stat

Dobre powietrze cenniejsze niż złoto? Oryginalna kampania rekrutacyjna

20 lutego 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
neo, ms

Porównanie pracującego w apokaliptycznych warunkach programisty do zrelaksowanego pracą na plaży kolegi z branży ma zachęcić specjalistów IT z południa Polski do przeprowadzki za pracą do Gdańska.Starsi czytelnicy pamiętają film Matrix, w którym główny bohater dostał do wyboru dwie pigułki.

Zażycie niebieskiej miało sprawić, że powróci on do swojego świata, bezpiecznego, komfortowego, ale pełnego ułudy i fałszu. Czerwona pigułka miała mu pozwolić wejść do prawdziwego świata, w którym co prawda jest zimno i straszno, ale w którym samemu można decydować o swoim losie.

Skojarzenie z wyborem dwóch światów nasuwa się po zerknięciu na krążący od kilku dni po internecie plakat, umieszczony na krakowskim przystanku tramwajowym.

Plakat z przymrużeniem oka zestawia pracę dwóch mężczyzn siedzących przed laptopemTen w Krakowie ubrany jest w ochronną odzież, na twarzy ma maskę przeciwgazową, za jego plecami rozciąga się apokaliptyczny krajobraz jak po trzeciej wojnie światowej, a zasnute chmurami niebo pozbawione jest słońca.

Z kolei jego kolega w Gdańsku siedzi zrelaksowany z laptopem na plaży, której czysty piasek zachęca do spacerów boso, klimat jest łagodny jak nad morzem śródziemnym, a niebo piękne niczym na filtrach w Instagramie.

Oryginalna kampania rekrutacyjna specjalistów ITPorównanie równie prawdziwe, jak świat z Matriksa, bo ani w Krakowie nie jest tak strasznie, ani w Trójmieście nie jest tak różowo. Ale wiadomo, że reklama rządzi się swoimi prawami.

Plakat nie powstał na zlecenie agencji promującej gospodarkę Pomorza, lecz dla działającej w Gdańsku firmy z sektora IT. Na swoje stronie informuje ona o trwających rekrutacjach, oferuje bardzo konkretne wsparcie dla decydujących się na przeprowadzkę, podaje imponujące widełki płacowe, jakie oferuje nowym pracownikom.

Pogoda i czystość środowiska argumentem za przeprowadzką?Choć rywalizacja między miastami o turystów, pracowników, mieszkańców nie jest niczym nowym to argumentu o przewadze wynikającej z czystszego powietrza chyba jeszcze nie używano. Nic dziwnego, że pojawia się teraz, gdyż od kilkunastu miesięcy jest to temat bardzo medialny, modny, chętnie dyskutowany. Polacy porównują, które miasta są mniej, a które bardziej narażone na smog. Szukają przyczyn zjawiska, starają się z nim walczyć.

Co prawda nie ulega wątpliwości, że z wielu powodów bardziej uprzemysłowione południe kraju ma większy problem z jakością powietrza w miastach...

...to nie brak też argumentów, że w gruncie rzeczy sytuacja w największych ośrodkach jest podobna, a spektakularne różnice w jakości powietrza pojawiają się rzadko i są wyjątkiem, a nie regułą.Pogoda i czystość środowiska argumentem za przeprowadzką?Czy ten argument może sprawić, że przebierający w ofertach pracy specjaliści od IT wezmą pod uwagę przeprowadzkę z jednego, na drugi kraniec Polski?

Z raportu raport "Sytuacja zawodowa programistów" przygotowanego przez IRCenter.com, Connectis i FILTTR wynika, że dla 80 proc. specjalistów IT to wynagrodzenie odgrywa główną rolę przy wyborze pracodawcy.

Według tego opracowania specjaliści IT w województwie pomorskim zarabiają średnio 6,5 tys. zł. Dyrektorzy inkasują ponad 15 tys. zł, a kierownicy 9 tys. zł brutto. Wysokie pensje są wynikiem tego, że zapotrzebowanie na dobrych programistów wciąż jest ogromne. Niemal każda firma z branży ma wakaty, które chce obsadzić, ale nie ma kim.

O jeszcze wyższych wynagrodzeniach w IT wspomina raport firmy Sedlak i Sedlak. Sęk w tym, że zdaniem jego twórców, w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu płaci się jeszcze lepiej. W tej sytuacji trójmiejskie firmy chętnie sięgają po takie argumenty jak lepszy stan środowiska, atrakcje związane z bliskością morza, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego itp.

O tym, w jaki sposób pracodawcy walczą o najbardziej atrakcyjnych pracowników, pisaliśmy kilkanaście dni temu w artykule Rynek pracy. Czym wygrywamy z innymi miastami.

Czy czyste powietrze, bliskość morza i lasów mogą przekonać do szukania pracy w nowym mieście? Specjaliści nie mają wątpliwości.

- Argumentem, który często pojawia się w dyskusjach o zaletach pracy w Trójmieście jest stosunkowo czyste w powietrze, w porównaniu do takich miast jak Warszawa czy Kraków. Problem smogu staje się coraz bardziej dokuczliwy, a pracownicy coraz bardziej świadomi jego negatywnego wpływu na zdrowie - mówi Karolina Stankiewicz, specjalista ds. rekrutacji z firmy No Problem.
- Trzeba podkreślić, że problem smogu oraz zanieczyszczenia występuje w Trójmieście niezwykle rzadko w porównaniu do innych miast, kluczowych pod względem zatrudnienia w naszym sektorze. Obecnie pracownicy i kandydaci zwracają na to coraz większą uwagę - dodaje Karolina Kucharska z Transcom WorldWide Poland.
Czy jakość powietrza mogłaby cię przekonać do przeprowadzki?
41%

tak, to całkiem dobry argument

47%

tylko w połączeniu z kilkoma innymi atutami miejsca

12%

nie, w ogóle by mnie to nie interesowało w tym kontekście

zakończona

łącznie głosów: 1109

neo, ms

Mogłeś jeszcze nie czytać