Asfalt o zapachu kwiatów. Nowy pomysł Lotosu

9 września 2021, 7:40
erka
Asfalt o zapachu kwiatów to nowy produkt, jaki tworzą Lotos i Budimex. Obecnie jest testowany i jeśli przejdzie pomyślnie testy, być może już wkrótce nasze drogi będą pachnieć kwiatowo. Więcej zdjęć (1)

Asfalt o zapachu kwiatów to nowy produkt, jaki tworzą Lotos i Budimex. Obecnie jest testowany i jeśli przejdzie pomyślnie testy, być może już wkrótce nasze drogi będą pachnieć kwiatowo.

źródło: Lotos Asfalt

Asfalt o zapachu kwiatów to nowy produkt, jaki tworzą Lotos i Budimex. Obecnie jest testowany i jeśli przejdzie pomyślnie testy, być może już wkrótce nasze drogi będą pachnieć kwiatowo.

źródło: Lotos Asfalt

Choć związki lotne uwalniające się z typowego gorącego asfaltu stosowanego do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych nie są szkodliwe dla człowieka, to charakteryzują się specyficznym zapachem. Budimex wraz z Lotos Asfalt wyprodukowali  mieszankę o zapachu... kwiatów.Asfalt drogowy 35/50 o obniżonej intensywności zapachowej powstał na bazie technologii opracowanej przez Lotos Asfalt podczas wdrożenia asfaltu przemysłowego PS 95/35 S.

- Do oceny nowego wyrobu podeszliśmy w oparciu o posiadane doświadczenie z asfaltem PS 95/35 S. Dodatek zastosowany w asfalcie o obniżonej intensywności zapachowej stanowi mieszaninę naturalnych i syntetycznych olejków eterycznych i ma przyjemny kwiatowy aromat - tłumaczy Cezary Godziuk, prezes zarządu spółki Lotos Asfalt.

Asfalt z gdańskiej spółki zmniejszy zanieczyszczenie powietrzaZwiązki zawarte w zastosowanym dodatku działają dwutorowo. Większość aktywnych związków działa jako neutralizator zapachu, wchodząc w reakcje z substancjami odorotwórczymi, obecnymi w oparach asfaltu, w skutek czego redukują ich lotność (przemieszczanie się). Pozostałe związki wywołują charakterystyczny zapach, inny niż typowy asfalt naftowy.

Kwiatowy asfalt od Lotosu- Praca z mieszanką zawierającą asfalt o obniżonej intensywności zapachowej była inna, tj. wyraźne dało się odczuć, że nie ma charakterystycznego zapachu tradycyjnego asfaltu. Miejscami było czuć zapach kwiatów, co sprawiało, iż praca była przyjemniejsza - Sławomir Szpak, zastępca kierownika robót z Budimex SA.

Lotos Asfalt spłaci kredyt za program EFRA- Jest to obiecujący produkt wpisujący się także w zielony i ekologiczny trend w budownictwie. Obecnie trwają badania i analizy laboratoryjne mieszanki mineralno-asfaltowej, która zawierała ten specjalny asfalt - mówi Łukasz Bargenda, dyrektor zespołu laboratoriów Budimex.
Pierwsze testy mieszanki mineralno-asfaltowej bezwonnej wypadły obiecująco. Budimex rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania na szerszą skalę.
Asfalt o zapachu kwiatów to:
42%

świetny, innowacyjny pomysł

29%

tylko ciekawostka, bez wpływu na rozwój firmy

29%

marnowanie pieniędzy i czasu

zakończona

łącznie głosów: 934

erka

Opinie wybrane


wszystkie opinie (88)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.