Biznes z gumką i ołówkiem w ręku

22 czerwca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Robert Kiewlicz

Chcą nauczyć rysowania każdego i zaszczepić miłość do rysunku, a dzięki temu promować zawody związane z tą umiejętnością oraz kreatywne podejście do wykonywanych zadań. Szkoła rysunku Edukreska to próba połączenia sztuki i biznesu. Powstała ok. trzech lat temu w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.- Zauważyliśmy złe postrzeganie rysunku, że jest to umiejętność potrzebna tylko do zaliczenia egzaminów na architekturę oraz Akademię Stuk Pięknych. Wychodzimy więc do uczniów i osób zainteresowanych z inicjatywą prezentacji zawodów związanych pośrednio i bezpośrednio z umiejętnością rysowania i kreatywnym podejściem do zadań - tłumaczy Mateusz Waliszewski, właściciel Edukreski. - Głównie nastawiamy się na rysunek architektoniczny, ponieważ uważamy, iż zrozumienie podstaw konstrukcji i kreślenie dają nieograniczone możliwości w tworzeniu. Nasza wizja i misja - nauczyć każdego rysowania, dzięki ciężkiej pracy i zaszczepianiu miłości do rysowania.
Szkoła ma już swoje pracownie w Gdańsku, Gdyni i Wejherowie. W niedługim czasie planuje otworzyć kolejne placówki. Czego możemy się nauczyć w Edukresce?

- Podstaw rysunku, tych fundamentalnych, które dają możliwość rozwijania się dalej oraz podstaw pracy nad projektami rysunkowymi. Dodatkowo prowadzimy kurs Digital Paintingu i od 2016 r. posiadamy w pełni wyposażoną pracownię - w komputery, monitory dla grafików oraz tablety graficzne, czego nie ma żadna inna szkoła rysunku. Digital painting to malarstwo cyfrowe, które od prawie 10 lat zdobywa coraz więcej uznania i korzystają z niego takie branże jak: filmówka, producenci gier komputerowych, agencje reklamowe. W Trójmieście mamy coraz więcej miejsc pracy związanych z tą umiejętnością. Dodatkowo daje to możliwość pracy zdalnej, z której większość digital painter'ów korzysta - mówi Waliszewski.
Do czego mogą się nam przydać umiejętności posługiwania się ołówkiem w dzisiejszym, cyfrowym świecie? Jak twierdzi Waliszewski, przede wszystkim do własnoręcznego zobrazowania swoich pomysłów, ale nie tylko.

- Młodsze osoby muszą posiadać takie umiejętności, aby dostać się do szkół plastycznych czy na studia, ale rozwija to też ich kreatywność. Dorośli mogą zdobyć nowe umiejętności, doszkolić się do nowej pracy, ale także mile spędzić czas wieczorem i po prostu nauczyć się rysowania dla przyjemności - dodaje Waliszewski - Nasze spotkania "Gumką i Ołówkiem" są takim zrywem dla rysunku, dla ludzi, którzy boją się zacząć rysować. To spotkania dla osób, które chciałyby zobaczyć jak się rysuje modeli na dużej sztaludze, tak, jak to robią artyści. To spotkania dla osób, które już potrafią rysować, ale nie mają pracowni i chcą spotkać się w gronie rysowników. To spotkania dla każdego, kto kocha rysunek.
Co sądzisz o sztuce w dzisiejszym świecie?
44%

to możliwość oddziaływania na poglądy i emocje dużej rzeszy odbiorców

38%

to jedynie rozrywka dla nielicznych i niszowa część obecnej kultury

18%

to ogromny i dochodowy biznes

zakończona

łącznie głosów: 66