stat

Euro Styl sprzedany za 260 mln zł

18 maja 2017, 13:45
Michał Brancewicz

Trójmiejski deweloper stanie się częścią warszawskiej grupy Dom Development specjalizującej się w budowie mieszkań, ale będzie nadal działał pod swoją nazwą. Warta 260 mln zł transakcja zostanie sfinalizowana najpóźniej do połowy czerwca. Z kolei inwestycje biurowe, które realizował Euro Styl zostały wydzielone do nowej spółki Inopa i zostaną rozszerzone o branżę magazynową.O przymiarkach do tej transakcji informowaliśmy już pod koniec stycznia tego roku. Teraz, po zgodzie UOKiK-u, zawarta została umowa przedwstępna, a ostateczna zostanie podpisana najpóźniej do 14 czerwca. Za 100 proc. akcji spółki Euro Styl Dom Development zdecydował się zapłacić 260 mln zł.

- Euro Styl nadal będzie działał pod swoją marką, która lokalnie bardzo dobrze się kojarzy. Nie zamierzamy praktycznie niczego zmieniać. Firma będzie funkcjonowała z zachowaniem daleko idącej autonomii - zapowiedział podczas konferencji w Gdańsku Jarosław Szanajca, prezes Dom Development. - Naszym celem jest zwiększenie skali działalności i powiększenie banku ziemi, by zawalczyć o pozycję lidera na trójmiejskim rynku nieruchomości.
W 2015 roku Euro Styl sprzedał 535 mieszkań, rok później było ich już 661, co oznacza wzrost o 23 proc. Z kolei w pierwszym kwartale 2017 udało się spółce znaleźć nabywców 169 lokali, a w tym samym okresie zeszłego roku 128, co oznacza wzrost o 32 proc. Firma posiada bank ziemi pozwalający na budowę kolejnych 1350 lokali.

- Obecnie mamy ok. 11 proc. rynku, a nasz wynik za rok 2016 daje nam trzecie miejsce w Trójmieście - mówi Mikołaj Konopka, wiceprezes Euro Stylu, który po przejęciu spółki pełnił będzie funkcję prezesa zarządu.
Pod skrzydła Dom Developmnet przejdzie też praktycznie cała kadra, czyli ok. 70 osób, które w firmie Euro Styl zajmowały się inwestycjami mieszkaniowymi.

Co ciekawe, trójmiejski deweloper nie będzie realizował już projektów komercyjnych.

- Zostały one wydzielone i wejdą w skład Grupy Inopa wraz z budynkiem biurowym C200 i gruntem pod biurowiec C300 w Gdańsku oraz kompleksem biurowym Tensor w Gdyni. Jej właścicielami są dwa fundusze inwestycyjne, z których jeden to FIZ Forum IV - informuje Konopka.
W zarządzie spółki Innopa zasiądą Luiza Gruntkowska i Grzegorz Mikołajczyk. Do firmy przejdzie też kilkunastu pracowników Euro Stylu, którzy zajmowali się tym sektorem działalności.

Euro Styl prowadzi działalność deweloperską od 2007 roku. Dzięki dużemu kapitałowi (pochodzącemu z majątku firmy produkującej meble Black Red White), spółka w krótkim czasie osiągnęła pozycję jednego z liderów na trójmiejskim rynku mieszkaniowym. Jej największym projektem mieszkaniowym jest Nowy Horyzont, który od 2007 roku powstaje na granicy Gdańska i Borkowa. Kontynuacją projektu jest powstające po sąsiedzku Osiedle Cytrusowe. Deweloper realizuje 11 inwestycji w Gdańsku i Gdyni - są to głównie budynki wielorodzinne w segmencie popularnym i premium, ale także osiedla domów jednorodzinnych i budownictwo wysokie (na Przymorzu właśnie powstaje kompleks siedmiu siedemnastopiętrowych budynków osiedla Spectrum).

Zobacz pełne portfolio inwestycji mieszkaniowych Euro Styl

Od 2011 roku firma działa również na rynku nieruchomości komercyjnych. Zrealizowała kameralny biurowiec Opera Office, kompleks BPH Office Park i Tensor w Gdyni. Zmodernizowała też biurowiec C200 Office przy ul. Marynarki Polskiej 169, a w planach ma zbudowanie obok budynku C300.

Zobacz portfolio inwestycji biurowych zrealizowanych przez Euro Styl