Droższy prąd od spółki Energa Obrót

18 grudnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioletta Kakowska-Mehring
Jak wyliczają eksperci, u większości dostawców, roczne koszty korzystania z energii dla czteroosobowej rodziny, podniosą się o ok. 165 zł. Więcej zdjęć (1)

Jak wyliczają eksperci, u większości dostawców, roczne koszty korzystania z energii dla czteroosobowej rodziny, podniosą się o ok. 165 zł.

fot. 123rf / Valeriy

Jak wyliczają eksperci, u większości dostawców, roczne koszty korzystania z energii dla czteroosobowej rodziny, podniosą się o ok. 165 zł.

fot. 123rf / Valeriy

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii przez Energa Obrót na 2021 rok. Rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych kupujących energię od tego sprzedawcy będą wyższe o ok. 3,6 proc. Jednak to nie koniec podwyżek za prąd w przyszłym roku. W sumie mogą wynieść od 12 do 13 proc.Nowe stawki w Energa Obrót mogą obowiązywać już od 1 stycznia 2021 roku.

- W wyniku wnioskowanej przez Energa Obrót i zatwierdzonej przez prezesa URE nowej taryfy, rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych kupujących energię od tego sprzedawcy będą wyższe o ok. 3,6 proc., co odpowiada ok. 1,5 zł miesięcznie. W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy - poinformował URE w komunikacie.
Kilka dni temu URE zatwierdziło taryfy trzech pozostałych sprzedawców. W przypadku Enei, wzrost taryfy wyniesie 3,5 proc., dla PGE Obrót będzie to 3,6 proc., a dla Taurona Sprzedaż - 3,55 proc. Prezes URE zatwierdził także taryfę operatora systemu przesyłowego - Polskich Sieci Elektroenergetycznych, która pośrednio wpływa na rachunki odbiorców końcowych. Zatwierdzenie taryfy PSE umożliwia rozpoczęcie procesu analizy wniosków pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator oraz innogy Stoen Operator.

Fotowoltaika w TrójmieścieJak podało URE, do dystrybutorów zostały przesłane założenia do kalkulacji taryf na rok 2021. Do momentu zakończenia postępowań taryfowych dystrybutorzy stosują dotychczasowe cenniki. Wyjątek stanowią stawki opłat: kogeneracyjna, OZE i mocowa, które wejdą w życie od 1 stycznia, niezależnie od prowadzonych postępowań taryfowych. A te stawki to kolejne podwyżki.

Rekompensat nie będzie, jest nowa opłataWprawdzie minister Jacek Sasin obiecał, że podwyżki cen prądu zostaną zrekompensowane Polakom poprzez system specjalnych dopłat, jednak ostatecznie wycofano się z tego pomysłu. Nie będzie rekompensat, za to pojawią się nowe pozycje w rachunkach.

W sumie podwyżki mogą sięgnąć nawet 12-13 proc. Jak wyliczają eksperci, u większości dostawców, roczne koszty korzystania z energii dla czteroosobowej rodziny, podniosą się o ok. 165 zł. Dlaczego?

Od nowego roku na rachunkach pojawi się np. nowa opłata. To tzw. opłata mocowa, która ma pozwolić na finansowanie utrzymywania rezerw energii przez elektrownie węglowe, co z kolei ma przełożyć się na utrzymanie bezpieczeństwa stałych dostaw prądu. Jej wysokość będzie zależna od rocznego zużycia prądu. I tak w 2021 roku poziom opłaty mocowej wyniesie:
 • dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej - 1,87 zł;
 • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej - 4,48 zł;
 • dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej - 7,47 zł;
 • dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej - 10,46 zł.

Do tego na rachunkach znów pojawi się też opłata OZE, która przez kilka poprzednich lat wynosiła 0 zł. Jej wysokość wyniesie w 2021 roku 2,2 zł za każdą MWh. W przypadku gospodarstwa domowego zużywającego około 3 MWh rocznie opłata wyniesie nieco ponad 8 zł brutto. Według założeń z zebranych w ten sposób pieniędzy finansowane będzie wspieranie wytwarzanie zielonej energii.

