Amerykańskie czołgi i wozy bojowe teraz w Porcie Gdynia

9 lipca 2021, 13:45
Wioletta Kakowska-Mehring
aktualizacja:19:15 (12 lipca 2021)

Amerykański sprzęt wojskowy przeładowano na Nabrzeżu Szczecińskim.


W Porcie Gdańsk znów pojawiły się czołgi i wozy bojowe. Pojazdy należące do I Dywizji Piechoty US Army przypłynęły do Polski z Fort Riley na pokładach aż dwóch statków. Sprzęt trafił do Europy w ramach wsparcia amerykańskiego wojska.Aktualizacja, 12.07.2021

W ostatni czwartek w Gdańsku, a w poniedziałek 12 lipca w Gdyni trwał wyładunek amerykańskich czołgów i wozów bojowych, które przypłynęły do Polski na pokładzie statku ARC Endurance. W ubiegłym tygodniu część sprzętu przeładowano w Porcie Gdańsk, potem statek odpłynął na redę, gdzie czekał na wejście do Portu Gdynia, do terminalu BCT. Na terminalu rozładowanych zostanie ok 1200 szt. różnego sprzętu wojskowego, zarówno pojazdów (w tym najcięższych, czołgi M1, Bradley-e, M88) oraz kontenery. Operacja zajmie dwie doby. Następnie pojazdy będą sukcesywnie wywożone głownie koleją do ich docelowych lokalizacji. BCT od trzech lat ma kontrakt bezpośrednio z armią amerykańską na przeładunki wojska.
Pierwszy ze statków dotarł do Gdańska w poniedziałek 5 lipca, a drugi w czwartek 8 lipca. Misję wsparcia US Army dla Europy pod hasłem Atlantic Resolve nadzoruje z polskiej strony grupa BLG Logistics. Sprzęt wojskowy został przeładowany na Nabrzeżu SzczecińskimMapka w Porcie Wewnętrznym.

Do Europy trafiła 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Devil Brigade", która stanowi część 1 Dywizji Piechoty "Big Red One", na co dzień stacjonującej w bazie w Fort Riley w stanie Kansas. W skład grupy wchodzą 3 bataliony pancerno-zmechanizowanych oraz bataliony rozpoznawczy, artylerii polowej, saperów i wsparcia.


W trójmiejskich portach nie po raz pierwszy przeładowywano sprzęt bojowy. Można nawet powiedzieć, że wojsko regularnie korzysta z usług naszych portów. W połowie maja tego roku do Portu Gdańsk na pokładzie Finlandia Seaways przypłynęły m.in. 24 pojazdy bojowe należące do armii duńskiej. Za rozładunek odpowiada Port Gdański Eksploatacja we współpracy z duńskimi żołnierzami oraz agencją Schultz Shipping. Całość tej operacji zajęła ok. czterech godzin.

Rozładunek statku Finlandia Seaways, który przywiózł sprzęt wojskowy. Film z maja 2021


Czasem trafią się też czołgi. Pojazdy modelu Abrams, czyli tzw. czołgi podstawowe sił zbrojnych USA przeładowano w Porcie Gdynia we wrześniu 2019 roku. Nietypowy ładunek trafił do gdyńskiego terminala BCT koleją, a potem został załadowany i wysłany do Stanów Zjednoczonych.

Z kolei w 2017 roku amerykański sprzęt bojowy - czołgi, samobieżne haubice i bojowe wozy piechoty - dwa razy był przeładowywany w terminalu kontenerowym DCT. W marcu na pokładzie transportowca Green Ridge przypłynął sprzęt dla misji wielonarodowej grupy bojowej NATO w Orzyszu. Kolejny transport odbył się we wrześniu, a do DCT wpłynął statek Endurance. Wówczas - w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO - do Gdańska przypłynęła amerykańska 2. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa. To jednostka, która wchodzi w skład słynnej "Wielkiej Czerwonej Jedynki", czyli 1. Dywizji Piechoty z Fort Riley w stanie Kansas.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (245)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.