EFNI: Jaką drogę wybierze Rosja?

2 października 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
erka
- Pozwólmy Rosji wybrać swoją drogę. Europa natomiast niech skupi się na umacnianiu swojej pozycji gospodarczej i politycznej. Wspólnota to wciąż atrakcyjny region, powinna promować wartości, na których została zbudowana - stwierdzili goście zgromadzeni na Europejskim Forum Nowych Idei.


Więcej zdjęć (1)

- Pozwólmy Rosji wybrać swoją drogę. Europa natomiast niech skupi się na umacnianiu swojej pozycji gospodarczej i politycznej. Wspólnota to wciąż atrakcyjny region, powinna promować wartości, na których została zbudowana - stwierdzili goście zgromadzeni na Europejskim Forum Nowych Idei.

fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

- Pozwólmy Rosji wybrać swoją drogę. Europa natomiast niech skupi się na umacnianiu swojej pozycji gospodarczej i politycznej. Wspólnota to wciąż atrakcyjny region, powinna promować wartości, na których została zbudowana - stwierdzili goście zgromadzeni na Europejskim Forum Nowych Idei.

fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Pozwólmy Rosji wybrać swoją drogę. Europa powinna skupić się na umacnianiu swojej pozycji gospodarczej i politycznej oraz promować wartości, na których została zbudowana. Takie wnioski płyną z panelu "Koniec pozimnowojennych iluzji: czy Europa potrzebuje nowego porządku?" jaki odbył się w ramach trwającego właśnie V Europejskiego Forum Nowych Idei.Zebrani goście byli pewni, że zmiany w Rosji nastąpią i to w niedługim czasie. Czy jednak będą one po myśli reszty Europy?

- W Rosji będą następować, może nawet szybciej niż się spodziewamy. A ich kierunku nie można narzucić z zewnątrz. Trzeba być także przygotowanym, że nie będzie on odpowiadał oczekiwaniom Europy. Nie ma skutecznego mechanizmu zewnętrznego wymuszania na Rosji pożądanego kierunku. - przekonywał Fiodor Łukianow, redaktor naczelny Russia in Global Affairs Rosja.
Europa uważała Władimira Putina za element europejskiego porządku. On jednak zaczął rozgrywać swoją grę i porzucił zasady wspólnego porządku m.in. poszanowania integralności innych państw. Wkroczył na pozycję polityki siły, na której będzie trwał. Zdaniem Norberta Röttgena, przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, Rosja jest jednak bokserem w kategorii powyżej swojej wagi i trzeba być przygotowanym, że prowadzona przez nią obecnie polityka zakończy się kryzysem.

Warto mieć jednak świadomość, że rosyjskie aspiracje i wynikające z nich decyzje polityczne prawdopodobnie nie doprowadzą jej do sukcesu. Już teraz Rosja nie jest w stanie zaoferować nowego modelu istnienia, nawet swoim obywatelom. Jak zauważał Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, dziś jest to postsowiecki reżim, któremu głównie zależy na przetrwaniu.

Paneliści stwierdzili, że już teraz Rosja nie jest mocarstwem światowym i nie stanie się nim stosując system oligarchiczny, jaki jest teraz. Zdaniem byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, wielkość Rosji może być realizowana tylko na drodze modernizacyjnej. A nadzieje na zmiany trzeba wiązać ze zmianą przywództwa, która przecież kiedyś nastąpi.

- Tytułowa pozimnowojenna iluzja wyłaniała się już wcześniej. Kryzys finansowy z 2008 r. osłabił atrakcyjność Europy, za słaba była również reakcja w stosunku do wojny na Kaukazie. Już wtedy rozłamywała się współpraca i tego nie dostrzegliśmy - stwierdził Komorowski.
W jakim kierunku powinna więc zmierzać Rosja? Jak posumował Eugene Rumer, dyrektor Carnegie Endowment for International Peace: pozwólmy Rosji być Rosją. Niech sama wybierze swoją drogę.

Europa powinna skupić się obecnie na własnym rozwoju. Umacnianiu swojej pozycji politycznej i gospodarczej.

