100-metrowy wiadukt na drodze do portu

14 kwietnia 2021, 7:55
erka

Widać już konstrukcję 100-metrowego wiaduktu drogowego, który zastąpi przejazd w gdańskim porcie. To jeden z efektów inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA zwiększającej dostęp kolejowy do portu, realizowanej z programu CEF "Łącząc Europę".Ponad 100-metrowy wiadukt z dwoma pasami ruchu i chodnikiem zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Ku Ujściu pomiędzy stacjami Gdańsk Port Północny i Gdańsk Kanał Kaszubski. Bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym oraz usprawni komunikację w mieście. Sprawniejszy będzie dojazd pociągów i samochodów do gdańskiego portu. Wyremontowane i zbudowane będą także drogi dojazdowe. Zakończenie budowy wiaduktu planowane jest w 2021 r.

Czytaj więcej: Rozbudowa układu drogowo-kolejowego w Porcie GdańskGotowe są już podpory i zamontowano konstrukcję stalową wiaduktu. Pracownicy wykonują zbrojenie, a następnie będą betonować konstrukcję nośną. W kolejnym etapie przewidziano montowanie niezbędnego wyposażenia wiaduktu. Wzmacniany jest grunt w miejscach, gdzie powstaną wjazdy. Prace obejmują budowę nowej kanalizacji oraz przebudowę sieci elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej.

Efektem realizacji projektu pn. "Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk" będzie przewóz większej ilości towarów. Do nabrzeży będą mogły dojechać dłuższe pociągi z towarami - nawet 750-metrowe cięższe składy o nacisku 221 kN na oś. Dzięki nowym urządzeniom sterowania ruchem przewóz ładunków będzie sprawniejszy i bezpieczniejszy. Wartość prac w Gdańsku to ponad 1,1 mld zł netto. Prawie 40 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne ze środków instrumentu finansowego Connecting Europe Facility (CEF) - "Łącząc Europę". Zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest do końca 2021 r.

erka

Opinie wybrane


wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.