Grupa Przemysłowa Baltic. Nowa spółka połączy stare aktywa

27 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioletta Kakowska-Mehring
Pozyskanie zleceń w energetyce morskiej spółkom ARP ma umożliwić... powstanie nowego holdingu. Więcej zdjęć (1)

Pozyskanie zleceń w energetyce morskiej spółkom ARP ma umożliwić... powstanie nowego holdingu.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Pozyskanie zleceń w energetyce morskiej spółkom ARP ma umożliwić... powstanie nowego holdingu.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Agencja Rozwoju Przemysłu tworzy Grupę Przemysłową Baltic. Co to takiego? To holding, który ma skupić stare aktywa, czyli Stocznię Gdańsk, GSG Towers, Baltic Operator i Energomontaż Północ Gdynia. Według ARP taki twór ma być skuteczniejszy m.in. w zdobywaniu kontraktów z sektora morskiej energetyki wiatrowej.Agencja Rozwoju Przemysłu podjęła decyzję o integracji podległych sobie spółek działających na rynku stoczniowym oraz offshore. W wyniku integracji spółek Stocznia Gdańsk, GSG Towers, Baltic Operator i Energomontaż Północ Gdynia powstanie nowy podmiot, czyli Grupa Przemysłowa Baltic. Według władz ARP integracja ma zwiększyć szansę spółek na udział w łańcuchu dostaw niezbędnych do realizacji polskich inwestycji z zakresu morskiej energetyki wiatrowej oraz w zamówieniach na w pełni wyposażone jednostki dla polskich armatorów. Dywersyfikacja produktowa umożliwi pozyskiwanie zamówień w segmentach produkcyjnych, takich jak okrętownictwo, energetyka wiatrowa oraz konstrukcje infrastrukturalne. Taką nadzieję ma ARP.

- Celem integracji jest przyspieszenie planowanego rozwoju Spółek i poprawa ich rentowności poprzez m.in. integrację i optymalizację sprzedaży, funkcji korporacyjnych oraz wspólne inwestycje w potencjał produkcyjny. Łączny kapitał zakładowy dla Grupy Przemysłowej Baltic to ok 600 mln zł (razem z EPG). Spółka ma na celu rozwój w różnych obszarach działalności, m.in. planuje rozpoczęcie produkcji wież wiatrowych dla morskich farm wiatrowych, usprawnienie oraz wprowadzenie nowych procesów produkcyjnych. W tym celu plan zakłada inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe umożliwiające zwiększenie możliwości produkcyjnych - przekazał Miłosz Marczuk, rzecznik prasowy ARP.

Przedstawiono pierwsze założenia projektu "Stocznia Gdańsk 4.0 - nowy początek"Przypomnijmy, że Skarb Państwa odkupił Stocznię Gdańsk i GSG Towers w lipcu 2018 roku. Zarządzanie tymi aktywami powierzono powstałej wówczas spółce Baltic Operator. Jej zadaniem była "optymalizacja i rozwój firm w szeroko rozumianej międzynarodowej branży stoczniowej, energetyki wiatrowej, offshore (oil&gas) oraz infrastruktury przeładunkowej".

Do holdingu ma też trafić Energomontaż-Północ Gdynia, czyli producent konstrukcji stalowych dla: sektora offshore, energetyki konwencjonalnej, odnawialnej i nuklearnej, przemysłu chemicznego i petrochemicznego, przemysłu okrętowego. Mówi się, że może dojść do przeniesienia zakładu z terenów po Stoczni Gdynia do Gdańska na Wyspę Ostrów.

Była "Stocznia Gdańsk 4.0 - nowy początek" jest "Stocznia OdNowa"W sierpniu 2018 roku uroczyście przedstawiono projekt "Stocznia Gdańsk 4.0 - nowy początek". Na konferencji prasowej w obecności premiera Mateusza Morawieckiego ogłoszono, że zrepolonizowany zakład stawia na konstrukcje stalowe, energetykę wiatrową, a w przyszłości może i statki. Minęły dwa lata i dziś... plan jest ten sam, tylko teraz ma go realizować Grupa Przemysłowa Baltic.

Firmy w Trójmieście. Stocznie i przemysł morskiDwa lata temu zapowiadano też, że w pierwszym okresie najważniejszym zadaniem będzie ustabilizowanie sytuacji finansowej przejętych podmiotów, czyli Stoczni Gdańsk i GSG Towers. Na ten moment obie mają kłopoty finansowe. Spółka GSG Towers za 2018 rok miała ok. 68 mln zł długu, a Stocznia Gdańsk ok. 20 mln zł. Czy odrobiono straty? Nie wiadomo. Wyniki za 2019 rok mają być znane w czerwcu.

Opinie (33) 1 zablokowana

 • (1)

  Buhaha, i kto tam będzie pracować jak setki tysięcy osób pomarło na koronawirusa!?

  • 23 14

  • oby tych betonów komunistycznych najwięcej ... razem z "prezesem " na czele !!!

   • 9 1

 • Od mieszania łyżeczką (2)

  Herbata nie stanie się słodsza a firmy państwowe lepsze i lepiej zarządzane. Długi też nie znikną.

  • 72 3

  • ... ale nowa spółka to nowy zarząd,

   no i nowa perspektywa finansowa dla tych co z zawodu są dyrektorami ...

   • 31 1

  • ale jest sporo kolesi do wykarmienia , obiecane posady itd itp , na nieistniejący port centralny więcej funfli nie da się wepchnąć , przekop mierzei , też cała loża dyrektorów i managerów od nic nie robienia i kasy przytulania , teraz czas wymyslić nowy twór z tegop co jest , nowy zarząd i znowu kilka posadek dla kolesi... jak za komuny

   • 20 3

 • A.CZE - i wszystko jasne (2)

  Andrzej Cz. zostanie handlowym więc można być spokojnym o wyniki.... tak jak spokojny był Vistal Offshore :P

  • 47 1

  • Zapewne... (1)

   Jesteś pracownikiem EPG Gdynia. Andrzej CZE to życie wam uratował w tej waszej komunie!

   • 1 3

   • Takich strat EPG jak za PIS to nigdy nie mial... A nawet jak jakieś były to wynikały z cyklu koniukuralnego, a po kryzysie zyski wracaly.... ale za PIS to hiperbola ukończenie widac

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.