• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Forbot stawia na edukację. Biznes robi przy okazji

Robert Kiewlicz
22 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Forbot to biznes, który stawia przede wszystkim na edukację elektroników i robotyków. Na zdjęciu Damian Szymański - twórca Forbota - podczas wręczania nagród w konkursie Gdyński Biznesplan. Forbot to biznes, który stawia przede wszystkim na edukację elektroników i robotyków. Na zdjęciu Damian Szymański - twórca Forbota - podczas wręczania nagród w konkursie Gdyński Biznesplan.

Forbot to blog prowadzony przez Damiana Szymańskiego, absolwenta Politechniki Gdańskiej. Postanowił on profesjonalnie podejść do edukacji dotyczącej robotyki i elektroniki. Pomysł podzielenia się wiedzą w sieci przekształcił w biznes, który docenili jurorzy Jaskółek Przedsiębiorczości i Gdyńskiego Biznesplanu. Jego serwis to pierwszy tak kompleksowy portal prowadzący darmowe kursy dla fascynatów elektroniki. Szymański stawia przede wszystkim na edukację, a biznes chce robić przy okazji.


Co sprawia największy problem młodym przedsiębiorcom?


Fascynacja Damiana Szymańskiego robotami zaczęła się kilkanaście lat temu. - Kiedy miałem 13 lat zacząłem uczyć się programowania. Programowanie komputerów było jednak dosyć nudne. Stwierdziłem, że może zbuduję jakiegoś robota. W miarę upływu czasu zaczęło mi to iść coraz lepiej - mówi Damian Szymański. - W międzyczasie sporo znajomych, którzy też interesowali się robotami, zrezygnowało. Powodem był mała dostępność materiałów na ten temat. Ja "pociągnąłem" temat i skończyłem automatykę i robotykę na Politechnice Gdańskiej. Po drodze budowałem kolejne roboty, startowałem w wielu konkursach. Zdobyłem około 35 nagród za moje konstrukcje. Kiedy uznałem, że już sporo potrafię postanowiłem przekazać tę wiedzę dalej. W 2011 roku uruchomiłem stronę poświęconą elektronice i robotom.

W 2014 roku Szymański wystąpił w konkursie "Jaskółki przedsiębiorczości" i przedstawił plany rozbudowy internetowego serwisu Forbot, który miał stać się profesjonalną platformą do przekazywania wiedzy na temat elektroniki oraz sprzedaż zestawów do samodzielnego programowania i składania robotów.

- Konkurs wygrałem. Uruchomiłem też dodatkowo platformę blogową na której przedstawiam w przystępnej formie wiedzę na temat elektroniki. Stworzyłem się też pierwsze darmowe kursy dotyczące podstawowych zagadnień elektroniki - opowiada Szymański. - W 2015 roku wygrałem Gdyński Biznesplan, co wiązało się z rozpoczęciem sprzedaży zestawów do samodzielnego montażu konstrukcji powiązanych z publikowanymi kursami. Każdy darmowy kurs zawiera listę podzespołów jakie należy skompletować, aby wykonać dane urządzenie. Oczywiście można je zakupić samemu. Można jednak zakupić taki gotowy zestaw u mnie i przeprowadzić wszystkie ćwiczenia z danego kursu na podstawie tych elementów. Docelowo mam zamiar sprzedawać też całe moduły elektroniczne mojego projektu.
Na razie Forbot udostępnia dwa kursy - podstaw elektroniki i podstaw programowania. W przygotowaniu są już kolejne. Na zdjęciu przykład połączonych elementów do kursu programowania mikrokontrolerów.
Na razie Forbot udostępnia dwa kursy - podstaw elektroniki i podstaw programowania. W przygotowaniu są już kolejne. Na zdjęciu przykład połączonych elementów do kursu programowania mikrokontrolerów.

Na razie Forbot udostępnia dwa kursy - podstaw elektroniki i podstaw programowania. Można dzięki temu poznać jak działają diody, rezystory, tranzystory. Wszystkie kursy są darmowe. Użytkownicy płaca jedynie jeśli nie chcą sami kompletować podzespołów potrzebnych do wykonania ćwiczeń. - Mam już zaplanowane kolejne 10 kursów. Będą one przeznaczone zarówno dla osób początkujących jak i bardziej doświadczonych. Ostatnie kursy będą już bardzo zaawansowane i przeznaczone, np. dla absolwentów, którzy chcą nabrać praktyki jako programiści systemów wbudowanych - dodaje Szymański. - W Polsce ludzie nie są przyzwyczajeni do płacenia za treści w internecie. Publikacja darmowa przyciąga bardzo dużą liczbę czytelników. Średnio miesięcznie mój serwis odwiedza ok. 300 tys. osób. Jest to dosyć sporo jeśli weźmiemy pod uwagę, że Forbot to bardzo branżowa strona. Zainteresowanie zestawami też jest duże. W ciągu 1,5 miesiąca sprzedało się już ok. 150 zestawów.

Forbot działa od niedawna jednak w planach ma już wejście z ofertą na rynki zagraniczne. - Nie wiem jeszcze, czy kursy będą udostępniane w języku angielskim czy bardziej skupię się na naszych najbliższych sąsiadach - Czechy, Słowacja. Mam wielu czytelników z tych krajów, którzy obecnie czytają Forbota za pomocą translatora - twierdzi Szymański. - Ludzie coraz chętniej bawią się elektroniką. Jest to po prostu coraz bardziej dostępne. W tej chwili każdy może sobie zbudować w domu automatyczne rolety albo budzik. Ludzie coraz częściej szukają praktycznych informacji na temat elektroniki w internecie. Nie ma właściwie ograniczeń wiekowych. Zainteresowane elektroniką są osoby dla, których jest to hobby jak i praktycy szukający konkretnych rozwiązań. Rynek dotyczący edukacji w dziedzinie elektroniki stale się rozwija, a jak pokazują badania w ciągu 5 lat będzie potrzebnych ok. 2 mln programistów systemów wbudowanych.

Miejsca

Opinie (19) 1 zablokowana

  • Zagadnienia administracyjne w PL skutecznie wybiją z głowy każdy kreatywny biznes. (3)

    Ile razy miałem przyzwoity pomysł... ale o poranku na myśl o tym, z czym by się to wiązało, przechodził mi cały zapał.

    • 12 5

    • twoim problemem jest (2)

      Brak samozaparcia, a nie administracja. Dla.chcącego nic trudnego. Pozdrawiam

      • 6 2

      • akurat pewne bariery administracyjne skutecznie eliminują przynajmniej część jednostek które nie nadają się do prowadzenia (1)

        poza tym przy takim nasyceniu rynku wszelkiej maści doradztw i prawników załatwianie "papierkowej roboty" to nie problem

        • 4 3

        • akurat ufając doradcom i prawnikom można się przejechać

          ja wolę sam czytać, wnikać, analizować, przy doradztwie jednego zaufanego kolegi prawnika z praktyką20-letnią
          samo-nauka jest żmudna, ale przynajmniej nie płacisz komuś ciężkich pieniędzy
          za zonk

          • 3 2

  • Świetny pomysł. (2)

    I to co robi ten gość też zasługuje na podziw i wsparcie. Takich ludzi wg mnie w Polsce brakuje - z pomysłem i pasją, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.

    Niesamowite jest to, że jeden gość zrobił coś czego całe "stado" dziadków z ETI nie potrafiło zrobić przez 40 lat (np. ci z drutów). Ciekawe czy im teraz głupio? Bo wątpię.

    • 29 2

    • (1)

      Dzięki za miłe słowa :)

      • 8 0

      • Panie Damianie

        Zastanawiał się Pan nad tym czy można z takim kursem wejść do szkół? Przecież są środki na różnego rodzaju kółka pozalekcyjne, jest Kuratorium, Samorząd, czy to musi wyglądać tak, jak obecnie? Niedawno widziałem w Sieci dwunastolatka, demonstrującego projekt oparty o moduł radiowy i jestem pod dużym wrażeniem jego wiedzy. A może ja dramatyzuję, może jest inaczej, co Pan o tym sądzi?

        • 0 0

  • (3)

    Ciekawe jak to ma się do kursów robotyki i programowania np. z robocamp.eu a jeszcze ciekawsze, jak te zestawy mają się do oferowany już od 2-3 lat zestawów El-Go http://el-go.pl/ objętych patentem, które uczą dokładnie tego samego - elektroniki i konstruowania zestawów.

    • 2 8

    • (2)

      Dziękuję za zainteresowanie moimi kursami. Proszę porównać zdjęcie z artykułu z produktami linkowanej przez Pana firmy. Moje kursy wymagają użycia zwykłych elementów elektronicznych dostępnych w każdym sklepie. Całokształt kursów nie jest nawet zbliżony do oferty El-Go. Szczerze mówiąc ciężko znaleźć mi nawet dalekie podobieństwo.

      Proszę zapoznać się z moimi kursami: http://forbot.pl/blog/kursy

      • 10 1

      • Hmmm... (1)

        "podstaw elektroniki i podstaw programowania. Można dzięki temu poznać jak działają diody, rezystory, tranzystory."

        • 1 5

        • Jeśli rozważa Pan takie ogólniki, to "identyczne" są również wszystkie praktyczne książki o elektronice, wykłady na uczelniach oraz publikacje Internetowe dotyczące podstaw elektroniki. "Siłą", El-Go prawdopodobnie są, jak sami piszą "nowoczesne, autorskie zestawy montażowe."

          Jeśli ma Pan jakieś konkretne, merytoryczne pytania, co do Forbota, to zapraszam do kontaktu.

          • 7 0

  • Gratulacje.

    • 10 0

  • Brawo za pomysł!

    Gratulacje fajnego projektu! Dużo wytrwałości bo pewnie dużo pracy przed Tobą. :-)
    Gratulacje Damian!

    • 4 0

  • Droga Młodzieży

    Zaklinam Was, odpuśćcie sobie Idole, faktory i tego typu mózgotrzepy, z tego chleba nie będzie. Patrzcie na mnie: 63 lata i na zdjęciu widzę płytkę Arduino, którym się bawię już od roku, mam nawet swój blog. Poszukajcie w sieci "Kurs Arduino od podstaw" (120 zł 7 godz. filmów) na podstawie którego zbudujecie samodzielnie wiele projektów, a przy końcu robota omijającego przeszkody przy pomocy ultradźwięków. W przyszłości może podejmiecie studia na wydziale mechatroniki lub robotyki.
    Pamiętajcie, w Arduino nawet dziewczyna może programować. Forbota nie polecam, nie wiem czemu, ale jest zbyt rozbudowany, zacznijcie od Arduino.cc lub arduino.org, a w ogóle nie będę Wam podpowiadał mądry znajdzie, głupiemu i tak się nie przyda.
    Za parę dni pan gallux będzie smigał po niebie swoim wypasionym quadrocopterem, który też można zbudować w oparciu o Arduino.

    • 5 2

  • Ankieta

    Brakuje odpowiedzi: "ZUS, podatki, biurokracja".

    • 3 1

  • (2)

    Autorowi szczerze gratuluję i jestem dumny!!!

    • 1 0

    • To nie tylko przykre, to jest dramat! (1)

      Mój wnuk uczęszcza do renomowanego liceum w gdańsku, jest tam wiele kółek zainteresowań, nawet kultury żydowskiej, ale nie ma nic z robotyki! Zero. Zastanawiałem się co jest tego przyczyną i doszedłem do wniosku, że to wina kadry. O wiele łatwiej zaproponować jakieś tańce połamańce, smutne pierdy "aktorstwa", ale kiedy trzeba wykazać się konkretną wiedzą to d**a blada, siwy dym.
      tacy ludzie, jak pan damian szymański powinni w takich szkołach być noszeni na rękach i dopieszczani. Dopóki osoby odpowiedzialne za edukację tego nie pojmą, dopóki nie dotrze to pod ich płaskie kopułki, dopóty będziemy w ogonie europy.

      • 1 1

      • i tak i nie

        g@llux, sama matma i fiza nie wystarczy. To właśnie sztuka i szeroko pojęta kultura kształtuje innowacyjnego i twórczego człowieka

        • 1 0

  • 300.000 osób miesięcznie ?

    może masz na myśli odslony ?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Podleśny

Sprawował funkcję Prezesa ATENY w latach 2007-2014. Doskonale zna branżę ubezpieczeniową -...

Najczęściej czytane