Blackpartners szykuje się do przejęć

27 października 2020, 9:15
erka

Firma doradzająca przy fuzjach i przejęciach - Blackpartners - sama chce wystąpić w roli kupującego i skoncentrować rynek usług księgowych, który obecnie jest bardzo mocno rozdrobniony. Do 2022 roku spółka chce przejętych ok. 15 biur w całym kraju.- Z doświadczenia wiemy, że księgowość w małych i średnich firmach stanowi zło konieczne, bez znaczenia, czy jest prowadzona wewnątrz organizacji, czy na zewnątrz. W rezultacie czekamy tylko na podsumowanie poprzedniego miesiąca i kwotę podatków do zapłaty. A przecież z danych należy wyciągać wszelkie możliwe informacje zarządcze - zaznacza Mikołaj Lipiński z firmy doradczej Blackpartners. - Doszliśmy do wniosku, że do pewnego poziomu taka usługa jest łatwo skalowalna i, co najważniejsze, została dobrze odebrana przez klientów. Dlatego chcemy połączyć kilkanaście biur rachunkowych w Polsce obsługujących głównie małe i średnie firmy.
Obecnie Blackpartners zamyka jedną transakcję kupna biura z województwa kujawsko-pomorskiego i cały czas rozgląda się na rynku. W 2020 roku Blackpartners planuje zrealizować nawet cztery przejęcia i skupić się na integracji. Do 2022 roku spółka chce mieć przejętych ok. 15 biur.

Z danych GUS wynika, że w Polsce działa ponad 40 tys. biur rachunkowych i trudno znaleźć wiodących graczy. Zdecydowana większość to biura obsługujące kilkanaście lub kilkadziesiąt podmiotów, które obsługują jednocześnie mikro, małe i średnie firmy. W większości są to również firmy powstałe na początku transformacji i dzisiaj stające przed problemem sukcesji. Właściciele i pracownicy wyrobili często przyjacielskie relacje z klientami, koncentrując się jednak głównie na usługach rachunkowych. Przedsiębiorstwa, które bardzo chętnie decydują się na outsourcing usług księgowych, jednocześnie narzekają na poziom zarządczej informacji zwrotnej z biur rachunkowych.

erka