EFNI 2019: Obawy przed niepewnym jutrem

26 września 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
erka
W Sopocie rozpoczęło się IX Europejskie Forum Nowych Idei. Gości EFNI powitali Henryka Bochniarz i Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI. Więcej zdjęć (1)

W Sopocie rozpoczęło się IX Europejskie Forum Nowych Idei. Gości EFNI powitali Henryka Bochniarz i Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

W Sopocie rozpoczęło się IX Europejskie Forum Nowych Idei. Gości EFNI powitali Henryka Bochniarz i Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Obawy o przyszłość demokracji, wolnego rynku, coraz silniejsze tendencje antyglobalizacyjne, lęki i nadzieje związane z przyszłością - to główne tematy, jakie zdominują dziewiąte już Europejskie Forum Nowych Idei.Po raz kolejny w Sopocie spotkali się przedsiębiorcy, ekonomiści, politycy, ludzie nauki i kultury, z Polski i ze świata, aby rozmawiać o przyszłości Europy. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest "#Cobędziejutro. Jaka demokracja, jaki rynek, jaka Europa?".

Gości EFNI powitali Henryka Bochniarz i Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI.

- Kiedy stratowaliśmy z pierwszym EFNI przypadał okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Byliśmy pełni nadziei i dumni z naszego kraju. Chciałbym bardzo, aby za sześć lat, kiedy przypadnie kolejna polska prezydencja, nie trzeba było już rozmawiać o zamachu na rządy prawa, dyskutować o nowych programach socjalnych, za które płacą przedsiębiorcy. Chciałbym, abyśmy znów mogli być dumni z Polski - powiedział Jerzy Buzek.
Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope, powiedział, że Europa znalazła się na rozdrożu.

- Musimy zabiegać o dobre relacje z USA, ale wykazywać też stanowczość w stosunku do naszego sojusznika. Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć brexitu bez umowy, ponieważ zaszkodzi europejskiej gospodarce. W relacjach z Chinami powinniśmy ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, ale jednocześnie twardo bronić wolnego handlu i przestrzegania prawa - powiedział Beyrer.
W imieniu województwa pomorskiego gości EFNI powitali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Przyszłości Europy poświęciła swoje wystąpienie Shada Islam, dyrektor departamentu Europy i Geopolityki, Friends of Europe, gość specjalny EFNI.

- Żyjemy w świecie, gdzie nic nie można przewidzieć. Stany Zjednoczone myślą tylko o sobie. Nie wiadomo, jakie będą skutki brexitu. Nie wiadomo, jak urosną Chiny. Na pewno dalej będą się dynamicznie rozwijać, dlatego musimy być gotowi na coraz większą konkurencję - powiedziała Shada Islam. - Zagrożona jest demokracja w Europie. Widzimy ataki na wiele instytucji demokratycznych. Pod presją są media, sądy, prawa kobiet, prawa mniejszości. Europa nie może pozwolić, żeby wróciły duchy przeszłości. Ameryka odwraca się od Europy. Tymczasem nasz kontynent to wspólnota wartości, których trzeba bronić. Nie można traktować Europy jak produktu na sprzedaż, obiekt transakcji handlowych. Wszyscy widzimy zagrożenia. Nie liczmy na polityków, liderów, Parlament Europejski. Weźmy sprawy w swoje ręce.
Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Przedstawiciele biznesu, charyzmatyczni mówcy, liderzy i decydenci oraz autorytety ze świata kultury i nauki podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników. Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot.

erka

Opinie (86) 9 zablokowanych

 • Zjazd lewactwa roznej masci. (19)

  • 64 25

  • (11)

   Nauczył się głąb słowa lewactwo, bo podobno dobrze jest wyzywać nim ludzi po internetach, ale pewnie pojęcia nie ma co to nawet znaczy.

   • 18 26

   • W punkt !