Chociaż kongregacja ze stawką 0Na rachunkach utrzymana zostanie także tzw. "opłata przejściowa", która wyniesie dla gospodarstw domowych od 2 do 33 groszy miesięcznie. Jej wysokość będzie zależna od miesięcznego zużycia prądu. Najniższą stawkę, czyli 2 grosze, zapłacą ci, którzy miesięcznie zużywają do 500 kWh, 10 groszy zapłacą zużywający od 500 do 1200 kWh miesięcznie, a najwyższą, czyli 33 grosze, zużywający ponad 1200 kWh miesięcznie.

Stawka opłaty kogeneracyjnej jest każdego roku ustalana przez ministra właściwego do spraw energii (obecnie jest to minister klimatu i środowiska). W 2020 roku wyniosła 1,39 zł/MWh, co stanowiło roczne obciążenie dla przeciętnego gospodarstwa domowego na poziomie ok. 3,48 zł. Zgodnie z opublikowanym 23 listopada 2020 roku rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej w przyszłym roku zostanie zredukowana do zera.
Podwyżki rachunków za energię elektryczną to:
61%

bardzo duże obciążenie dla mojego budżetu

31%

niepokojąca rzecz, ale jakoś sobie poradzę

8%

raczej ich zbytnio nie odczuję

zakończona

łącznie głosów: 1817

Opinie (293) ponad 20 zablokowanych

 • To nieuniknione. (35)

  Wszystko drożeje to i prąd drożeje. Proste i bynajmniej klarowne. Trzeba zacisnąć pasa i mniej włanczać światła,mnie oglądać telewizor. I rachunki będą się zmniejszać. Głowa do góry!?

  • 40 395

  • Dla Ciebie nieunikniona powinna być nauka języka polskiego (2)

   • 108 4

   • (1)

    A jak ci każą nosić majtki na głowie, to zaciśniesz pasa i też będziesz nosiła? Ty se włanczaj i wyłanczaj, a Sasin zapowiadał, że podwyżek nie będzie, później że będą rekompensowane, a teraz udaje, że nic takiego nie

    A jak ci każą nosić majtki na głowie, to zaciśniesz pasa i też będziesz nosiła? Ty se włanczaj i wyłanczaj, a Sasin zapowiadał, że podwyżek nie będzie, później że będą rekompensowane, a teraz udaje, że nic takiego nie mówił. Cały ten pseudo rząd pokazuje się w TV, łże jak pies w żywe oczy, a ludzie im jeszcze przyklaskują jak foki w cyrku. Tonąc chcą obietnicami kupić wyborców, ale nie bardzo wiedzą już, którą kartą mogą zagrać, bo kompromitacja na każdym kroku. Niby podatki zamrożone, ale ukryte płacimy w energii, paliwie, miodzie i Bóg wie w czym jeszcze. Ale będziem pamiętać: i energię, i podniesioną rękę na kobiety, i przeciąganie nas w maseczkach po g...e, i wiele, wiele innych niegodziwości. Ktoś ostatnio pięknie powiedział, że pałowana młodzież w przyszłości będzie wypłacała emerytury m.in. pałkarzom i wtedy wspomni lata upodlenia.

    • 69 4

    • Fajnie napisane. Młodzi co najglosniej krzyczą nie wiedzą, ale myslą ze wiedzą. A jak myślą że wiedzą to łudzą się że mogą. A nic nie mogą.

     • 4 2

  • (3)

   prąd drożeje to i wszystko inne podrożeje jeszcze bardziej

   • 68 4

   • (2)

    A najbardziej wzrosną pensję pis- owskich dyrektorów i prezesów

    • 92 2

    • (1)

     Przykre tylko, że twardogłowy elektorat uwierzy, że to wszystko wina epidemii. Dlatego rząd tak kurczowo się jej trzyma. Anegdotka: do kiedy będzie epidemia? Do przyszłych wyborów.

