Zobacz, jak efektownie jeździć na rolkach

21 lutego 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Rafał Sumowski
Zobacz jakie ewolucje potrafi wykonać na rolkach Ewelina Czapla.


Jazda na rolkach to nie tylko rekreacja na nadmorskich ścieżkach albo powietrzne ewolucje skejterów. Specjalnie dla Trojmiasto.pl swoje umiejętności zaprezentowała Ewelina Czapla, mistrzyni Polski i jedna z czołowych zawodniczek na świecie w freestyle slalomie. 18-latka potrafi zaimponować trikami, do których wcale nie potrzeba ramp, schodów i skateparku. Nam zakręciło się w głowie od samego oglądania jej piruetów.- Freestyle slalom to technika jazdy na rolkach polegająca na mijaniu kubeczków rozstawionych w linii prostej, w równych odległościach przy jednoczesnym wykonywaniu efektownych trików pomiędzy nimi. Jest to na pewno mniej kontuzjogenna dyscyplina niż agresywna jazda, w której skaczemy, zjeżdżamy ze schodów czy wykonujemy triki w powietrzu. Swoich sił może spróbować każdy. Podstawowych trików można nauczyć się tak naprawdę w ciągu jednego dnia - wyjaśnia nam Ewelina Czapla, która na Stadionie Energa Gdańsk poprowadziła warsztaty dla adeptów tej specjalności.
Ewelina wywodzi się z Rzeszowa, ma zaledwie 18 lat, ale umiejętność jazdy na rolkach opanowała niemal do perfekcji. Zawodniczka mająca na koncie m.in. tytuł mistrzyni Polski z 2013 roku w speed slalomie, specjalnie dla nas zaprezentowała jak jeździ światowa czołówka. Jej ewolucje robią wrażenie nie tylko na laikach, ale i bardziej doświadczonych amatorach jazdy na rolkach i wrotkach.

Konkurencji w freestyle slalomie jest kilka. Speed slalom polega na jak najszybszym przejechaniu pomiędzy pachołkami na jednej nodze strącając jak najmniej, a najlepiej bez strącania kubeczków. Classic style slalom to bardziej artystyczna odmiana, w której zawodnik przygotowuje układ pod wybrany układ muzyczny. Battle slalom polega natomiast na pojedynku na jak najefektowniejsze triki oceniane przez sędziów. Inna technika do Freestyle slides, gdzie po rozpędzeniu należy wykonać jak najdłuższy i najtrudniejszy slide, czyli zaawansowaną technikę hamowania.

- Kiedyś moją ulubioną konkurencją był speed slalom, bo w przeszłości trenowałam biegi sprinterskie. Aktualnie jednak więcej satysfakcji sprawia mi battle, w którym najbardziej liczy się technika. Do najtrudniejszych trików należą te wykonywane na jednym kółeczku. Można robić także przysiady, które wymagają wielu godzin treningów. Od piruetów może zakręcić się w głowie, ale idzie się przyzwyczaić - wyjaśnia Ewelina.
Podstawą do takich ewolucji jest posiadania odpowiednich rolek. Muszą posiadać krótkie szyny, by zapewniać dużą zwrotność, a jednocześnie być sztywne, by odpowiednio zabezpieczać kostki. Choć podstawy mogą być łatwe do przyswojenia, trudniejsze triki wymagają wielogodzinnych treningach.

Ewelina Czapla, choć pochodzi z Rzeszowa, na co dzień trenuje na Stadionie Narodowym w Warszawie. W stolicy mieszka od 2 lat. Jest jedną z niewielu polskich zawodniczek, które startują w turniejach World Slalom Series.

- W Polsce jest dużo amatorów, ale zawodników regularnie startujących w tych imprezach jest może ze dwudziestu. To wąskie grono i raczej dobrze się znamy. Sezon przeważnie trwa od kwietnia do grudnia. W Polsce są może z dwie, trzy imprezy, ale zagranicą jest ich bardzo dużo. Dzięki jeździe na rolkach sporo podróżuję, nie tylko po Europie. Byłam m.in. w Singapurze czy Korei, gdzie z dobrym skutkiem startowałam w zawodach. Na rolkach, przynajmniej w Polsce nie da się jednak zarobić. Ja mam to szczęście, że przynajmniej do tego nie dokładam. Moje wyjazdy oraz sprzęt sponsoruje firma Powerslide - mówi 18-latka.
Oprócz startów jako zawodniczka, Ewelina jest instruktorką w szkółce I Love Rolki. Do Gdańska zawitała w ramach cyklu "Effka on Tour", którego odsłonę na Stadionie Energa Gdańsk zorganizowała szkółka Roll4All. W ramach cyklu Czapla odwiedza różne miasta w Polsce, gdzie prowadzi darmowe warsztaty z jazdy na rolkach.

- Wymyśliliśmy ten projekt wspólnie ze znajomymi. Kocham jeździć na rolkach i zwiedzać świat startując na zawodach. Równie ważna jest jednak dla mnie promocja jazdy na rolkach, a szczególnie slalomu. Chcę zarażać ludzi tą pasją, bo wiem, że daje niesamowicie dużo satysfakcji - kończy Ewelina.
Czy startowałaś(eś) w zawodach rolkarskich?
23%

tak, staram się nie opuścić żadnej możliwości do startu

15%

zdarzało się, ale sporadycznie

62%

nie, jeżdżę jedynie rekreacyjnie, dla siebie

zakończona

łącznie głosów: 47