Handel w niedziele. Placówki pocztowe do końca roku i metoda "na rybkę"

15 września 2021, 14:20
VIK
Był patent "na pocztę", będzie "na rybkę"? Może się bowiem okazać, że do handlu w niedziele wystarczy przyjmowanie ryb do magazynu. Więcej zdjęć (1)

Był patent "na pocztę", będzie "na rybkę"? Może się bowiem okazać, że do handlu w niedziele wystarczy przyjmowanie ryb do magazynu.

fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Był patent "na pocztę", będzie "na rybkę"? Może się bowiem okazać, że do handlu w niedziele wystarczy przyjmowanie ryb do magazynu.

fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Posłowie zabrali się za uszczelnianie bubla prawnego jakim jest ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele. Nowelizacją zajmuje się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, a eksperci z Biura Legislacyjnego ostrzegają przed pozostawieniem kolejnej furtki. Był patent "na pocztę", czy będzie "na rybkę"?Posłowie pracują nad uszczelnieniem zakazu handlu, bo ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele stała się fikcją. Życie znów pokazało, że nieprecyzyjne zapisy lub zbyt dużo wyjątków to szansa dla kreatywnych przedsiębiorców. Wyłączenie miało pozwolić na pracę dyżurującym punktom Poczty Polskiej, a stało się wyjściem awaryjnym dla sieci handlowych. Punkt pocztowy w sklepie stał się tym samym, czym była reklama piwa bezalkoholowego w mediach. Tam też "puszczano oko" do klienta.

Czytaj też:

Lidl punktem pocztowym. Jest lista sklepów czynnych w niedzieleWczoraj na posiedzeniu sejmowej komisji poseł PiS Janusz Śniadek zaproponował poprawkę, która wydłuży vacatio legis z 14 dni do trzech miesięcy, dzięki czemu placówki pocztowe w niedziele będą mogły działać jeszcze przez kilka miesięcy.

- W praktyce oznacza to, że zakaz handlu w niedziele do końca 2021 roku - a nawet nieco dłużej - obowiązywać będzie tylko na papierze. Nawet jeśli Sejm uchwaliłby ustawę uszczelniającą jeszcze w tym tygodniu (posiedzenie potrwa do 17 września) bądź na kolejnym posiedzeniu (29-30 września), to i tak Senat będzie miał 30 dni na wprowadzenie poprawek lub odrzucenie ustawy w całości - jedno i drugie skutkowałoby koniecznością dalszych głosowań w Sejmie. Znowelizowana ustawa może opuścić parlament w połowie lub pod koniec października, w takim wariancie weszłaby w życie w drugiej połowie stycznia, a może nawet już w lutym - poinformował portal wiadomoscihandlowe.pl.
Prace trwają, a eksperci z Biura Legislacyjnego już ostrzegają przed pozostawieniem kolejnej furtki. Tym razem związanej z handlem rybami. Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl, pracując nad jednym uszczelnieniem, parlamentarzyści mogą przegapić inną lukę. Posłowie skupili się nad działalnością placówek pocztowych, a one są tylko jednym z 30 wyjątków w ustawie. Innym jest kwestia... handlu rybami.

Okazuje się, że dziś handlować w niedziele mogą gospodarstwa rybackie czy placówki handlowe zajmujące się odbiorem produktów rybołówstwa i akwakultury oraz handlem takimi produktami. Posłowie chcą wykreślić z ustawy ostatni fragment, dotyczący handlu. Eksperci cytowani przez portal wiadomoscihandlowe.pl, zwracają jednak uwagę, że pozostawienie w niezmienionym brzmieniu zapisu o placówkach handlowych zajmujących się "odbiorem produktów rybołówstwa" wprowadzi wątpliwości interpretacyjne. Może się bowiem okazać, że do handlu w niedziele wystarczy przyjmowanie ryb do magazynu.

Posłowie ostatecznie uwag Biura Legislacyjnego nie uwzględnili. Drugie czytanie projektu w Sejmie zaplanowane jest na czwartek.
Czy korzystasz w niedziele z usług „punktów pocztowych”?
58%

tak, skoro pracują legalnie

24%

nie, nie zamierzam

18%

nie wykluczam, ale tylko sporadycznie

zakończona

łącznie głosów: 2567

VIK

Opinie wybrane


wszystkie opinie (266)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać