Coraz więcej dodatkowych emerytur dla stulatków

17 września 2020, 8:40
erka

Pomorskie placówki ZUS wypłacają obecnie 161 dodatków do emerytur - tzw. świadczeń honorowych - dla stulatków. W gdańskim oddziale jest ich 133, zaś w słupskim 28. Świadczenie takie przysługuje niezależnie od emerytury czy też innych dodatków.Wysokość tego wyjątkowego, dodatkowego świadczenia jest różna. Od 1 marca 2020 r. to 4294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3731 zł brutto, dwa lata temu 3536 zł. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin.

Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

Przybywa stulatkówZ roku na rok przybywa stulatków, którym ZUS wypłaca dodatki honorowe. Jeszcze dwa lata temu ZUS na Pomorzu wypłacał 137 takich świadczeń. Prognozowana liczba świadczeń wypłacanych stulatkom w najbliższych latach wykazuje tendencję wzrostową. W całym kraju w 2040 r. będzie ich już ponad 20 tys.

Świadczenie honorowe nawet dla niepracującychŚwiadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu tym stulatkom, którzy pobierają rentę bądź emeryturę. Mogą je również otrzymać ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. To szczególnie ważne dla kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi. W takim przypadku niezbędne jest jednak złożenie wniosku, do którego trzeba dołączyć dokument, który potwierdzi datę urodzenia.
Czy uważasz, że twoja przyszła emerytura:
5%

spokojnie wystarczy ci na komfortowe życie

19%

pozwoli się jedynie utrzymać, ale nie wystarczy na nieprzewidziane wydatki

44%

będzie raczej niska i wymagać będzie zaciskania pasa

32%

raczej nie liczę na emeryturę

zakończona

łącznie głosów: 516

erka