Drożej dla Polaków? Stena Line odpiera zarzuty

7 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioletta Kakowska-Mehring

Turyści z Polski płacą więcej za rejsy promem Stena Line niż Szwedzi? Tak przynajmniej twierdzi Szwedzkie Radio. Armator odpiera zarzuty, tłumacząc, że różnica wynika z promocji, ale w sieci zrobił się szum.- Według Szwedzkiego Radia w okresie od stycznia do maja koszt 36-godzinnej wycieczki z Karlskrony do Gdyni i z powrotem wynosi w zależności od dnia jedynie 99 koron (ok. 40 złotych) lub 198 koron (ok. 80 złotych). Natomiast ta sama oferta w drugą stronę, czyli z Gdyni do Karlskrony, to już znacznie większy wydatek, 1554 korony (ok. 600 złotych) - poinformowało RMF FM, powołując się na szwedzką rozgłośnię.
Jak wyjaśniał w audycji Jesper Waltersson, przedstawiciel armatora Stena Line, trudno porównywać szwedzką oraz polską ofertę, gdyż "szwedzka cena jest kampanią promocyjną". Podobna ma ruszyć w Polsce w maju. Zastrzegł też, że pasażerowie wypływający ze szwedzkiej Karlskrony do Gdyni mogą skorzystać z promocyjnych rejsów także przez całą wiosnę.

Terminal promowy w Gdyni. Doraco wchodzi na plac budowyO wyjaśnienia poprosiliśmy przedstawicieli armatora w Polsce.

- Widać, że już powoli zaczyna się sezon ogórkowy i w mediach szwedzkich pojawiają się artykuły, gdzie precyzja informacji nie jest najważniejsza. W tym wypadku jest niestety podobnie. Oczywiście, że za tę samą wycieczkę, wszyscy płacą tak samo, bez względu na posiadany paszport. To zamieszanie to efekt nierzetelnego artykułu na portalu szwedzkiego radia, które zestawiło dwa różne wyjazdy w różne miejsca w cenach regularnej i promocyjnej, sprzedawanych na różnych rynkach i to w różnym czasie - twierdzi Agnieszka Zembrzycka, ze Stena Line Polska.
Przy okazji przypomina, że jeszcze niedawno promocją objęte były rejsy z Polski.

- A na przykład dopiero co zakończyliśmy promocję rejsu Szwecja w jeden dzień, z wyjazdem z Gdyni, w cenie od 59 zł, promocja dotyczyła wyjazdów aż do czerwca. Przygotowujemy się właśnie do kolejnych promocji na wiosnę i lato, w tym bardzo popularnych wyjazdów dla rodzin z dziećmi oraz rowerzystów. Mamy liczne grono czekających na nasze promocje i również w tym roku na pewno ich nie zawiedziemy - uspokaja Agnieszka Zembrzycka.
W ostatnich latach przewozy na linii Gdynia-Karlskrona stale rosną. Obecnie linia jest obsługiwana przez aż cztery promy pasażersko-frachtowe, czyli przewożące zarówno pasażerów, samochody osobowe, jak i towary. Pasażerowie i spedycje mogą wybierać spośród aż 46 wypłynięć w tygodniu. Linia z Gdyni do Karlskrony ma już długą, ponad 20-letnią historię.
Czy korzystasz z wycieczek promowych?
55%

tak, zdarzyło mi się

27%

jeszcze nie, ale zamierzam

18%

nie, nie interesuje mnie ta forma turystyki

zakończona

łącznie głosów: 1249