     • 50 1

     • Coś ty, powiedzą że to osiem rządów PO wpłynęło na cenę prądu, a ciemny lud to kupi.

      • 13 2

  • Mariola

   Kup se słownika i "wiencej" go używaj

   • 46 1

  • Mariola niczym Janusz Ch.

   gratulacje wyobraźni.

   • 23 4

  • Do poprawności językowej wpisu nawet nie będę się odnosił (10)

   Ale jak to prąd drożeje? Kilka/kilkanaście lat temu w każdym domu były żarówki żarnikowe zwykłe, jedna "setka" zużywała tyle prądu co teraz komplet kilkunastu ledowych w małym mieszkaniu (żywotność tych ledowych to też

   Ale jak to prąd drożeje? Kilka/kilkanaście lat temu w każdym domu były żarówki żarnikowe zwykłe, jedna "setka" zużywała tyle prądu co teraz komplet kilkunastu ledowych w małym mieszkaniu (żywotność tych ledowych to też temat na osobną dyskusję). Takich setek było co najmniej kilka, do tego 60W i rzadziej 40W gdzieś w łazience itp. Łącznie samo światło w domu pobierało tyle co czajnik elektryczny - zaznaczam, że wciąż mówimy o małym mieszkaniu, kawalerce lub niewielkim dwupokojowym. Do tego starszej generacji telewizory, duże z gabarytowym "tyłem" którym do energooszczędności też było daleko. Komputery stacjonarne, osobno skrzynka, osobno monitor i jeszcze jakieś głośniki, wszystko co ma teraz laptop i który to laptop pobiera ułamek tego prądu co stare stacjonarki. O pralkach, kuchenkach i lodówkach starej generacji nie wspomnę, teraz wszędzie eko, energooszczędne A+++++++++ i inne.
   Zużywamy w mieszkaniach teraz na prawdę ułamek 10, może 20% tego co jeszcze nie tak dawno, 10-15 lat temu.
   I co z tego? Rachunki są znacznie wyższe niż w tamtych latach, nawet uwzględniając inflację!! Koszty przesyłowe, abonamentowe itp? Super, ale kWh wciąż są najdroższą częścią rachunku. Więc pytanie, dlaczego zużywając mniej energii elektrycznej płacimy za prąd więcej? Odpowiedź jest prosta - operatorzy energii elektrycznej muszą wyjść na swoje, więc biorą od nas znacznie więcej za mniej. Za mniej dostarczonej usługi, niższe koszty przesyłu (50-60% mniejsze obciążenie sieci i linii to są prawdziwe wymierne pieniądze) itp. Nie jestem przeciwnikiem postępowania ekologicznego, wręcz odwrotnie, ale ciągłe podwyżki są batem, który operatorzy ukręcili na nas właśnie za bycie ekologicznym. Zużywasz 80% mniej prądu? Wybornie! Ale zrobimy go 5 razy drożej.

   • 87 0

   • a jak inaczej chcesz zapłacić wysokie pensje górnikom, którzy wydobywają bez sensu węgiel na hałdy? (3)

    Przecież skądś muszą brać kasę.

    • 64 4

    • Masz rację, tego nie przemyślałem (1)

     :)

     • 29 1

     • Obecnie dochodzi klimatyzacja, która żre jak czort. Ale niezależnie od tego, z monopolistą nie wygrasz. Co smutne, na część zmonopolizowanego rynku jesteśmy skazani. W końcu ludzie zaczną się podłączać na dziko jak w

      Obecnie dochodzi klimatyzacja, która żre jak czort. Ale niezależnie od tego, z monopolistą nie wygrasz. Co smutne, na część zmonopolizowanego rynku jesteśmy skazani. W końcu ludzie zaczną się podłączać na dziko jak w trzecim świecie. Filozofując, najszczęśliwiej będzie zostać kloszardem. Nocleg i żarcie za darmo, a i tak oddycha tym samym powietrzem co my. Już nawet myślałem, by zainstalować turbinkę na wodzie lub kanalizie albo dynamo w stopniach schodowych. Ale szkopuł w tej całej energetyce, to magazynowanie.

