Czwarty z holowników już na wodzie

20 listopada 2019, 15:40
VIK
Najnowszy artukuł na ten temat

Zodiak II już przekazany

W Remontowa Shipbuilding odbył się chrzest czwartego z sześciu holowników budowanych dla Marynarki Wojennej. Był już "Bolko", potem "Gniewko" i "Mieszko", teraz pora na "Semko". Przekazanie okrętów nastąpi w latach 2019-2020.Zwodowany holownik jest czwartą z sześciu jednostek zamówionych przed dwoma laty przez Marynarkę Wojenną RP. Pierwszy z nich, holownik o numerze burtowym H-11 "Bolko", przeszedł już wszystkie próby i wkrótce przekazany zostanie zamawiającemu. Zaawansowanie prac na kolejnych jednostkach jest zgodne z zaplanowanym cyklem produkcji. Zgodnie z kontraktem Remontowa Shipbuilding dostarczy sześć holowników - po trzy okręty do 3. Flotylli Okrętów i  do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Gospodarka morska w TrójmieścieHolowniki typu B 860 przeznaczone są zarówno do wykonywania zadań wsparcia logistycznego na morzu i w portach, jak również do działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparciem akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń oraz podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych.

Klasa lodowa holowników pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki posiadać będą możliwość transportu na pokładzie otwartym ładunków drobnicowych o łącznej masie do 4 t. Holowniki wyposażone w windę holowniczą dziobową oraz rufą posiadać będą uciąg 35 t. Holowniki obsługiwane będą przez 10-osobową załogę zakwaterowaną w siedmiu kabinach.

Wodowanie holownika "Bolko".

VIK