EFNI: Europę łączy idea - potrzeba zjednoczonego świata

3 października 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
erka

Piąta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie zakończyła się uroczystą galą, z udziałem dyrektora The Earth Institute Jeffrey'a Sachs'a, czy przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Forum gościło w tym roku 1,3 tys. gości z 28 krajów - naukowców, polityków i ludzi biznesu, wyznaczających nowe kierunki dla rozwoju światowej gospodarki. Tegoroczne Forum zakończyło przyjęcie przez uczestników Deklaracji Sopockiej 2015.- Czas najwyższy wrócić do korzeni. Musimy dzisiaj sięgnąć do koncepcji ojców-założycieli współczesnej Europy. W Deklaracji Schumana, która w latach 50. ubiegłego stulecia dała podstawy wspólnocie europejskiej, znalazły się prorocze słowa "Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność." Tej solidarności bardzo dziś brakuje - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, wiceprezydent Businesseurope, otwierając galę.
Głos zabrał również Jerzy Buzek, pełniący rolę przewodniczącego Rady Programowej EFNI.

- Zdefiniowaliśmy ważne prawdy, dla indywidualnych przedsiębiorców, jak najwięcej wolności, ale po drugiej stronie mamy makroekonomię, tam na pewno regulacje się przydają, żeby wolny rynek nie wymknął nam się z ręki. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad trendami gospodarczymi, które są silniejsze niż regulacje państwowe - mówił Buzek. - Wymieniliśmy poglądy, dyskutowaliśmy o tym, z czym się zgadzamy, a z czym nie, to właśnie jest jądro demokracji - dodał Buzek.
Istotnym elementem wieczoru było przedstawienie oraz przyjęcie Deklaracji Sopockiej, która co roku staje się podsumowaniem najważniejszych wniosków z dyskusji i wyznacznikiem nowego kierunku dla polityki i gospodarki.

- Mówimy o potrzebie walki z nierównościami społecznymi, ale tak by nie wylewać dziecka z kąpielą stosując protekcjonizm, renacjonalizację czy ograniczanie wolności gospodarczej. Nawołujemy do powrotu do korzeni i kierowania się wartościami, które stanowią fundament Europy. Mówimy zdecydowane nie budowaniu europejskiej fortecy zamkniętej na inność, różnorodność i pomoc tym, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami - podkreśliła Bochniarz.
- Europejczycy podważają dokonania i wartości, bez których dotychczasowy sukces projektu europejskiego nie byłby możliwy. Zbyt często nasza polityka powodowana jest strachem, egoizmem i uprzedzeniami, które nie prowadzą do rozwiązań, lecz wzmacniają populistów i tumanią obywateli - zapisano w tegorocznej Deklaracji Sopockiej, rysując jedno z zagrożeń stojących przed współczesną Europą.
Dokument został przekazany na ręce Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej.

Tusk podkreślił również, że wyzwania jakie stoją przed starym kontynentem nie oznaczają jego kryzysu.

- Nie zgadzam się z pesymizmem podczas mówienia o stanie dzisiejszej Europy. Istotne jest to, żeby Europa odzyskała zdolność obrony tego, co dla nas najważniejsze i z czego możemy być dumni - mówił Tusk.
Kluczowym mówcą wieczoru był Jeffrey Sachs, dyrektor The Earth Institute, który przypomniał jaką drogę przeszła Polska oraz Europa i jaką rolę powinna odegrać w rodzącym się zjednoczonym świecie.

- Pisząc plan gospodarczy dla Polski w 1991, Jacek Kuroń powiedział mi, że mogę w nim napisać co chcę. Kazał mi tylko zapisać pierwsze zdanie: "To jest plan powrotu Polski do Europy". W 1991 roku zjednoczona Europa była nie do wyobrażenia, a ja dzisiaj stoję tu i mówię, że możliwy jest zjednoczony świat. Europa ma poczucie, że jest w kryzysie z powodu uchodźców, jednak to właśnie Europa powinna teraz przewodzić. To Europa ma największe doświadczenie z emigracją. Czołowe kraje, w prowadzonych przeze mnie badaniach szczęścia, to kraje UE. Nie martwcie się tyle, czerpcie radość. Ze wszystkich miejsc na świecie, to Europa łączy idee, których potrzeba dla zjednoczonego świata - stwierdził Sachs.