      • 12 2

    • górnicy dostaną podwyżki pensji, a my podwyżki

     rachunków za prąd. Dzięki panie Sasin, ale następnym razem nie chcemy takich prezentów.

     • 42 2

   • (2)

    nie jest to niestety prawda
    Odnalazłem ostatnio w jakiś mamy segregatorach rachunki za prąd z początku lat 90-tych, które płacili moi rodzice w tym samym mieszkaniu w którym teraz mieszkam.

    I mimo że

    nie jest to niestety prawda
    Odnalazłem ostatnio w jakiś mamy segregatorach rachunki za prąd z początku lat 90-tych, które płacili moi rodzice w tym samym mieszkaniu w którym teraz mieszkam.

    I mimo że mieszkaliśmy w 4 osoby, to zużywaliśmy 1/3 tych kWh które zużywa się obecnie.
    Jak to się działo to nie wiem.
    Zgaduję że trochę inny styl życia.
    Szybciej chodziło się spać, mniej się świeciło tego światła.
    Nie było tylu urządzeń elektronicznych gdzie każde na stand-by zużywa niby trochę prądu, ale nagle się okazuje że tego są w domu dziesiątki i pracują 24h/365 dni.

    Owszem żarówki może dziś bardziej energooszczędne, ale reszta sprzętów to wątpię.
    Pralka kiedyś prała pół godziny, dziś moja obecna pierze 3h.
    Lodówka trudno powiedzieć - na pewno mam o znacznie większej pojemności, do tego ma różne tryby, jakieś samorozmrażania, itp. itd. pewnie to też zużywa prąd.
    Mama miała piekarnik na gaz, ja mam na prąd.
    Do tego pełno cały czas podłączonych do prądu rzeczy - komputer, monitory, ładowarki, routery, telewizory.
    Kiedyś urządzenia miały wyłącznik elektryczny który działał jak wyjęcie sprzętu z gniazdka, a dziś standby tu się jakaś dioda świeci, tu tryb czuwania i prąd się zużywa.

    • 9 18

    • Możesz mieć poniekąd rację, może i ja pokuszę się o odnalezienie starych rachunków.

     Ale z drugiej strony pamiętam jak początek lat 90tych - moja babcia miała starą radziecką pralkę, i na pewno nie prała ona pół godziny (chyba, że mówimy o czasach pralki frani, wtedy bez narzuconego programu można było

     Ale z drugiej strony pamiętam jak początek lat 90tych - moja babcia miała starą radziecką pralkę, i na pewno nie prała ona pół godziny (chyba, że mówimy o czasach pralki frani, wtedy bez narzuconego programu można było prać 20 min a można było 1.5 h :) ), potem jedna z pierwszych takich automatów "pełną gębą" koniec lat 90tych - pralka polar, to były czasy dłuuuuuugo przed pierwszymi programami szybkimi, a warto zaznaczyć, że jeszcze 15 lat temu w nowych pralkach program "szybki" to było 40-50 minut, pranie na tzw. gotowanie w temp. 90st. trwało właśnie 180 min a czasem i dłużej. Nie bardzo chce mi się wierzyć, że masz teraz współczesną pralkę która piesze tylko 3h, nie ma innych programów? Ja w zeszłym roku musiałem wymienić swojego wysłużonego Whirlpoola, miał 13 czy 14 lat i najkrótszy program miał 40 minut.

     Prawdą jest, że były to też czasy, gdzie rodzice, czy dziadkowie, zawsze gonili za zapalone światło, teraz mamy niskopoborowe żarówki więc mniej się na to patrzy, ale za to stary dwudziestokilku calowy Trilux czy inny Rubin chodził od rana do wieczora :)

     Więc jak powiedziałem, fajnie by było odnaleźć stare faktury czy chociaż zestawienia, ale jakoś nie wydaje mi się aby życie kilkanaście lat temu było oszczędniejsze w kWh.

     • 12 0

    • Wiecej urzadzeń a może już gazu nie masz ?

