Do której można zrobić zakupy w Wigilię i sylwestra

22 grudnia 2020, 8:00
Wioletta Kakowska-Mehring
Co ważne, godziny dla seniorów nie będą obowiązywały w Wigilię. Więcej zdjęć (1)

Co ważne, godziny dla seniorów nie będą obowiązywały w Wigilię.

mat. prasowe

Co ważne, godziny dla seniorów nie będą obowiązywały w Wigilię.

mat. prasowe

Tylko do 14, a praktycznie do 13.30, chyba że za ladą stoi właściciel i do tego bez godzin dla seniorów. Większość z nas zakupy świąteczne robi wcześniej, ale po drobiazgi biegamy do sklepów do ostatniej chwili. Jak będzie funkcjonował handel w Wigilię, a jak w sylwestra?Przypominamy, że zgodnie z tzw. ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele w Wigilię sklepy pracują do godz. 14. Nie oznacza to jednak, że aż do tej godziny sklepy będą obsługiwały klientów. Czas pracy sklepu to nie tylko obsługa, ale też np. rozliczenie kasy. Praktycznie wszystkie sieci zamykają się więc wcześniej. Do godz. 13 pracuje Biedronka, Lidl, Auchan, Kaufland, Carrefour, Tesco i Netto. Zakupy po 14 można będzie zrobić, ale tylko na stacjach benzynowych oraz w sklepach prowadzonych przez właścicieli.

Znamy szczegóły ograniczeń po świętach.

W tym roku z powodu pandemii mamy jeszcze inne ograniczenia. Pamiętajmy, że w sklepach obowiązują limity. W mniejszych punktach, czyli tych o powierzchni poniżej 100 m kw., może przebywać naraz 1 klient na 10 m kw. Natomiast w przypadku sklepów o wielkości co najmniej 100 m kw. może przebywać 1 osoba na 15 m kw. W tygodniu, oprócz sobót i niedziel handlowych obowiązują też tzw. godziny dla seniorów (od 10 do 12), czyli czas, gdy w sklepach spożywczych, drogeriach czy aptekach mogą kupować tylko osoby powyżej 60. roku życia. Co ważne, godziny dla seniorów nie będą obowiązywały w Wigilię. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów tego dnia wszyscy mogą robić zakupy w godzinach funkcjonowania sklepów.

Centra handlowe w TrójmieścieA jak pracują centra handlowe? Do godz. 13 funkcjonuje Forum Gdańsk, Manhattan, Designer Outlet, Centrum Handlowe Osowa, Galeria Zaspa, Metropolia i gdyński Klif. Do godz. 13:30 na klientów czeka Madison, Galeria Bałtycka, Alfa Centrum, Riviera i  Centrum Handlowe Batory.

A jak będzie w sylwestra?Od 28 grudnia wchodzą obostrzenia w handlu. Pamiętajmy jednak, że nie dotyczą one całego handlu, a tylko handlu w obiektach mających powierzchnię ponad 2 tys. m kw. To może być centrum z małymi sklepami lub jeden duży obiekt. Zgodnie z rozporządzeniem w centrach mogą działać tylko sklepy z: żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlanymi albo artykułami remontowymi, tym razem też z meblami, artykułami dla zwierząt domowych czy usługami telekomunikacyjnymi. Wyłączenia dotyczą też usług.

To jednak pojawia się kolejna nowość, czyli zakaz przemieszczania się. Dopiero wczoraj wieczorem pojawiło się rozporządzenie. W dokumencie zapisano, że od 31 grudnia od godziny 19 do 1 stycznia do godziny 6 przemieszczanie się na obszarze kraju jest możliwe wyłącznie w celu "wykonywania czynności służbowych, zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej" lub "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego". Nie wiadomo, czy godziny pracy zapowiadane dziś przez sieci i centra handlowe zostaną utrzymane. Bo skoro zakaz wychodzenia z domu miałby obowiązywać już od godz. 19, to może sklepy skrócą godziny pracy. Jednak wyjątek określony jako "zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego" daje szerokie pole manewru. A jakie godziny obowiązują dziś?

Centra handlowe
 • Do godz. 15 będzie czynny Manhattan, Designer Outlet i Klif.
 • Do godz. 16 na klientów czeka Madison.
 • Do godz. 17 działać będzie Galeria Bałtycka, Metropolia, Centrum Handlowe Osowa, Galeria Zaspa, Alfa Centrum, Riviera i Centrum Handlowe Batory.
 • Forum Gdańsk jeszcze nie podało godzin pracy.

Sklepy sieciowe
 • Do godz. 18 czynna będzie Biedronka, Netto, Kaufland, Carrefour, Tesco.
 • Do godz. 19 ma pracować Lidl i Auchan.

Małe bez ograniczeńOczywiście handel to też mniejsze i większe, czasem także samoobsługowe, sklepy. Ich godziny pracy, nawet gdy należą do sieci typu OdiDo, Żabka, Freshmarket, Lewiatan, Globi czy Carrefour Express, zależą od poszczególnych właścicieli. Jeśli za ladą stoi właściciel, to sklepy te mogą być czynne także w święta, tak wynika z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jak już wspomnieliśmy, te placówki, zwłaszcza małe, osiedlowe, mogą pracować zdecydowanie dłużej, zarówno w Wigilię, jak i w sylwestra. Część z nich będzie też czynna w pierwszy i drugi dzień świąt oraz w Nowy Rok.
Czy zdążysz ze świątecznymi zakupami przed Wigilią?
70%

tak, zawsze wcześniej robię zakupy

12%

nie wiem, jeszcze nie zacząłe(a)m

11%

nie, zawsze robię wszystko na ostatnią chwilę

7%

na szczęście to nie ja robię świąteczne zakupy

zakończona

łącznie głosów: 669

Opinie (59) ponad 10 zablokowanych

 • (2)

  W święta uwielbiam oglądać miny prywaciarzy gdy ci muszą stać za ladą, bo nie mogą zmusić do pracy w te dni studencików na śmiecióweczkach;)

  • 39 57

  • Studencikow?

   Zabrzmiało to obraźliwie,coś jak polakówow!Źle o tobie swiadczy a te kolejne zdrobnienia to już w ogóle...

   • 19 4

  • To jest tak straszne jak twoja " koniugacja astrologiczna" geniuszu z ulicy "Pastalasjego"

   Hahahaha

   • 10 1

 • (1)

  i tak w sklepach już teraz mało towaru - nikt nic nowego już nie dorzuci, jak potem 4 dni wolnego dla spożywki, a 3 tygodnie dla reszty !!!

  • 27 1

  • Jak 3 tygodnie wolnego dla reszty? Ja tam normalnie będę sobie pracował

   • 4 1

 • Dopóki dopóty (1)

  sprzedawczyni nie pogoni mokrą ścierą od podłogi.

  • 17 3

  • jak lubi tracić robotę...

   • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.