erka

Opinie (35) 4 zablokowane

 • hmm mam mieszane uczucia co do pana Sachsa i jego mocodawcow (5)

  W 1989 Sachs jako 35 latek, był ekonomicznym doradcą Solidarności, przygotował wstępny projekt programu transformacji polskiej gospodarki planu Balcerowicza, doradzał pierwszemu postkomunistycznemu rządowi we

  W 1989 Sachs jako 35 latek, był ekonomicznym doradcą Solidarności, przygotował wstępny projekt programu transformacji polskiej gospodarki planu Balcerowicza, doradzał pierwszemu postkomunistycznemu rządowi we wprowadzaniu radykalnych reform gospodarczych.

  Po prostu w tamtym czasie sporo osob zrobilo dobry interes i ustawilo sie na cale zycie... tylko kosztem reszty :)

  • 40 2

  • Gorzej bylo w PRL gdyz PZPR przywlaszczyl 99 proc. majatku (3)

   a biedni to bylo 99 proc. spoleczenstwa. Zaden system nie jest idealny i zaden nie jest sprawiedliwy . Zobacz na Koree Polnocna gdzie wprowadzono jak mowiono najwspanialszy komunizm tyle ze w komunizmie maja byc wszyscy

   a biedni to bylo 99 proc. spoleczenstwa. Zaden system nie jest idealny i zaden nie jest sprawiedliwy . Zobacz na Koree Polnocna gdzie wprowadzono jak mowiono najwspanialszy komunizm tyle ze w komunizmie maja byc wszyscy rowni czyli wszyscy biedni . W Korei Polnocnej jednak biedni i glodni sa wszyscy poza rzadem a rzad korei polnocnej oplywa w luksusy i gladko morduje miliony ludzi i glodzi miliony ludzi . Zapomniales tez ze jak wprowadzano komunizm w korei polnocnej to ludzie wrecz sie radowali ze beda miec bogactwo i nareszcie sprawiedliwosc ! teraz zobacz jak byli glupi i naiwni ............Ale tez zobacz na swoje zycie w tym jak nazywasz ''niesprawiedliwym systemie '' i uczciwie go porownaj z tym niby sprawiedliwym w Korei Polnocnej .i co ? przeciez mozesz wyjechac i zamieszkac na stale w korei polnocnej i bedziesz tam mial to co niby lubisz .........kiedy sie pakujesz z rodzina i emigrujesz na stale do Korei Polnocnej ?.. Ludzie zawsze mysla ze maja zle a zapominaja ze zawsze tez moze byc gorzej i tego nie chca wiedziec. Dodac warto ze sa robione tez sondaze w NIemczech , Francji ,UK i USA i pytany na ulicy bogaty Niemiec majacy np. 4000 euro pensji tez odpowiada ze mu zle . W UK dzis jest dobrze a jego mieszkancy chca nagle socjalizmu gloszonego przez tzw. Corbiego'' bo tez mysla ze jak maja zarobki 2000 funtow to socjalizm sprawi ze beda miec wiecej ) .tyle ze to iluzja i pazernosc ludzka . Nie socjalizm daje dobrobyt lecz kapitalizm i praca tyle ze dzis jest nadprodukcja na swiecie , produkujemy nadmiar wszystkiego i niestety choc bys chcial pracy wszyscy miec nie beda , zaraz powiesz .to ograniczmy produkcje ! .tyle ze ceny wzrosna i miliony beda strajkowac zeby bylo taniej itd itd .........nie ma i nnie bedzie nigdy idealnego swiata bo zawsze bedzie ktos biedniejszy i bogatszy , zawsze beda siescieraly roznice, zawsze kazdy indywidualnie bedzie chcial czego innego bo to co dobre dla ciebie wcale nie jest dobre dla innych i odwrotnie . Nalezy sie cieszyc ze nie mamy najgorzej , ze nie ma glodu jak w Afryce, ze mamy wzglednie dobry standard zycia , ze jestesmy w miare zdrowi , ze ogolnie zyjemy tu a nie tam gdzie sa non stop wojny i ze nasze pokolenie nie zyje w epoce wojen na naszym terytorium co mialo jeszcze 100 lat temu miejsce. Ty rowniez zazdroscisz ..ze ktos cos ukradl ! nie chcialbym zyc nawet szczesliwie za jakies ukradzione pieniadze . Ci co sie ustawili kosztem innych grabiac majate panstwowy po 89 to zwykli oszusci i szumowina ludzka i ciesze sie ze nie naleze do tej niby szczesliwej bogatej ludzkiej szumowiny ktora cos komus ukradla po 89 ..Niech zra ten szmal i niech sie plawia w syfie prostego zycia ! nie zazdroszcze im a skoro ty im zazdroscisz to jestes niestety podobny do nich gdyz oni zagrabili to wlasnie z zazdrosci i pazernosci.. Pozdro !