- Dla wielu krajów na świecie Europa jest wciąż największym partnerem gospodarczym i bardzo pożądanym rynkiem. Jesteśmy przewidywalni, oparci na wartościach i atrakcyjni ekonomicznie. Warto wzmacniać tę świadomość i wciąż przypominać, że Europa to bardzo atrakcyjny element gospodarczej mapy świata, który ma swoją niezaprzeczalną siłę - przypomniał Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. unii energetycznej.
- Dla obecnej sytuacji politycznej nie szybko znajdziemy rozwiązanie. Powinniśmy jednak pogłębiać współzależności. Musimy nadal się integrować i mieć świadomość, że siła przyciągania europejskich wartości jest wciąż bardzo duża. Warto mieć świadomość, że te same wartości są różnie interpretowane, w zależności od części świata. Wolność dla Belgii, Brazylii i Chin może w praktyce politycznej oznaczać co innego - przekonywał Jacek Krawczyk, wiceprezydent Konfederacji Lewiatan, przewodniczący Grupy Pracodawców, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.
- Europa musi mieć również świadomość, że nie może skupiać się jedynie na porządku europejskim, bo jest to zaledwie niewielki element dużo większego systemu. Niemożliwe jest rozwiązywanie problemów Europy tylko w kontekście porządkowania UE - ostrzegał Fiodor Łukianow.
Czy możliwe jest nawiązanie przyjaznych i partnerskich stosunków między Polską i Rosją?
31%

tak, wymaga to jednak zmiany naszej polityki wobec Wschodu

41%

tak, jednak jedynie wtedy jeśli w Rosji zmieni się władza i nastawienie wobe

28%

nie, wzajemna niechęć jest już zbyt silna. Ewentualna naprawa stosunków zajmie wiele lat

zakończona

łącznie głosów: 95

erka

Opinie (20)

 • O super jest wesoły Bronek (5)

  Po opuszczeniu Pałacu Prezydenckiego przez Bronisława Komorowskiego zaginęły nie tylko zabytkowe obrazy i rzeźba. Oprócz dzieł sztuki, nie ma również 101 mebli, które BORwywiózł do instytutu byłego prezydenta - informuje prasa

  • 18 3

  • (1)

   Jestem wesoły Bronek! Instytut mam i przeponę!

   • 10 0

   • Wesoły Bronek jako pą prezydę pożyczył Bronkowi Bulowi meble z pałacu prezydenckiego

    Pożyczył do swoich prywatnych celów meble z pałacu i nic za to nie zapłaci,
    podpisywał jako prezydencki urzędnik z Bronkiem Bulem.

    To jest rekord chamstwa !!!!

    • 2 0

  • Nie (2)

   Bronisław Komorowski wywiózł z Pałacu Prezydenckiego 101 rzeczy - podaje Fakt. Okazuje się, że w budynku przy Krakowskim Przedmieściu brakuje nie tylko dzieł sztuki, o których ostatnio jest głośno w mediach, ale również mebli, którymi były prezydent urządził swoje nowe biura.

   • 3 0

   • Brawo! Czekamy na trzeciego śmiałka,

    który znowu uraczy czytelników tą samą informacją.

    • 1 1

   • Bronek i zaginione obrazy...

    • 0 0

 • Rosja zawsze najlepiej sie sama załatwiała !

  Aktualnie problemem Rosji jest '' zmierzch jej imperialnych zapedów'' . To okres typowo przejsciowy w jaki wchodzi kazde byle upadajace dawne imperium i przechodzi do fazy pogodzenia sie z tym ze beda tylko moze duzym

