stat

Amberif. Największe na świecie targi bursztynu

20 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski
Zobacz nasz film z targów Amerif 2019

Zarówno niewielkie pracownie, jak i największe firmy na rynku jubilerskim, zajmujące się przede wszystkim obróbką "złota Bałtyku" wystawiają się w halach Amber Expo przy ul. Żaglowej 11 zobacz na mapie Gdańska w Letnicy, gdzie odbywają się Targi Amberif. To już 26. edycja najważniejszej na świecie wystawy bursztynu i największej w naszej części Europy imprezy branży jubilerskiej.Bursztyn, zwany również jantarem, to kopalna żywica drzew iglastych z okresu trzeciorzędu, a więc sprzed od 65 do 1,8 mln lat. Z chemicznego punktu widzenia to mieszanina kilkudziesięciu różnych związków, przede wszystkim węgla, tlenu, wodoru i siarki. Z powyższego wynika, że dość powszechne zaliczanie bursztynu do kamieni szlachetnych jest całkowicie niepoprawne. Trudno się jednak dziwić tej pomyłce, gdyż zakrzepła przed milionami lat żywica jest jednym z najpiękniejszych materiałów jubilerskich. Można się o tym przekonać odwiedzając targi Amberif, które potrwają od środy do soboty w halach Amber Expo w Letnicy.

Największe tego typu wydarzenie na całym świecieAmberif to największe na całym świecie targi bursztynnicze i największa impreza branży jubilerskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Niestety, nie każdy chętny będzie miał okazję obejrzeć prezentowane tu wyroby na własne oczy, ponieważ jest to wydarzenie o charakterze zamkniętym, przeznaczone wyłącznie dla ludzi z branży.

- Biznes spotyka się tutaj ze sztuką i nauką, tu rodzą się twórcze pomysły i idee, tu prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Swoją ofertę przedstawią zarówno małe pracownie, jak i duże firmy jubilerskie: producenci złotej i srebrnej biżuterii z bursztynem, z kamieniami kolorowymi, perłami i diamentami, importerzy zegarków, złotej i srebrnej biżuterii, producenci i importerzy maszyn, narzędzi oraz technologii złotniczych - mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektu Amberif i komisarz targów.

Gala Amber Look w Teatrze Szekspirowskim


Coraz większe zainteresowanie zagranicyTo już 26. edycja tej niezwykłej imprezy. Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy nie mieli żadnych kłopotów z zapełnieniem wystawcami hali w Letnicy. Jednak co ciekawe - w porównaniu do lat ubiegłych - zmieniły się nieco proporcje liczby rodzimych i zagranicznych wystawców. Innymi słowy, Amberif cieszy się coraz większym zainteresowaniem cudzoziemców.

- Już od dobrych kilku lat wynajmujemy całą powierzchnię, jaką dysponuje Amber Expo. Gościmy 470 firm, jednak w tym roku jest trochę więcej niż zazwyczaj firm z zagranicy. Oznacza to, że rynek polski jest coraz lepiej oceniany, a firmy spoza Polski oraz chętniej zaczynają szukać tutaj możliwości zbytu i nawiązania kontaktów. Gościmy 126 firm z zagranicy, z rekordowej liczby 21 krajów. Wystawcy biorą udział w naszych targach przede wszystkim po to, aby spotkać tutaj kupców. A tych gościmy z reguły z ponad 50 krajów. Szacujemy, że w tym roku pojawi się ok. 6 tys. handlowców - wylicza Rachoń.

Bursztyn symbolem PolskiBursztyn przyjmuje przeróżne barwy: od odcieni brązu i czerwieni przez żółć i zieleń na kolorach niebieskim i fioletowym kończąc. Najbardziej cenne okazy zawierają tzw. inkluzje, czyli zatopione w żywicy szczątki prehistorycznych roślin i zwierząt, najczęściej owadów. I choć pokłady jantaru występują w wielu zakątkach naszego globu, to właśnie nasz kraj jest dość powszechnie uznawany za "ojczyznę" tego niezwykłego materiału jubilerskiego.

- Jestem przekonana, że Polska jest identyfikowana z bursztynem. Wystarczy porozmawiać z obcokrajowcami, z czym kojarzy im się nasz kraj. Zapewne padną dwa-trzy sławne nazwiska i właśnie bursztyn. Dawniej sami nawet do końca nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, jak bardzo bursztyn jest kojarzony z Polską. I nic nie stoi na przeszkodzie, aby chwalić się nim na arenie międzynarodowej - kwituje Ewa Rachoń.
Czy posiadasz wyroby z bursztynu?
39%

tak, mam całkiem sporo takich wyrobów

35%

tak, ale najwyżej jeden, dwa przedmioty

6%

nie, ale mam takie marzenie

20%

nie, nie jestem miłośnikiem bursztynu

zakończona

łącznie głosów: 351