     • 5 0

   • Pełna racja! Geniusze i fachowcy od Obajtka nawet nie są w stanie nazwać poprawnie dodatkowych obciążeń będących składnikiem ceny (opłata mocowa). Czy dotychczas nie płaciliśmy za moc i to w kilku wariantach (zamówiona, zainstalowana, umowna). To jest cyrk!

    • 26 1

   • Masz rację, kiedyś było jedno biuro Zakładu Energetycznego

    teraz masz kilka Biur Obsługi Klienta w jednym mieście. Za to wszystko trzeba płacić. Ponieważ jest duży ruch w nieruchomościach ciągle są jakieś umowy, które trzeba załatwić osobiście. Poza tym takie spółki Skarbu Państwa to teraz pralnia pieniędzy.

    • 14 0

   • Jak mniej prądu zużuwam ?

    Czajnik 2kW, Piekarnik 2kW, Płyta indukcyjna 7,2kW, 5 żarówek LED po 5W = 25W (o, tu jest mniej niż w PRL).
    Raczej wszystko jest dziś na prąd elektryczny wiec zużycie rośnie a nie maleje.
    Kiedyś w domu standardem była instalacja jednofazowa 10A (max 2,5kW). Dziś trzy fazy i 25A więc blisko 18kW !

    • 3 4

  • Nasłuchała się prezesa i jego poprawnej polszczyzny i przestała włanczać tv. W wypadku ludzi z ilorazem inteligencji zbliżonym do twojego nie włanczanie tv mogłoby się okazać zbawienne.

   • 20 2

  • Sama sobie zaciągnij pasa. Ja go zaciągnę na szyjach pisiorskiego rządu!

   • 20 3

  • najważniejsze Mariolku że zarobiłaś swoje 60gr za wpis.
   Smacznej kawusi życzę.

   • 20 1

  • pisz po polski !!!!!

   Pisze się i mówi "włączać", a nie włanczać. Głowa do nauki!!

   • 15 1

  • a jak telewizora nie włączymy, nie będziemy słuchać głupot - to zdrowsi będziemy, przynajmniej psychicznie

   • 13 0

  • Naiwny

   Opłaty rosną i nigdy nie maleją. Sam zaciskaj pasa. Od 60 lat zaciskam pasa i nic z tego nie wynika poza tym że mam miej kasy w portfelu. Stuknij się w czoło i nie powtarzaj oklepanych bzdur. Jak ktoś chce mnie oszukać to mówi, że to dla mojego dobra. Jesteś naiwny czy głupi ?

   • 19 0

  • Odwrotnie!

   Jak drożeje prąd i paliwo to wszystko drożeje. Teraz po tych podwyżkach wszyscy podniosą ceny bo będą mieli argument, że energia zdrożała. Drugie to podwyżka płacy minimalnej bez wzrostu wydajności. I wszystkie te

   Jak drożeje prąd i paliwo to wszystko drożeje. Teraz po tych podwyżkach wszyscy podniosą ceny bo będą mieli argument, że energia zdrożała. Drugie to podwyżka płacy minimalnej bez wzrostu wydajności. I wszystkie te podwyżki zabiorą wam w cenach, ale w związku z tym będzie więcej dochodu z VAT i władza będzie mogła kasę z budżetu wydawać na lewo i prawo, wg widzimisię.

   • 17 0

  • Wiesz co znaczy bynajmniej?

   Jak nie znasz pojęcia to nie używaj ...
   Ale ci wytłumaczę , jest to zaprzeczenie...i nie dziękuj

   • 6 0

  • Najprostszych rzeczy nie łapiesz... żałosne

   A prawda jest taka, że wszystko zdrożeje, bo prąd drożeje

   • 3 1

  • Energia jest tansza niz w zeszlych latach, co nie stanowi problemu żeby podwyższać ceny... wystarczy sprawdzić sobie dane Towarowej Giełdy Energii. Ale że większość się nie zna to płaci.. można wybrać tańszego sprzedawcę Ale wmawia się ludziom że to dużo papierologi i roboty z tym. Każdy ma wybór.

