stat

Identyfikacja wizualna. Jak cię widzą, tak cię piszą

12 lutego 2016 (artykuł sprzed 4 lat)

Czym jest identyfikacja wizualna? To przede wszystkim logo, typografia i kolory firmowe. Ale do czego właściwie jest potrzebna? Czy to przypadkiem nie wymysł agencji reklamowych, próbujących zarobić na nieświadomych klientach?Przeprowadźmy mały eksperyment. Odpowiedz sobie na pytanie: z czym kojarzy ci się wizerunek nadgryzionego jabłka? Z zapachem lata i dojrzewających owoców, czy raczej z nowoczesnymi technologiami? Dlaczego na widok dwóch żółtych łuków umieszczonych na czerwonym tle automatycznie masz ochotę coś przekąsić? A czerwona puszka z napojem? Czy wiesz, jak smakuje napój, który jest w środku?

Tak właśnie działa fenomen przemyślanej i wyrazistej identyfikacji wizualnej znanych marek. Niektóre z nich na stałe wrosły w naszą rzeczywistość - wzorem są firmy, których nazwy używane są jako synonimy określonych produktów - tak jak klasyczne już określenie butów sportowych mianem "adidasów".

Co zatem zrobić, aby firma wyróżniała się na rynku? Z pewnością pomoże spójna i zgodna z profilem działalności kompleksowa identyfikacja wizualna. Logo, krój pisma, kolorystyka materiałów reklamowych, różnorodne materiały referencyjne, czyli m.in. wizytówki, papier firmowy, stopka mailowa, koperty itp. - każdy element powinien być zaprojektowany zgodnie z założeniami komunikacji marki, ale również z uwzględnieniem specyficznych potrzeb klientów, najnowszych trendów, rozwiązań technologicznych, form promocji, opierając się jednocześnie o wciąż udoskonalaną wiedzę projektantów. Wszystkie detale muszą tworzyć jedną spójną całość. Marka posiadająca koherentną i przemyślaną identyfikację wizualną zostanie lepiej zapamiętana. Zbudowana w ten sposób rozpoznawalność marki przekłada się na większe zainteresowanie ofertą, a w rezultacie na wzrost sprzedaży.

Specjalistą w kreowaniu wizerunku i tworzeniu skutecznych kampanii reklamowych oraz PR jest m.in. Apella SA, agencja marketingowa z Gdyni. Korekta lub stworzenie nowej identyfikacji wizualnej to jedno z podstawowych narzędzi używanych przez tę firmę do wykreowania pożądanego wizerunku marki. Doświadczony zespół projektantów i grafików tworzy lub modyfikuje księgi znaku, precyzyjnie określając zasady stosowania poszczególnych elementów identyfikacji wizualnej.

Warto przyjrzeć się wizerunkowi swojej firmy - być może wprowadzenie małych zmian przełoży się bezpośrednio na wyniki sprzedażowe, a charakterystyczny i rozpoznawalny logotyp stanie się gwarancją sukcesu w świecie biznesu.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł