Co drożeje najszybciej? Inflacja inna dla każdego

28 sierpnia 2021, 10:00
erka
Każdy z nas odczuwa inflację inaczej niż "statystyczny obywatel" badany przez GUS. Wszystko zależy od tego, na co wydajemy pieniądze. Więcej zdjęć (3)

Każdy z nas odczuwa inflację inaczej niż "statystyczny obywatel" badany przez GUS. Wszystko zależy od tego, na co wydajemy pieniądze.

fot. 123rf/terovesalainen

Każdy z nas odczuwa inflację inaczej niż "statystyczny obywatel" badany przez GUS. Wszystko zależy od tego, na co wydajemy pieniądze.

fot. 123rf/terovesalainen

Inflacja na poziomie 5 proc. nie znaczy wcale, że o tyle wzrosły nam wszystkim koszty życia. Prawie każdy z nas odczuwa inflację inaczej niż "statystyczny obywatel" badany przez GUS. Wszystko zależy od tego, na co wydajemy pieniądze.GUS badając poziom inflacji dąży do tego, aby oszacować, o ile przeciętnie wzrosły ceny łącznie wszystkich rzeczy i usług, które konsumują Polacy. Problem w tym, że każdy wydaje pieniądze inaczej. Można powiedzieć nawet więcej - obywateli, którzy wydają pieniądze dokładnie tak jak "statystyczny obywatel" w praktyce nie ma.

Dlaczego? Bo statystyczny Polak w około 16 proc. jest najemcą, a w 84 proc. właścicielem mieszkania lub domu. Do tego każdy ma 71 proc. samochodu, prawie pół zmywarki i trzy czwarte komputera. Ponadto statystycznie każdy rodak je co miesiąc np. ponad pięć kilogramów mięsa, prawie trzy kilogramy pieczywa i 11 jajek.

Składniki inflacji (dane za lipiec 2021 roku; zmiana r/r). Więcej zdjęć (3)

Składniki inflacji (dane za lipiec 2021 roku; zmiana r/r).

żródło: HRE Investments

Składniki inflacji (dane za lipiec 2021 roku; zmiana r/r).

żródło: HRE Investments


Najszybciej drożeją paliwa, a tanieją owoceZ publikacji GUS możemy dowiedzieć się, co w ostatnim czasie zdrożało, a co potaniało. W publikacji za lipiec 2021 GUS informuje na przykład, że najszybciej taniejącą kategorią są obecnie owoce. Te były o 8,4 proc. tańsze niż przed rokiem. Niższe są też ceny sprzętu telekomunikacyjnego, mięsa wieprzowego, ubezpieczeń, herbaty i odzieży.

Rosną ceny usług i produktów. Inflacja wymknęła się spod kontroli?Za te rzeczy trzeba obecnie płacić mniej niż w lipcu 2020 roku (o od 1 do około 7 proc.). Pozostałe dobra i usługi są przeważnie droższe niż przed rokiem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy najmocniej wzrosły ceny paliw (30 proc.), wywozu śmieci (23 proc.) i mięsa drobiowego (prawie 23 proc.).

Szacunkowe koszty utrzymania, wyposażenia i prowadzenia domu. Więcej zdjęć (3)

Szacunkowe koszty utrzymania, wyposażenia i prowadzenia domu.

żródło: HRE Investments

Szacunkowe koszty utrzymania, wyposażenia i prowadzenia domu.

żródło: HRE Investments


Trzonem inflacji paliwa i mieszkaniaWynika z tego, że w budżet przeciętnego gospodarstwa domowego najmocniej uderzają koszty transportu (pochodna droższych paliw) i te związane z mieszkaniami.

Ujemne stopy procentowe. Zapłacimy za oszczędzanie?Z szacunków HRE Investments wynika na przykład, że trzyosobowa rodzina na utrzymanie, prowadzenie i wyposażenie mieszkania wydawała w lipcu prawie 1011 zł. To bez mała o 53 zł więcej niż rok wcześniej. W największym stopniu jest to konsekwencja rosnących stawek za wywóz śmieci (wzrost o ponad 23 proc. r/r), ale też drożejącej o prawie 10 proc. energii elektrycznej. Niemal równie szybko w ostatnim czasie drożały też meble, co może być pokłosiem rosnących cen drewna. Trudno ponadto znaleźć cokolwiek, co składa się na szeroko pojęte koszty "dachu nad głową", a co byłoby dziś tańsze niż przed rokiem.
Czy odczuwasz znaczny wzrost cen?
84%

tak i coraz bardziej uderza on w mój domowy budżet

13%

tak, jednak nieznacznie

3%

nie, zupełnie tego nie odczuwam

zakończona

łącznie głosów: 1872

erka

Opinie wybrane


wszystkie opinie (267)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.