   • 1 3

  • GO

   MAM 60-TKE OD 40 latt zaciskam pasa i umrrę biedny

   • 5 0

  • Pomorzanka

   Zaciskaj se pasa jak możesz ludzie nie maja kasy zakłady padaja a jak prad podrożeje to raptownie ceny w sklepach tez pójda w góre .I jak można to długo znosić co, całe zycie maja pod gorke nie kazdy zarabia tyle kasy może co ty żeby przeżyć bez kłopotow finansowych

   • 1 0

  • Wy ludziom nie musicie dawać tylko przestańcie im zabierać, a ludzie sobie poradzą

   • 2 0

  • Prąd drożeje to i wszystko zdrożeje

   • 1 0

  • Cena prądu

   Może za tzw komuny.Wtedy tego typu instytucje miały służyć zabezpieczeniu podstawowych potrzeb społeczeństwa.Teraz tylko tzw akcjonariuszy.Wkrecisz mniejszą żarówkę,podniesiemy cenę.Oni swoje z góry zaplanowane muszą mieć

   • 1 0

 • Ciekawe co by się stało, gdyby kilka milionów abonentów postanowiło zaprotestować. (11)

  I nie zapłacić rachunku.

  • 185 24

  • Zyskałaby energa

   Skarb panstwa, firmy egzekucyjne i poczta polska. A straciłby polak dwukrotnie

   • 43 2

  • nic ,oprocz tego ze ekipy pogotowia energetycznego po 3 niezaplaconych beda odlaczac od sieci...

   a komornicy beda zacierac raczki ...

   • 30 1

  • (1)

   Tu by mogl zadzialac sabotaz i dzialania typowo dywersyjne jak na wojnie czyli regularne wysadzanie w powietrze sieci przesylowych, slupow czy samych elektrowni :))
   Inaczej nic nie wskurasz bo masz do czynienia z

   Tu by mogl zadzialac sabotaz i dzialania typowo dywersyjne jak na wojnie czyli regularne wysadzanie w powietrze sieci przesylowych, slupow czy samych elektrowni :))
   Inaczej nic nie wskurasz bo masz do czynienia z panstwową mafią poczynając od elektrowni przez spolki typu energa obrot przez prokuratorow sądy pocztę komorników i koncząc na więziennictwie. Jeden i ten sam gang, który istnieje po to żeby cie złupić.

   • 36 3

   • Dobre

    Pewnie masz Leksusa i bida zagląda Ci w oczy.....

    • 1 1

  • Wystarczy, żeby wszyscy razem nie włączali w tym samym czasie np połowy urządzeń w domu.

   To byłaby katastrofa dla sprzedawców prądu

   • 15 2

  • Wtedy kilka milionów abonentów nie miałoby prądu?

   • 8 0

  • faktura za energię, jest bardzo przejrzysta. Na rachunku są: opłata abonamentowa, sieciowa, sieciowa zmienna, jakościowa, OZE, kogeneracyjna, przejściowa. Proponuję wprowadzić jeszcze symultaniczną, obiektywną,

   faktura za energię, jest bardzo przejrzysta. Na rachunku są: opłata abonamentowa, sieciowa, sieciowa zmienna, jakościowa, OZE, kogeneracyjna, przejściowa. Proponuję wprowadzić jeszcze symultaniczną, obiektywną, subiektywną, aktywną, bierną i systematyczną, ewentualnie dynamiczną. Gratulacje, dla tego kto coś takiego stworzył, a wcy odbiorcy na pewno sie orientują, o co kaman. Wytwór chorego człowieka, albo z rozmysłem to jest zrobione, żeby nikt się nie kapnął o co chodzi, a podwyżki można wprowadzać jak się chce...

   • 25 0

  • człowieku, ja nie mogłem zapłacić bo portal 24 energa nie działał. dwa tygodnie po terminie płatności

   dostałem sms od firmy windykacyjnej. Teraz może jak więcej kasy będą mieli, to niech zatrudnią specjalistów, a nie stażystów do ogarnięcia portalu dla klientów

   • 17 0

  • Płacz i płać.

   liczniki są sterowane zdalnie Odetną i czekaj na komornika przy świieczkach

   • 7 0

  • Możesz zaprotestować przy urnie w czasie następnych wyborów.

