Inwestor dla rafinerii w listopadzie. Zainteresowanie kapitału arabskiego

27 sierpnia 2021, 8:00
Robert Kiewlicz
Już w listopadzie 2021 r. mamy poznać inwestora dla gdańskiej rafinerii. Więcej zdjęć (1)

Już w listopadzie 2021 r. mamy poznać inwestora dla gdańskiej rafinerii.

mat.prasowe

Już w listopadzie 2021 r. mamy poznać inwestora dla gdańskiej rafinerii.

mat.prasowe

Partner, który ma przejąć 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu w Gdańsku ma być znany w listopadzie 2021 r. - poinformował podczas Forum Wizja Rozwoju prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek. Sprzedaż udziałów gdańskiego zakładu to jeden z warunków, pod jakimi Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie gdańskiej spółki przez PKN Orlen. Czy będzie to inwestor z krajów arabskich? W grudniu 2020 r. mówiło się o zainteresowaniu Saudów inwestycją w Gdańsku. Dodatkowo, plotki podsyciła obecność na Forum ambasadora Kataru w Warszawie Abdulla A. Rahman Fakhroo.Partner do przejęcia udziałów w rafinerii w Gdańsku zostanie ogłoszony w listopadzie. Jednak prezes PKN Orlen nie wyklucza, że cały proces zostanie opóźniony o kilka miesięcy.  

Sprzedaż udziałów w gdańskiej rafineriiPrzypomnijmy, że jednym ze środków zaradczych, od jakich Komisja Europejska uzależniła zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, jest zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, co da nabywcy prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie ropy naftowej i benzyny. Jak na razie nie wiadomo, kto przejmie 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos oraz 80 proc. jej stacji paliw.

Saudowie zainteresowani Lotosem?W grudniu 2020 r., według Deutsche Welle, przejęcie części zakładu na północy Polski otworzyłoby dla koncernu z Arabii Saudyjskiej możliwość ekspansji w regionie Morza Bałtyckiego i Europie Środkowej. Czy w grę wchodzą także inwestorzy z Kataru?

Przejęcie PGNiG do połowy 2022 r., Lotosu wcześniejKatarowi najwięcej dochodów przynosi właśnie wydobycie gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Krajowy przemysł koncentruje się nie tylko na wydobywaniu tych surowców, ale i na ich przetwórstwie. W 1971 r. u wybrzeży emiratu odkryto największe złoże gazu ziemnego na świecie - tzw. Pole Północne - o zasobach sięgających 18 bln m sześc., co uplasowało Katar (obok Rosji i Iranu) wśród trzech państw o największych zasobach gazu ziemnego na świecie. Do Kataru należy około 5 proc. światowych rezerw gazu ziemnego. Katar jest obecnie największym eksporterem gazu LNG na świecie.

NIK szykuje się do kontroli fuzji Orlen-LotosNadwyżki z dochodów sektora ropy naftowej i gazu inwestowane są za pomocą państwowego funduszu inwestycyjnego Qatar Investment Authority w aktywa zagraniczne i krajowe. Mają one zapewnić przyszłym pokoleniom dostatnie życie po osiągnięciu przez kraj tzw. oil peak.
Jaka przyszłość czeka gdańską rafinerię po przejęciu przez Orlen?
15%

bardzo dobre posunięcie; wzmocni naszą lokalną gospodarkę

12%

nie mam pewności - ocenię to za jakiś czas

73%

nastąpi marginalizacja zakładu i regionu; skutki będą opłakane

zakończona

łącznie głosów: 1016

Opinie wybrane


wszystkie opinie (256)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.