CTO będzie współracować z Polską Grupą Zbrojeniową

20 lipca 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Wioletta Kakowska-Mehring

Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy m.in. Energomontaż Północ Gdynia i Stocznia Remontowa Nauta podpisała umowę o współpracy z Centrum Techniki Okrętowej. Chodzi o projekty dotyczące budowy nowoczesnych okrętów dla Marynarki Wojennej RP.- Dzięki najnowszej umowie PGZ buduje szerokie kompetencje potrzebne do realizacji poszczególnych projektów programu zwalczania zagrożeń na morzu, w tym budowy nowoczesnych okrętów dla polskiej floty wojennej, ale także dla innych zainteresowanych flot, także spoza Europy - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGZ SA.
PGZ rozszerza współpracę przy projektach morskich o CTO, czyli doświadczonego producenta urządzeń badawczych, kompletnie wyposażonych laboratoriów oraz aparatury pomiarowej o światowej renomie. Zakres współpracy obejmuje badania i prace rozwojowe w dziedzinach m.in. hydromechaniki i aerodynamiki, mechaniki konstrukcji oraz akustyki. PGZ liczy szczególnie na współpracę ukierunkowaną na projekty obejmujące m.in. okrętowe badania modelowe, badania mechaniczne konstrukcji i urządzeń, szeroki wachlarz obliczeń komputerowych oraz badania poligonowe.

Współpraca z CTO to szansa dla PGZ na uzupełnienie i dostosowanie kompetencji w zakresie działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z rosnącymi potrzebami Grupy, szczególnie w zakresie poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które mogłyby zostać implementowane w projektach modernizacji Sił Zbrojnych RP, a później także w zastosowaniach cywilnych. Efektywne wykorzystanie potencjału CTO pozwoli na pełną synergię i przyniesie obopólne korzyści zainteresowanym stronom. Innym podmiotom z Grupy pozwoli w szerszym stopniu zaangażować się w realizację programów rozwoju przedsiębiorstw i wziąć udział w innych programach operacyjnych w kraju i w ramach UE.

Do Polskiej Grupy Zbrojeniowej należy m.in. Energomontaż Północ Gdynia i Stocznia Remontowa Nauta. PGZ finalizuje też rozmowy o przejęciu Stoczni Marynarki Wojennej SA i budowie przy jej wsparciu silnego podmiotu, który będzie w stanie sprostać przyszłym oczekiwaniom MW RP.

30 czerwca 2015 roku Polska Grupa Zbrojeniowa została oficjalnie zaproszona przez Inspektorat Uzbrojenia MON do negocjacji w celu opracowania projektu umowy, której przedmiotem będzie dostawa okrętów dla Marynarki Wojennej RP w ramach programów "Miecznik" i "Czapla".

Centrum Techniki Okrętowej jest multidyscyplinarnym ośrodkiem badawczym i projektowym, cenionym w wielu krajach na świecie. Spółka kieruje usługi i wyroby do odbiorców z różnych sektorów przemysłów morskich i lądowych. Dziś działalność w sektorze okrętowym - wbrew nazwie - daje jednak ośrodkowi jedynie około 15 proc. przychodów. Przedmiotem działalności spółki jest projektowanie, produkcja i dostawa wyrobów należących do grupy zaawansowanych technologii, takich jak: kompletnie wyposażone laboratoria badawcze, urządzenia badawcze i aparatura pomiarowa. CTO szuka też nowych obszarów, jak np. inżynieria medyczna. Spółka uczestniczyła np. w programie wieloletnim Polskie Sztuczne Serce.

Wodowanie ORP Ślązak.

Jaka powinna być zmodernizowana Marynarka Wojenna RP?
35%

trzeba inwestować w duże, nowoczesne okręty nawodne i podwodne

4%

w zupełności wystarczy zakup używanych okrętów

50%

należy zrezygnować z dużych jednostek i skupić się na małych jednostkach wielozadaniowych

11%

należy całkowicie zrezygnować z MW RP i dofinansować inne służby, np. morską straż graniczną

zakończona

łącznie głosów: 159