Cztery nowe koncesje Lotosu w Norwegii

20 stycznia 2022, 8:00
Robert Kiewlicz
Najnowszy artukuł na ten temat Senat chce zablokować fuzję Lotos-Orlen
Lotos Exploration & Production Norge prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Więcej zdjęć (1)

Lotos Exploration & Production Norge prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

fot. Øyvind Hagen, Equinor

Lotos Exploration & Production Norge prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

fot. Øyvind Hagen, Equinor

W wyniku corocznej rundy koncesyjnej (APA 2021) spółka Lotos Exploration and Production Norge AS otrzymała cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze. Po ich przyjęciu portfel Lotos Norge w Norwegii wzrośnie do 34 koncesji.Lotos rozwija działalność w NorwegiiW tegorocznej rundzie koncesyjnej APA 2021 (ang. Awards in Predefined Areas) Norwegowie przyznali ostatecznie udziały w 53 koncesjach wydobywczych 28 firmom. Wśród nich cztery zasilą portfel spółki Lotos Norge. Są to: PL1144 (udział 30 proc.), PL1142 i PL1143 (udział po 17,94 proc.) oraz PL1135 (udział 30 proc.).

Poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej w NorwegiiWiększość z tych obszarów zlokalizowanych jest w miejscach, w których spółka posiada już swoje udziały i prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą, tj.: NOAKA oraz Heimdal (Trell i Trine). Natomiast PL1135, zgłoszony wspólnie z PGNiG Upstream Norway, znajduje się w części Morza Północnego, gdzie dotychczas Lotos nie prowadził aktywnych poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Obydwa koncerny od lat współpracują ze sobą właśnie m.in. w segmencie wydobywczym w Norwegii. Zgodnie z obowiązującą od 2019 r. umową spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG jest wyłącznym odbiorcą gazu ziemnego wydobywanego w Norwegii przez Lotos Norge.

Lotos wyda prawie 1,4 mld zł na inwestycje. Wodór, kolej i nowoczesne technologieNowe koncesje LotosuCelem udziału w organizowanych rokrocznie przez norweskie Ministerstwo Ropy i Energii rundach koncesyjnych jest przede wszystkim zwiększanie potencjału wydobywczego na kolejne lata. To najbardziej efektywny sposób rozwoju portfela aktywów o dużym potencjale wzrostu wartości. Wybrane obszary stanowią również okazję do poprawy parametrów posiadanych już koncesji. Rundy koncesyjne sprzyjają też zacieśnianiu współpracy z partnerami.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (65)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.