   • 5 3

   • (2)

    Nie przekonała mnie ta apologia na cześć dzikiego kapitalizmu czyli de facto pochwała i akceptacja obecnego stanu rzeczy tzn. coraz powszechniejszej biedy, rozwarstwienia społecznego i liberalnego bałaganu.

    • 5 2

    • teraz nie ma kapitalizmu wiec nie masz pojecia o kapitalizmie ! (1)

     w PL aktualnie jest system socjalno biurokratyczny a nie zaden kapitalizm . Kapitalizm i normalnosc to ma Australia, USA i UK a nie my czy nawet Niemcy. Co ciekawe w normalnym kapitalizmiem zawsze sa pieniadze na godny socjal i pomoc najbiedniejszym bo sile swiadczy rozwoj gospodarczy a nie przepisy i miliony urzedaskow oraz klasy roszczeniowe.

     • 5 1

     • No tak przecież jasne jest, że wszem i wobec panuje komunizm jak za rządów Pol Pota. Współczesna Polska aż kipi od zasiłków hojnie wypłacanych potrzebującym, nie można zakładać firm, handlować czym się chce i kiedy się

      No tak przecież jasne jest, że wszem i wobec panuje komunizm jak za rządów Pol Pota. Współczesna Polska aż kipi od zasiłków hojnie wypłacanych potrzebującym, nie można zakładać firm, handlować czym się chce i kiedy się chce, płacić podatków w dowolnym kraju, nie ma własności prywatnej bo wszystkie firmy są państwowe,. W UK i w USA nie ma urzędników koncesji pozwoleń i podatków, każdy robi co chce, za to jest super socjal i nie ma biedy ani przestępczości, państwo w ogóle nie interweniuje w gospodarkę co jakiś czas spłacając różne bańki spekulacyjne lub tworząc narodowe programy zatrudniania typu New Deal (zwłaszcza w USA). Myślę, nie chwaląc się oczywiście że mam większe pojęcie o kapitalizmie niż Ty o rzeczywistości.

      • 2 1

  • Jaruzelski już w 1985 widział upadek rezimu i uzgodnił tzw transformację z Gorbaczowem. Dostał od niego zgode i zaczęlo się: SBcy i reszta kacyków z PZPR zaczęli szykować się do obłowienia się.

   • 0 0

 • Towrzycho EFNI: Wesoły Bronek, Rudy Doniu od Makreli, komuszka Hibner jak mawiał Rostowski, ubecki donosiciel Boni (1)

  Kraśko i Liz plus nowoczesna PL z sekretarzem od Bronka - jedna banda

  PS. a Bronek jak zwykle czysta z kartki, to matołek

  • 50 7

  • czyta z kartki bo zajumał mega niszczarkę z pałacu prezydenckiego (100tys zł)

   a gdyby mówił z głowy czyli z niczego jak Wałęsa, to by potem nie miał frajdy zrobić bzzzziuuut z tym papierkiem.
   Okraść pałac prezydencki, przepuścić kasę z budżetu kancelarii prezydenta i zostać profesorem - kto powiedział, że Bredzisław to niegroźny gamoń?

   • 4 2

 • "żeby wolny rynek nie wymknął nam się z ręki."

  I wszystko w temacie "wolnego" rynku :/

  Towarzycho wzajemnej adoracji niech se pitoli o czym chce (byle za swoje pieniądze).
  Pragmatyczni Szwajcarzy mają lepsze spojrzenie na UE:
  http://www.polishexpress.co.uk/szwajcarska-armia-przygotowuje-sie-na-rozpad-unii/

  • 32 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać