Galeria Metropolia otwarta w niedziele. Ile dworca, ile centrum handlowego

21 lutego 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Wioletta Kakowska-Mehring
aktualizacja:15:25 (22 lutego 2018)
Najnowszy artukuł na ten temat

CBRE: 51 proc. Polaków chce powrotu niedziel handlowych

Czy Galeria Metropolia może być dworcem kolejowym? Jeśli zajmie się obsługą pasażerów, czyli np. sprzedażą biletów - to tak. I taki jest plan. Oficjalnie władze tego centrum handlowego nie chcą wykorzystywać luk w mało precyzyjnej ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, ale ich najemcy - bardzo chętnie.Aktualizacja, 22 lutego Oficjalnie władze Galerii Metropolia nie chcą wykorzystywać luk w mało precyzyjnej ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, interpretacje pozostawiają najemcom i jak się okazuje chętnie wspomogą interpretacją prawną.

Po m.in. naszej publikacji Galeria Metropolia postanowiła odnieść się do sprawy także w stosunku do swoich najemców. Otrzymali oni pismo od dyrekcji obiektu i kilkustronicową opinię prawną przygotowana przez Gdańską Grupę Radców Prawnych na temat tego, czy w Galerii Metropolia można będzie handlować w niedziele. Według tej interpretacji będzie można.

W piśmie operator obiektu wylicza, że Galeria jest właścicielem peronu SKM, który "zawiera wszystkie wymagane prawem elementy przystanku kolejowego", obiekt ma dostęp do pozostałych peronów dzięki kładce, już dziś można tam kupić bilety SKM w punktach InMedio, Kolporter czy Świat Prasy, na peronie są kasowniki SKM i PKP TLK, jest też elektroniczny punkt informacji pasażerskiej PKM.

- W wykonaniu umów zawartych z SKM oraz PKP TLK i Intercity do końca lutego 2018 roku w obiekcie uruchomione zostaną kasy z biletami SKM i dalekobieżnymi oraz punkt informacji pasażerskiej - informuje Galeria Metropolia w piśmie skierowanym do najemców, a podpisanym przez dyrektora obiektu Andrzeja Kleina. - W załączeniu do niniejszego pisma przekazujemy Państwu opinie prawną wskazując, że w świetle obowiązujących obecnie przepisów wszystkie lokalne w Galerii Metropolia z racji posiadania statusu dworca mogą być otwarte we wszystkie niedziele w 2018 roku.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, która wchodzi w życie 1 marca tego roku, zakupy bez ograniczeń będzie można robić tylko w dwie niedziele handlowe w miesiącu, w przyszłym roku już tylko w jedną, a w kolejnym w ogóle, oprócz przedświątecznych wyjątków. Pierwsza niedziela bez czynnych sklepów czeka nas już 11 marca.

W ustawie przewidziano jednak sporo wyjątków, o których rozpisywały się media. Eksperci ostrzegali, że pomysłowi handlowcy będą chcieli wykorzystać mało precyzyjne zapisy. Ustawodawcy i pomysłodawcy ostrzegają, że nie pozwolą obchodzić zapisów ustawy.

Czytaj też: Prezydent podpisał ustawę. Po zakupy do showroomu

Być może lada chwila będziemy świadkami pierwszego takiego pojedynku na kruczki prawne w Trójmieście. Jego areną może być Galeria Metropolia we Wrzeszczu.

Na dworcu wolno handlowaćW ustawie znalazł się np. zapis o tym, że handel może się odbywać na terenie dworca kolejowego. Według przepisów "dworzec" to miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów, w którym znajdują się w szczególności: przystanki komunikacyjne, punkt sprzedaży biletów oraz punkt informacji dla podróżnych.

Według naszych informacji z trzech różnych źródeł, ten zapis chce wykorzystać operator Galerii Metropolia w Gdańsku, centrum działającego tuż przy dworcu we Wrzeszczu. No właśnie: "tuż" czy "na" dworcu? Do obiektu można wejść bezpośrednio z peronu SKM oraz z biegnącego pod dworcem tunelu.

Z naszych informacji wynika, że lada chwila w Galerii Metropolia będzie można kupić bilety kolejowe.

- Staramy się zapewnić naszym pasażerom dostęp do biletów SKM wszelkimi dostępnymi kanałami dystrybucji. Na peronie przy Galerii Metropolia spółka PKP SKM w Trójmieście ustawiła automaty biletowe. Nasza kasa usytuowana jest w pobliskim budynku dworca - wylicza Tomasz Złotoś, rzecznik PKP SKM.
Pytamy wprost: czy SKM planuje uruchomienie kasy biletowej w Galerii Metropolia?

- Nie możemy ujawnić szczegółów korespondencji z naszymi partnerami handlowymi. To pytanie należy zadać potencjalnemu wnioskodawcy, czyli Galerii Metropolia - ucina Tomasz Złotoś.
Według naszych informacji, w obiekcie mają powstać nie tylko kasa, ale i poczekalnia oraz kolejowy punkt informacyjny.

Czy tak jest rzeczywiście?

- Od samego początku Galeria Metropolia jest obiektem nierozerwalnie związanym z komunikacją miejską, a w szczególności PKP i SKM. W ramach partnerstwa ze spółkami z grupy PKP wybudowaliśmy dodatkowy peron SKM, kładkę oraz przedłużyliśmy tunel łączący wszystkie perony z dworcem Gdańsk Wrzeszcz i naszą Galerią, koszt ten nie przekładał się bezpośrednio na dochody obiektu. Wierzyliśmy, że ułatwienie podróżnym korzystania z usług kolejowych przełoży się na frekwencje w obiekcie jak i ułatwi korzystanie w przyszłości z oferty Browaru Kulturalnego, w ramach którego już powstaje sala koncertowa, spa oraz restauracja z produkcją piwa - twierdzi Andrzej Klein, dyrektor Galerii Metropolia

"To dawny plan, a nie furtka w ustawie"Według władz obiektu, udogodnienia te po ponad roku działalności centrum zaowocowały faktem, iż dziennie z wyjścia w stronę peronów i dworca korzysta od 6 do 8 tysięcy pasażerów i liczba ta stale rośnie. A co z dworcem i ustawą?

- Już od samego początku w naszych założeniach zakładaliśmy wprowadzenie funkcji dworcowych tak, aby wachlarz usług dla pasażerów był kompletny obejmował poczekalnię, kasy biletowe, informację pasażerską oraz rozbudowaną gastronomię. Pomysł na otwarcie funkcji dworcowych nie został wykreowany na potrzeby chwili, a jest efektem konsekwentnie prowadzonej polityki ułatwiania korzystania z komunikacji publicznej. W Galerii poza handlem znajduje się wiele innych funkcji tj. kino, siłownia, plac zabaw dla dzieci, restauracje i kawiarnie. Wszystkie te funkcje nie są objęte zakazem handlu w niedziele - dodaje Andrzej Klein.

Dworzec będzie, a najemca sam zdecydujeZałożenia założeniami, a wśród pracowników Galerii Metropolia aż huczy. Raczej nie cieszą się z pomysłowości zarządców obiektu i swoich pracodawców. O tym, że będą musieli pracować także w niedziele, bo - jak się okazuje - handlują na dworcu - wielu z nich zostało już oficjalnie poinformowanych.

- Galeria Metropolia mocno naciągnęła interpretację ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Najbardziej rażące jest to, że setki pracowników zostanie pozbawionych wolnych niedziel - pisze nasza czytelniczka, pracownica jednego ze sklepów w tym centrum handlowym.
Gdyby prawnikom udało się obronić pogląd, że ten obiekt ma prawo być otwarty także w wolne niedziele, dodatkowy dzień handlowy mógłby bardzo wzmocnić pozycję Galerii Metropolia. Ustawa o ograniczeniu handlu ma pomóc też w kończącej się komercjalizacji dworca w Sopocie.

Czytaj też: Będziemy walczyć o wolne niedziele - mówi Marek Lewandowski z Solidarności
Czy ograniczenia w niedzielnym handlu będą dla Ciebie kłopotliwe?
47%

tak, w tygodniu nie mam czasu i obawiam się kolejek w soboty

13%

tak, ale przyzwyczaję się

29%

nie, w ogóle mnie to nie dotknie

11%

nie wiem, czas pokaże

zakończona

łącznie głosów: 3985