jeziora potęgowskie. Przy platformie znajdują się ławki i stolik, w sam raz na piknik.

3. Szczelina Lechicka - punkt widokowy i rezerwat przyrody

Szczelina Lechicka to rezerwat przyrody obejmujący swym obszarem wschodnią część jeziora Potęgowskiego oraz oddzielonego od niego malowniczym przesmykiem bagnistego jeziora Kocenko. Powyżej rezerwatu, na jednym ze szczytów, znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościerają się przecudne panoramy na położony w dole kompleks jezior rynnowych - tzw. Rynnę Potęgowską.

4. Diabelski Kamień nad jeziorem Kamiennym

Leżący nad brzegiem jeziora Kamiennego głaz jest jednym z największych kamieni narzutowych na Kaszubach. Jego wymiary to: 3 metry wysokości, 4,55 metrów szerokości i 5 metrów długości. Jest przepołowiony szczeliną, stąd też bywa nazwany pękniętym. Chroniony jest jako zabytek przyrody.

Legenda głosi, że głaz pozostawił tu diabeł. Zgodnie z umową z kaszubskim gburem, który w zamian za jego duszę miał zbudować w nocy most przez jezioro. Gdy diabeł zniósł już sporą część kamieni, chłop przestraszył się i zwrócił się o pomoc do żony. Ta, pomyślawszy chwilę, poszła do kurnika i posypała kogutowi ziarna. Zmylony ptak zapiał, a diabeł ze złości cisnął głaz o ziemię i czmychnął. Ów kamień, ze śladem diabelskiego łańcucha, pozostał na brzegu do dziś. Resztę kamieni zalała woda.Informacje o przebytej trasie:

- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wypadu: parking przy Leśniczówce Mirachowo
- Całkowity dystans: 22 km
- Suma przewyższeń: 432 m
- Różnica przewyższeń: 88 m
-Najwyższa wysokość: 228 m n.p.m.
- Czas wędrówki wraz z przerwami: prawie 6 godzin

>>>Mapa i ślad gps naszej trasyNa wycieczkę warto zabrać ze sobą dobrą mapę:
-Szwajcaria Kaszubska o skali: 1:30 000, Wydawnictwa EkoKapio.
GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wypad prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Przeczytaj także nasze relacje z wędrówek w tamte okolice:

1. Wiecznie zielone mokradła Lasów Mirachowskich
2. Ciekawostki przyrodnicze w okolicy jeziora Potęgowskiego
3. Widoki ze Szczeliny Lechickiej i Zamkowej Góry

Zobacz także naszą wideo relację z jesiennego wypadu rowerowego w tamte okolice


Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com