E-papierowe reklamy i rozkłady jazdy z Gdańska

18 listopada 2020, 8:50
erka

Wyświetlacze e-papierowe kojarzą się głównie z czytnikami e-booków. Rozwiązania gdańskiej firmy Unisystem stosowane są już do wyświetlania rozkładów jazdy na przystankach autobusowych w Polsce, a także w kioskach informacyjnych na portugalskich plażach. Teraz firma ruszyła z seryjną produkcją kompleksowego rozwiązania składającego się z wyświetlacza EPD (ang. Electronic Paper Display), kontrolera i obudowy do samodzielnego montażu.Unisystem specjalizuje się w dostarczaniu wyświetlaczy, paneli dotykowych, komputerów przemysłowych oraz produkcji i montażu modułów i urządzeń według specyfikacji klienta. Dzięki najnowszemu produktowi firma rozwiązała największy problem dotyczący wyświetlaczy e-papierowych - trudności montażowe.

- W 2018 r. powstały pierwsze prototypy. Zainteresowanie wyświetlaczami e-papierowymi stale rośnie, ale były one dotąd dość trudne w samodzielnym montażu - szczególnie w przypadku wyświetlaczy o dużych rozmiarach. Dlatego też opracowaliśmy wersję open frame. Jest to kompletne rozwiązanie, które składa się z wyświetlacza e-papierowego od E Ink, kontrolera i obudowy. Jego montaż jest prosty, co znacznie rozszerza zakres możliwości wykorzystania produktu - mówi Kamil Kozłowski, wiceprezes Unisystem.

E-papier w reklamie i rozkładach jazdyObecnie firma pracuje nad możliwością wykorzystania rozwiązania w aplikacjach outdoorowych, w przypadku których kluczowym problemem jest ograniczony zakres temperatur pracy wyświetlacza. W fazie testów znajdują się moduły wyposażone w grzałki, które umożliwiałyby szersze zastosowanie wyświetlaczy e-papierowych.

Unisystem jest partnerem biznesowym i technologicznym E Ink - największego na świecie producenta wyświetlaczy e-papierowych. Poprzez rozszerzenie zespołu specjalistów, a także przebudowę i powiększenie tzw. cleanroomu, gdzie m.in. montowane są moduły, firma znacząco zwiększyła zdolność produkcyjną.

- Szacujemy, że rozpoczęcie seryjnej produkcji modułu pozwoli zwiększyć wartość sprzedaży e-papieru do nawet 20 proc. całościowego obrotu firmy w perspektywie najbliższych trzech lat - zapowiada Kozłowski.

W ciągu dwóch ostatnich lat Unisystem sprzedał blisko dwa tysiące wyświetlaczy e-papierowych. Mimo że 2020 r. jeszcze się nie skończył, już w tym momencie firma dostarczyła do klientów blisko trzy razy więcej ekranów EPD niż przed rokiem. Obroty firmy w 2019 r. wyniosły blisko 70 mln zł. W pierwszych trzech kwartałach 2020 r. firma zanotowała wzrost przychodów na poziomie o 6,3 proc. większym w porównaniu z tym samym okresem w roku 2019 (z 51 mln do 54,2 mln zł).

Energooszczędne i ekologiczne rozwiązanieE-papier znajduje zastosowanie w wielu urządzeniach. Wyświetlacze EPD mogą mieć kilka centymetrów obszaru aktywnego - i takie znajdziemy np. w smart watchach, etykietach czy cenach elektronicznych. Kilku, a nawet kilkudziesięciocalowe są wykorzystywane w większych urządzeniach - np. w stacjach pogody, interaktywnych tablicach informacyjnych, a także nośnikach reklamowych czy w rozkładach jazdy. Wyświetlacze mogą być też elementem architektury, jako elementy dekoracyjne. Najpopularniejsze są wersje dwukolorowe, ale istnieją również wyświetlacze z szerszą gamą kolorów. Wyświetlacze e-papierowe nie służą jedynie do wyświetlania statycznych obrazów. Można na nich wyświetlać również proste czarno-białe animacje graficzne.

To, co przemawia za e-papierem, to jego energooszczędność - prąd potrzebny jest wyłącznie w trakcie odświeżania lub zmiany treści na wyświetlaczu. Po włączeniu obraz przez cały czas jest widoczny, mimo że wyświetlacz nie pobiera energii. Pod tym względem wyświetlacze e-papierowe wypadają lepiej niż wyświetlacze LCD. Wykorzystywanie wyświetlaczy e-papierowych przekłada się też na mniejsze zapotrzebowanie na papier, a tym samym ogranicza wycinkę drzew i wytwarzany ślad węglowy produktu końcowego.
Szersze zastosowanie e-papieru to:
72%

słuszne rozwiązanie - energooszczędne i ekologiczne

9%

raczej nic nie zmieni, to tylko kolejna ciekawostka

19%

całkowicie zbędna rzecz w szerszym zastosowaniu

zakończona

łącznie głosów: 124

erka