Jak zarobić na archiwum?

25 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 10 lat)
Robert Kiewlicz

Tysiące kilometrów różnych dokumentów przechowuje gdańska spółka PIKA.Archiwum to słowo kojarzące się nam się z ciemnymi piwnicami i setkami zakurzonych dokumentów. Tak jednak było w dalekiej przeszłości. Gdańska firma PIKA świadczy usługi archiwizacyjne XXI wieku. Spółka powstała w 1992 roku, a obecnie jest jednym z ważniejszych graczy na rynku archiwizacyjnym w Polsce. Powoli wchodzi też na rynki zagraniczne.PIKA usługi świadczy na terenie całego kraju poprzez sieć pięciu Centrów Logistycznych. W planach ma już uruchomienie kolejnych punktów. Od 2005 roku obsługuje także klientów w Czechach i na Słowacji. Prezes spółki, Leszek Kalkowski nie ukrywa, że ambicje jego firmy cały czas rosną.

- Idziemy z duchem czasu. Z pomocą środków finansowych z Unii Europejskiej wdrożyliśmy bardzo nowoczesny system umożliwiający skanowanie dokumentów, archiwum elektroniczne i elektroniczny obieg dokumentów - mówi Kalkowski. - Wyposażyliśmy się też w najnowocześniejszy na świecie sprzęt do skanowania. Nasz park maszynowy jest w tej chwili jednym z największych w Polsce.

Do klientów firmy PIKA należy wiele banków, firm ubezpieczeniowych, instytucji publiczno-prawnych i podmiotów życia gospodarczego z różnych branż. Jak twierdzi Kalkowski branża, w której działa jego firma jest dosyć niszowa. - Od pewnego czasu rośnie jednak zainteresowanie świadczonymi przez nas usługami - dodaje Kalkowski. - Firmy coraz chętniej przekazują ważne dokumenty w ręce specjalistów. W ten sposób oszczędzają sobie problemów z przechowywaniem dokumentów.

Centra logistyczne PIKA są zabezpieczone prawie jak bankowe skarbce. Budynki wyposażone są w specjalne systemy alarmowe i przeciwpożarowe. Wszelkie dokumenty przechowywane w centrach są rejestrowane. Do tego wprowadzone są specjalne procedury, które powodują, że dokumenty nie dostaną się w niepowołane ręce.

- Oczywiście dokumenty przechowujemy nie tylko w formie papierowej. Coraz częstsze jest skanowanie ich i przechowywanie w formie elektronicznej - dodaje Kalkowski. - Z ciekawszych ofert wato też wymienić inwentaryzację środków trwałych i wyposażenia. W tej chwili opracowujemy kompleksową ofertę kompleksowego zarządzania takimi środkami.

Szukasz firm świadczących podobne usługi? Znajdziesz je w katalogu firm Trojmiasto.pl: Archiwa w Trójmieście