CTAdventure oferuje technologię dla sektora obronnego

27 września 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Robert Kiewlicz

Firma CTAdventure, rozwijająca rozwiązania oparte o rozszerzoną rzeczywistość, pracuje nad wirtualną instrukcją obsługi i serwisu wojskowych dronów. Firma znana dotychczas przede wszystkim z edukacyjnego programu Professor Why, obecnie zamierza zaangażować się w prace badawczo rozwojowe, które mogłyby być wykorzystane w wojsku.Gdańska spółka prowadzi badania nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w symulatorach, dzięki czemu będzie można przećwiczyć konkretne procedury i dokonać podstawowych napraw dronów wojskowych. Do skorzystania z instrukcji wystarczą dowolne gogle do wirtualnej rzeczywistości i autorskie oprogramowanie CTAdventure, a interakcja z otoczeniem będzie odbywać się za pomocą kontrolerów.

- Nasz symulator ma być wysyłany w rejony działań wojennych, gdzie po pierwsze mało kto chce jechać, a po drugie nie ma warunków do szkolenia ludzi. Wysłanie naszego urządzenia jest świetnym rozwiązaniem. Czynności, których będzie można się nauczyć przy pomocy naszego symulatora są dosyć proste. Chodzi o wymianę skrzydła, baterii czy spadochronu - w zależności od konstrukcji drona. To bardziej wirtualna instrukcja obsługi i serwisowania. Oczywiście nasz pomysł można dostosować także do innych urządzeń - mówi Marek Trojanowicz, prezes zarządu CTAdventure.
Na początku cały pomysł nie miał nic wspólnego ze zbrojeniówką. Spółka chciała zainteresować swoim produktem sektor przemysłowy.

- Stworzyliśmy symulator niektórych czynności manualnych, jakie należy wykonywać przy poszczególnych instalacjach rafineryjnych. Podczas badania fokusowego na zróżnicowanej grupie inżynierów wszyscy byli bardzo zadowoleni. W międzyczasie odezwała się do nas firma produkująca drony na potrzeby wojska i jednocześnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs dotyczący możliwości zaprezentowania się na targach zbrojeniowych w Kielcach. Zakwalifikowaliśmy się jako jedna z kilku firm - dodaje Trojanowicz.
Spółka CTAdventure powstała w 2013 roku dzięki wsparciu Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza, jako start-up technologiczny powołany w celu realizacji projektu polegającego na opracowaniu platformy wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość (Augmented Reality) w grach miejskich. Potem był wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach Professor Why, czyli wyjątkowy program komputerowy do nauki chemii. Spółka pracuje też nad udoskonaleniem diagnostyki tzw. endoskopii kapsułkowej. Projekt "GastroView" jest realizowany dzięki pozyskaniu dofinansowania w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i według zapowiedzi ma być wdrożony już w 2019 roku.