  Aktualnie problemem Rosji jest '' zmierzch jej imperialnych zapedów'' . To okres typowo przejsciowy w jaki wchodzi kazde byle upadajace dawne imperium i przechodzi do fazy pogodzenia sie z tym ze beda tylko moze duzym lecz jednym z wielu panstw i to im przychodzi z trudem i maja kompleksy. Kompleksy upadajacego imperium sowieckiego powoduja dzis ze Kreml wymachuje jeszcze szabelka chcac jakby jeszcze podskakiwac choc wiadomo ze to koniec. Wyciaga sie na Kremlu zabawki militarne , robi show medialny , piosenki patriotyczne , spiewy , straszenie atomem , i te pokazowe wejscia Putina do tych zloconych salonow Kremla gdzie jakze ostatnio odbywaja sie wazne spotkania a to z glowa Wietnamu , a to Zimbabwe , czy innego '' Bandustanu ''. Sa targi militarne , lataja jeszcze samolociki , lataja bombowce ktore nawet dziecko moze stracic kamieniem bo ich swietnosc minela 40 lat temu itd . sztandar powiewa , zabawa trwa na Kremlu ,. Sa plany sadzenia ziemniakow i jablek bo nagle sie Rosja obudzila ze inni maja skads ziemniaki a oni musza kupowac ). sa sankcje na nasze ryby w puszkach zeby choc rybie w tomacie Polskim dowalic ). Oczywiscie w porywie madrosci rodem z KGB nazywanym odwetem Kreml sam na siebie zaczal nakladac sankcje oprocz tych co nalozyl Zachod .........Tyle ze to widowisko bo dzis sile mocarsw na swiecie stanowi gospodarka a o tym Kreml zapomnial lecz juz przegral lub przespal zlote czasy i przejadl co mial a teraz sie obudzil ze to Chiny mrowcza praca i nadludzkim 30 letnim wysilkiem zbudowaly potege dla ktorej Rosja bedzie tylko '' rura '' do gazu a co gorsza bedzie musiala dawac Chinom to co Chiny chca bo inni juz moga tego nie wziac . No i Chiny moga tez zawachlowac ogonem gdyby Rosja sie krzywila przy kontraktach a wtedy to lepiej nie myslec jakie kuku by Pekin zrobil Kremlowi lub sepuku . .Taki okres zmierzchu imperium mialy tez inne kraje jak chocby UK tyle ze tam jest normalna mentalnosc i nikt nie ma kompleksow ze stal sie w pewnym momencie jednym z wielu . Rosja chocby teraz chciala to juz tylko jest to taniec na pokaz a wszelkie bijatyki sa raczej zlosliwoscia ze strony Rosji wlasnie dlatego iz trudno im sie pogodzic z zmierzchem imperium sowieckiego . W 21 wieku jak to mowia ''Bog i Historia '' juz wyznaczyl globalnych liderow czyli USA ,UE i Chiny ...........i jak spojrzymy to Bog wie co robi bo jednak wyznaczyl 3 globalne twory majace wysoki poziom intelektu i wysoki poziom intelektualny spoleczenstw . !...Zawsze w takich momentach swiat zadaje pytanie ;;; to czy Rosja moze wywolac wojne bo cos tam itd ? kazdy moze ! nawet Szwajcaria moze wywolac wojne bo wywolac wojne jak wiemy to zaden problem , lecz po co !.

  • 7 8

 • korposzczurki (2)

  cos tam pogadaja, zeby niby europa, a w szczegolnosci Polska ma znaczenie na swiecie, a w miedzyczasie Rosja jednym pstryczkiem nas zatopi, z reszta juz to robi zwabiajac muslimow do wspanialomyslnej wspolnoty i tyle

  cos tam pogadaja, zeby niby europa, a w szczegolnosci Polska ma znaczenie na swiecie, a w miedzyczasie Rosja jednym pstryczkiem nas zatopi, z reszta juz to robi zwabiajac muslimow do wspanialomyslnej wspolnoty i tyle bedzie w temacie. Kraj jak Rosja, ktory ma nieskonczone zasoby, tereny, wojsko i zimna krew, a co najwazniejsze jednolity etnicznie smieje sie z takich popierdółek jak ci tutaj, przy wodeczce zastanawiajac sie o co im chodzi. Kormoran na prezydenta !!

  • 11 6

  • Rosja jednolita etnicznie?! (1)

   To żeś powiedział, brachu. To jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie krajów na świecie. I z tym biała, że tak powiedzmy, "Europejska" część Rosji nie potrafi się pogodzić od czasu, odkąd zaczęli zajmować tyle

   To żeś powiedział, brachu. To jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie krajów na świecie. I z tym biała, że tak powiedzmy, "Europejska" część Rosji nie potrafi się pogodzić od czasu, odkąd zaczęli zajmować tyle terytorium. Doskwierają im zwłaszcza ludy Syberyjskie, o mongolskich rysach twarzy. Wszędzie ich pełno, są pełnoprawnymi obywatelami, ale przez "białą" Rosję traktowani "per nogam". Okropnie ich bolą ci "egzotyczni" obywatele, bo oddalają ich prozachodnie zapędy. Za nic nie potrafią się pogodzić z tym, że nie są jednolici i mają OGROMNE kompleksy z tego powodu.

   • 1 0

   • okej

    masz racje, troche poleciałem z tym stwierdzeniem o jednolitym spoleczenstwie, ale nie zmienia to faktu, ze kraj ktory sprzeciwia sie USA & Izrael nie jest glosno szczekajacym 'Shih tzu' tylko liczy sie z kazdym rozwojem

    masz racje, troche poleciałem z tym stwierdzeniem o jednolitym spoleczenstwie, ale nie zmienia to faktu, ze kraj ktory sprzeciwia sie USA & Izrael nie jest glosno szczekajacym 'Shih tzu' tylko liczy sie z kazdym rozwojem akcji i jest na to przygotowany. Europa upada, a nawiecej ma do powiedzenia, bo wiecej nic nie moze zrobic, wydaje mi sie ze za kilka lat bezpieczniej bedzie osiedlic sie gdzies w Afryce czy na amazonce

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.