    • 5 6

   • To ja ci wytłumaczę. Może zmądrzejesz. (7)

    Lewactwo ma kilka podstawowych cech, które wyróżniają tą ideologię od liberalizmu.
    Po pierwsze lewacy są kulturowymi marksistami. Wierzą, że każda kultura jest sobie równa i w każdej zdarzają się ludzie dobrzy i

    Lewactwo ma kilka podstawowych cech, które wyróżniają tą ideologię od liberalizmu.
    Po pierwsze lewacy są kulturowymi marksistami. Wierzą, że każda kultura jest sobie równa i w każdej zdarzają się ludzie dobrzy i źli. Jest to oczywiście podyktowane elementarnym brakiem wiedzy na temat danych kultur i religii. Są religie supremistyczne jak Judaizm (Talmud wyraźnie określa "gojów" jako tych gorszych, których można okłamywać, okradać), czy Islam (Niewierni są pogardliwie nazywani "kafarami". Propagowana jest ekspansja przez demografię. Muzułmanki nie mogą się wiązać z niewiernymi, odwrotnie jest to możliwe. Istnieją honorowe zabójstwa, pedofilia, aranżowane małżeństwa bliskiego pokrewieństwa ...). Istnieją też kultury, które pozwalają na sprasowywanie kobiecych piersi gorącym kamieniem, obrzezanie dziewczynek i chłopców, rytualny ubój zwierząt i wiele innych rzeczy. Innymi słowy kultury i religie krzewią odmienne od siebie normy moralne, czego lewacy nie zauważają.
    Kolejną rzeczą jest walka o prawa wybranych mniejszości i grup społecznych, w szczególności tych, które robią z siebie ofiary. Gloryfikacja tych grup i agresja w stosunku do grup, których nie kwalifikuje się jako mniejszości. Przykładowo w Polsce częściej dyskryminowani są mężczyźni, którzy rzecz jasna nie narzekają jak jest im źle (w przeciwieństwie do kobiet). Mężczyzna dostaje średnio większy wyrok za to samo popełnione przestępstwo, częściej jest gwałcony (większość gwałtów w kraju popełniają skazańcy na innych mężczyznach we więzieniach), wiele mniej czasu spędza na emeryturze, nie ma prawa do opieki nad swoim dzieckiem w przypadku rozwodu (sądy, w których zasiadają kobiety wolą dać prawo nad dzieckiem prostytutce i alkoholiczce, niż mężczyźnie), są zmuszani do płacenia alimentów na nieswoje dzieci itp itd ... Natomiast to ich lewactwo nazywa "białymi supremistami" albo tworzy takie pojęcia jak "pozytywny rasizm" (czyli rasizm czarnoskórych w stosunku do białych).

    • 14 4

    • Stąd też te populistyczne hasła o ... (2)

     ... "łamaniu praw kobiet, łamaniu praw mniejszości" i dorzucenie wątpliwych oskarżeń o niszczenie demokracji i wolności słowa tylko dlatego, że jakaś partia postanowiła obalić ich monopol na władzę.
     Gdyby nie było

     ... "łamaniu praw kobiet, łamaniu praw mniejszości" i dorzucenie wątpliwych oskarżeń o niszczenie demokracji i wolności słowa tylko dlatego, że jakaś partia postanowiła obalić ich monopol na władzę.
     Gdyby nie było demokracji, nie szlibyśmy na wybory niebawem. Gdyby nie było wolnych mediów ani wolności słowa, nie czytalibyśmy dziś o niech teraz.
     PiS święty nie jest ale TVP przejął, by w obiegu mediowym zrobiła się pewna równowaga (przecież TVN i Agora, są mediami byłego establishmentu postkomunistycznego).
     W stanach Trump wygrał wybory i też lewacy po nim jadą, wyłącznie dlatego, że realizuje swoje obietnice wyborcze w demokratycznym kraju.

     • 8 4

     • (1)

      "Gdyby nie było demokracji, nie szlibyśmy na wybory niebawem. Gdyby nie było wolnych mediów ani wolności słowa, nie czytalibyśmy dziś o niech teraz. "

      W Rosji też są wybory, znaczy że tam też demokracja kwitnie, prawda?

      • 1 2

      • Tylko w Rosji fałszują wybory.

       Dlatego nie uważa się Rosji za kraj demokratyczny, tylko autorytarny reżim. Uważasz, że w Polsce ktoś wybory fałszuje? Jakoś Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nie uważa, by w Polsce ktoś wybory fałszował. Więc demokracja ma się dobrze.

       • 1 0

    • Swietny tekst, moze te lewaki cos zrozumieja? ale mało prawdopodobne (2)

     • 9 4

     • (1)

      Aby lewak coś zrozumiał najpierw musiał by się przyznać do swojego błędu czyli szczerze jest to nie możliwe

      • 6 4

      • no nie, oczywiście... bo przecież żyjemy w świecie, w którym tylko jedna opcja ma całkowitą rację,

       a druga jest jej całkowicie pozbawiona. bo przecież dogmatyzm i zaślepienie, jest jedyną drogą, którą można podążąć.

       myśl prawicowa nie przetrzyma, bo nie potrafi zidentyfikować prawdziwego wroga. a ten wróg nie przyjmuje żadnej frakcji i jest taki sam dla wszystkich, niezależnie od światopoglądów.

       • 0 0

    • ale ci wyprali dekiel. nasłuchałeś się prawaków na YT i przycztałeś skrajne prawackie treści.

     nie widzisz środka, nie widzisz wad i zalet ani jednej ani drugiej frakcji.

     • 0 0

   • Prawicowe trolle widzę już w ataku (1)

    A jak tam pogoda na Kremlu szczerbate kuce ?

    • 1 4

    • Ja pier.... Jeśli ktoś się z Tobą nie zgadza to jest odrazu trolem? Masakra chłopie jak wszędzie widzisz trolle to idź do jakiegoś lekarza dostaniesz tabletki i może zniknie ta twoja paranoja tylko nie czekaj bo jeszcze wyladujesz w pokoju bez klamek

     • 3 1

  • każdy legitymacja pzpr..

   • 19 3

  • lewactwo rozdaje socjal na prawo i lewo (1)

   • 3 15

   • Nie do końca tak na prawo i lewo. Np. W Szwecji większa pomóc socjalną dostanie "uchodzca" nie znający języka który nie wpłacić ani grosza do kasy państwowej niż obywatel tego kraju który powiedzmy przepracował legalnie 15lat. Więc pośród lewicy też są równi i równiejsi i Ci ważni i wazniejsi

    • 7 1

  • Chyba coś nie tak rozumiesz ? (2)

   Lewak dla mnie zawsze był ze związków zawodowych , przedstawiciel klasy robotniczej i ktoś kto rozdaje kasę i np zmniejsza wiek emerytalny. Poczytaj Marksa a potem A.Smitha czy Friedmana i zobaczysz kto to lewak. Z przerażeniem zauważysz ze te wszystkie cechy pasują do Partii Razem i PIS.

   • 3 6

   • (1)

    W sprawach gospodarczych to masz rację że PiS to lewica ale światopoglądowo to już bardziej jest na prawo niż lewo. A razem to już czysty komunizm

    • 6 1

    • razem to narodowy-socjalizm z dryfowaniem w stronę komunizmu.

     • 2 2

  • Mam nadzieję, że ani jedna złotówka z naszych pieniędzy publicznych nie poszła nigdy na te zjazdy!

   • 0 0

 • Koń by się uśmiał! (3)

  Funkcjonariusze PZPR dyskutują o demokracji . W tym roku jak widać modną jest jazda na USA, chyba mamy się bratać z ruskimi.
  Won na śmietnik historìi, kończy się na szczęście wasz czas.

  • 68 16

  • Nic dodac i nic ujac.

   • 19 5

  • buzek ... no comment

   • 12 3

  • A Towarzysz Piotrowicz nawet udoskonala demokrację

   • 4 8

 • Nie ma to jak zamienić dobrze rokujący projekt w wiec polityczny - nic dziwnego, że ranga tej imprezy spada z roku na rok...

  • 46 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Grażyna Torbicka

Grażyna Torbicka

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Mieczysław Struk

Mieczysław Struk

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Jacek karnowski, Mieczysław Struk

Jacek karnowski, Mieczysław Struk

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Jerzy Buzek i Henryka Bochniarz

Jerzy Buzek i Henryka Bochniarz

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Jerzy Buzek i Henryka Bochniarz

Jerzy Buzek i Henryka Bochniarz

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Maciej Witucki

Maciej Witucki

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Grazyna Torbicka

Grazyna Torbicka

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Jerzy Buzek

Jerzy Buzek

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Markus Beyrer

Markus Beyrer

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Alain Mompert

Alain Mompert

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Markus Beyrer

Markus Beyrer

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Mieczysław struk

Mieczysław struk

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Jerzy Buzek i Henryka Bochniarz

Jerzy Buzek i Henryka Bochniarz

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Jean-François Fallacher

Jean-François Fallacher

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Publiczność

Publiczność

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Publiczność

Publiczność

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Publiczność

Publiczność

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Jerzy Buzek

Jerzy Buzek

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Michał Kaczorowski

Michał Kaczorowski

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Publiczność

Publiczność

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Henryka Bochniarz

Henryka Bochniarz

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Grażyna Torbicka

Grażyna Torbicka

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Wyścigi

Wyścigi

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Wyścigi

Wyścigi

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl

Uczestnicy

Uczestnicy

fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl