Białoruś analizuje dostawy ropy przez Gdańsk

16 stycznia 2020, 9:35
Robert Kiewlicz

Jak donosi telewizja Biełsat - Aleksander Łukaszenka polecił urzędnikom znalezienie alternatywnego źródła dostaw dla ropy z Rosji. To wynik prowadzonych przez Mińsk i Moskwę negocjacji na temat dostaw i ceny ropy dla Białorusi w 2020 roku. Jedną z możliwości jest sprowadzanie ropy przez Gdańsk i dalej rurociągiem "Przyjaźń" na Białoruś.Jak donosi Biełsat, istnieją obawy, że jeśli obydwa kraje nie dojdą do porozumienia co do nowych cen rosyjskiej ropy, to Rosjanie mogą wstrzymać dostawy, a wówczas białoruskim rafineriom zagrozi brak surowca.

Ropa naftowa z Gdańska na BiałoruśW białoruskich mediach pojawiły się przecieki o tym, że Aleksander Łukaszenka zastanawia się nad wstrzymaniem tranzytu rosyjskiej ropy i wykorzystaniem rurociągu "Przyjaźń" do sprowadzenia surowca z innych kierunków niż rosyjski.

- Możliwe są dostawy ropy rewersem z Gdańska na Białoruś - stwierdził dla Biełsat TV Andrej Wiaryha, główny inżynier przedsiębiorstwa Homeltrannafta (białoruskiego operatora "Przyjaźni"). - Problemem jest niemożność zapewnienia naraz dostaw w obydwu kierunkach. Jednak można to robić na zmianę. Załóżmy, że przez tydzień pompujemy ropę do rafinerii w Mozyrzu, a tydzień z Mozyrza. Jest to zadanie, które można w całości zrealizować, jeżeli Polska wyjdzie naprzeciw.
Wiaryha poinformował, że trwają rozmowy na ten temat. PERN, który świadczy usługi transportu paliw płynnych na terenie Polski, nie komentuje oficjalnie sprawy.

Dodatkowo w czwartek Białoruś wstrzymała częściowo tranzyt rosyjskiej ropy do Europy. Oficjalnym powodem ma być remont pięciu odcinków gazociągu "Przyjaźń".


Dostawy ropy do Polski bez zakłóceńJak informuje PERN, na ten moment dostawy ropy do Polski rurociągiem "Przyjaźń" odbywają się zgodnie z harmonogramem, bez zakłóceń.

- PERN jest w posiadaniu informacji, że strona białoruska rzeczywiście prowadzi prace techniczne na rurociągu "Przyjaźń", które były wcześniej zaplanowane - informuje spółka.

Grupa PERN jest krajowym i regionalnym liderem logistyki naftowej. Zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych, posiada około 3,6 mln m sześć. pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 2 mln m sześc. na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej na rok oraz 4 mln ton paliw rocznie.

W skład Grupy Kapitałowej PERN wchodzą oprócz PERN Naftoport, Naftoserwis, Naftor, Siarkopol Gdańsk. Do grupy należy także Sarmatia - spółka o charakterze studialnym, powołana do zbadania możliwości uruchomienia Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy (EAKTR), obecnie na odcinku Baku-Odessa-Brody-Płock-Gdańsk.