   • 6 1

  • Kupmy od Szwedów ,będzie taniej !!!!!!!!

   • 2 0

 • (10)

  Jak ma się to kartonowe państwo rozwijać skoro na fakturze zamiast jednej pozycji czyli zużytych kWh jest tych pozycji dziesięć?
  Po co te wszystkie urzędy regulacji i inne twory nowotwory skoro konkurencja na

  Jak ma się to kartonowe państwo rozwijać skoro na fakturze zamiast jednej pozycji czyli zużytych kWh jest tych pozycji dziesięć?
  Po co te wszystkie urzędy regulacji i inne twory nowotwory skoro konkurencja na rynku energetycznym w Polsce to jedna wielka fikcja?
  Przecież tania energia jest jednym z kluczowych bodźców do rozwoju przemysłu, produkcji, usług i w ogóle gospodarki podobnie jak niskie i proste podatki. Dlaczego u nas jest k...wa zawsze odwrotnie niż w zdrowym organiźmie państwowym?

  • 321 11

  • (3)

   Trzeba nazbierać na 500+, na załatanie dziury w budżecie po wyborach, zakupach pseudo maseczek itp. No i oczywiście na pensje dla prezesa i jego świty.

   • 31 2

   • Tak, tylko tyle pozycji było już 10 i więcej lat wstecz (2)

    Wtedy też na +500? Chyba nie, więc na co?

    • 8 11

    • (1)

     Bo jesteśmy typowym, ordynarnym państwem socjalistycznym, tylko dla niepoznaki inaczej nazwanym. Kto ma odrobinę władzy stara się ją wykorzystać w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, jak to ładnie nazywają. Tak na

     Bo jesteśmy typowym, ordynarnym państwem socjalistycznym, tylko dla niepoznaki inaczej nazwanym. Kto ma odrobinę władzy stara się ją wykorzystać w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, jak to ładnie nazywają. Tak na marginesie. Dlaczego Energa przeniosła się do najdroższego biurowca w Trójmieście? Przecież ich na to nie stać. My za to płacimy. Czy przypadkiem nie powinna się tym zająć prokuratura?

     • 20 0

     • wszystkie budynki urzedowe powinny zostać zlikwidowane

      zyski z tych nieruchomości powinny załatać dziurę budzetową urzedasy powinni pracować w tanich budowanych barakach sidingowych które powinny stać w każdej dzielnicy na wyznaczonym przez miasto najtańszym terenie aby

      zyski z tych nieruchomości powinny załatać dziurę budzetową urzedasy powinni pracować w tanich budowanych barakach sidingowych które powinny stać w każdej dzielnicy na wyznaczonym przez miasto najtańszym terenie aby mieszkaniec nie musiał zasuwać w celu załatwienia sprawy do jednego budynku w miescie i czekać tam na obsłużenie prez urzedową szlachtę

      • 2 0

  • Jest odwrotnie bo prąd produkują spółki skarbu państwa. Kazdy partyjniak musi się tam nachapać.
   Współpracowałem z Energa ponad 10 lat. Co zmiana to jeszcze bardziej dojna. A do tego totalna niekompetencja nowo zatrudnionych ( partyjnych) ludzi. Tego nie da sie opisac. . A kto za to wszystko placi? MY !

   • 32 1

  • (1)

   Bo rzadza nami idioci

   • 22 1

   • Sami się nie wybrali.

    • 3 3

  • 500+ (2)

   Bo przekupiona ciemnota tak wybrała !

   • 2 1

   • Oświeceni głosowali na PO, Lewicę, Hołownie (1)

    W ogóle doskonale rządzili Poprzednicy i jest taka rezerwa alternatyw...

    • 0 3

    • moze i za tamtych byly przekrety

     ale to nic w porownaniu z bandyckim i mafijnym wrecz zlodziejstwem i wyzyskiem obecnej wladzy

     • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać