Gdyńska elektrociepłownia bezpieczniejsza dla środowiska

23 listopada 2021, 8:00
erka
Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni zyskała nowoczesną oczyszczalnię ścieków w technologii INNUPS. To przełom w usuwaniu metali ciężkich ze ścieków. Więcej zdjęć (1)

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni zyskała nowoczesną oczyszczalnię ścieków w technologii INNUPS. To przełom w usuwaniu metali ciężkich ze ścieków.

mat.prasowe

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni zyskała nowoczesną oczyszczalnię ścieków w technologii INNUPS. To przełom w usuwaniu metali ciężkich ze ścieków.

mat.prasowe

W gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła oddana została do użytku instalacja oczyszczania INNUPS. Dzięki zastosowaniu nowej technologii ścieki oczyszczane są w znacznie wyższym stopniu, niż wymagają tego obowiązujące od sierpnia 2021 r. przepisy unijne. Dodatkowo instalacja umożliwia odzyskiwanie metali wartościowych rynkowo, np. metali ziem rzadkich oraz metali szlachetnych.Elektrociepłownie w Trójmieście rezygnują z węgla. PGE stawia na gaz i OZEDo sierpnia 2021 r. ścieki z mokrego odsiarczania spalin w elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni oczyszczane były do parametrów zgodnych z obowiązującymi regulacjami metodą mechaniczno-chemiczną.

Elektrociepłownia w Gdyni bezpieczniejsza dla środowiskaPo wprowadzeniu nowych, ostrzejszych norm dobudowany został do istniejącej instalacji dodatkowy stopień oczyszczania w opatentowanej przez PGE Energia Ciepła, firmę Purolite i Politechnikę Krakowską technologii INNUPS. Dzięki zastosowaniu nowej technologii ścieki oczyszczane są w znacznie wyższym stopniu, niż wymagają tego obowiązujące normy, a dodatkowo, bez negatywnego wpływu na środowisko, możliwe jest odzyskiwanie metali wartościowych rynkowo, np. metali ziem rzadkich oraz metali szlachetnych.

Innowacyjna oczyszczalnia ścieków gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.


Transformacja energetyczna. Farmy wiatrowe, OZE i elektrownia jądrowa- Mamy świadomość, że jako firma ciepłownicza korzystamy ze środowiska, mając wpływ na jego stan. Prowadzone w PGE Energia Ciepła inwestycje w jego ochronę służą przede wszystkim utrzymaniu zdolności produkcyjnych poprzez zachowanie zgodności z wymaganiami prawnymi. Równie ważną przesłanką jest nasza troska o jak najmniejsze oddziaływanie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na otoczenie - powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Opatentowana technologia oczyszczania ściekówTechnologia INNUPS oparta jest na zastosowaniu żywic jonowymiennych. Ich zastosowanie w procesach uzdatniania wody nie jest nowe. W odróżnieniu jednak od funkcjonujących już rozwiązań rynkowych INNUPS nie powoduje powstawania typowych poprocesowych odpadów niebezpiecznych, których późniejsza utylizacja zwiększyłaby koszty produkcji. Dodatkowo INNUPS umożliwia kontrolowane wyizolowanie koncentratów poszczególnych grup pierwiastków, których stężenie jest bardzo małe. Zastosowanie tej technologii pozwala na pozyskanie kluczowych dla gospodarki koncentratów metali bez degradacji środowiska, co stanowi dodatkowy zysk ekologiczny.

Nowatorska inwestycja w gdańskiej elektrociepłowni PGE- W instalacji INNUPS ścieki oczyszczane są w kilku etapach. Na początku są one podawane na filtry żwirowe i filtr węglowy. W kolejnym etapie trafiają do czterech kolumn jonowymiennych, które zasypane są specyficznymi sorbentami i żywicami jonowymiennymi. Każda z kolumn odpowiedzialna jest za usuwanie innej grupy metali ciężkich. Ostatnia kolumna to tzw. bezpiecznik, który w razie gdyby wystąpiły zaburzenia procesu, jest w stanie usunąć wszystkie metale - tłumaczy Rafał Nowakowski, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju PGE Energia Ciepła. - Dodatkiem do instalacji INNUPS jest instalacja odzysku boru ze ścieków po odsiarczaniu spalin. Bor jest cennym biopierwiastkiem, którego brakuje w polskich glebach. Instalacja ta przewidziana jest do produkcji czystego boranu wapnia, który będzie wzbogacał nawozy do uprawy roślin.
Czy polskie firmy dbają o ochronę środowiska?
25%

tak i jest to coraz powszechniejsze

39%

tak, jednak wciąż zbyt mało

36%

nie, są to sporadyczne zjawiska

zakończona

łącznie głosów: 166

erka

Opinie (16) 3 zablokowane

 • (3)

  A z komina dalej wali ciemny dym. Teraz to już z dwóch kominów.

  • 9 26

  • (2)

   To drugie to nie jest komin tylko skladowisko popiolu, a czarny dym to ci leci z majtek.

   • 13 4

   • leci leci (1)

    ale tylko na starcie, jak rozruszają ją to leci tylko para

    • 1 0

    • Nie wierzę w ten czysty dymek

     Dziwne że to para bo mieszkam w pobliżu i ten dym jak leci na okna to śmierdzi i dusi.Coś tu nie tak z tym oczyszczaniem jak opisują.

     • 1 0

 • (1)

  Tak. Greta będzie szczęśliwa jak po proteście udaje się do Mca na kapanapki i produkuje śmieci.

  • 20 8

  • Walczą z korporacjami, korzystając masowo z ich usług i produktów i tym samym je napędzając. To tak jakby ateista chodził do kościoła dawać pieniądze na tacę.

   • 12 1

 • Dlaczego spalin jako czystego CO2 nie wpompowywują do kawern? (1)

  Udało się zrobić magazyn metanu w Kosakowie...
  Tzn ze można by wypłukać kolejne i wpompowywać tam CO2.
  Za to będą i dotacje unijne i BRAK opłat za emisję CO2!
  Czysty zysk i możliwość Obniżenia ceny ciepła systemowego dla odbiorców

  • 8 6

  • tylko po co komu to co2 w kawernach?

   Nie prościej wpuścić je do lasu, tam w ramach fotozyntezy drzewa przerobią je na tlen.

   • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać