Polacy szykują się na wakacje w kraju

17 czerwca 2020, 7:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Markety wydłużają godziny pracy. Niektóre czynne całodobowo

Jeżeli planujemy w tym roku wakacje - to w Polsce. Jeżeli wyjeżdżamy, nie zamierzamy oszczędzać, bo - by zrekompensować sobie czas izolacji - niektórzy chcą wydać więcej niż zwykle. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.Tegoroczny urlop zamierzamy spędzić bardziej swojsko, rodzinnie, bez ekstrawagancji i dalekich podróży. To dobra wiadomość dla trójmiejskich hotelarzy, właścicieli restauracji i lokalnych atrakcji, którzy turystów - szczególnie w tym roku - potrzebują jak kania dżdżu.

Hotele w TrójmieścieAnkieterzy przeprowadzający badanie na zlecenie BIG InfoMonitor zapytali prawie 1,1 tys. Polaków o ich wakacyjne preferencje.

34 proc. miało już plany na wyjazd i tylko 8 proc. z tej grupy zamierzało wyjechać za granicę.

Choć w badaniu nie proszono o podanie wymarzonej "regionalnej destynacji", o tym, że wiele osób w tym roku wakacje spędzi nad Bałtykiem, świadczyć mógł ostatni długi weekend, kiedy na ulicach Trójmiasta pojawiły się tłumy ludzi, a w niedzielę po południu na trasach powrotnych z terenów nadmorskich tworzyły się kilometrowe korki.

Właściciele barów plażowych liczą na rekordowy sezonNa wakacjach nie zamierzamy oszczędzać, a niektórzy chcą wydać więcejCo ciekawe, jeżeli na wakacje już wyjedziemy, to nie zamierzamy szczególnie oszczędzać - to dobra wiadomość dla lokalnych przedsiębiorców. Aż 59 proc. pytanych stwierdziło bowiem, że urlop spędzi tak jak zwykle i nie zamierza sobie niczego odmawiać. Co więcej - 8 proc. urlopowiczów planuje wydać więcej niż zwykle, żeby zrekompensować sobie czas pandemii.

Z badania wynika, że wakacyjny wyjazd co drugi Polak (53 proc.) zamierza sfinansować z oszczędności, a 43 proc. pytanych przeznaczy na ten cel bieżące dochody. 12 proc. pytanych osób zamierza sobie dorobić, by wyjechać na urlop - dotyczy to jednak z reguły osób młodych, między 18 a 24 rokiem życia.

39 proc. osób jeszcze się nie zdecydowałoNa koniec warto wspomnieć o 39 proc. osób, które planów urlopowych w maju jeszcze nie miały. Z badania BIG InfoMonitor wynika, że niezdecydowanie to było motywowane obawami, że na wyjeździe trudniej będzie zadbać o higienę i bezpieczeństwo związane z koronawirusem oraz niepewną sytuacją finansową rodziny.

Ponad jedna czwarta pytanych czekała na rozstrzygnięcie dotyczące możliwości wyjazdów zagranicznych, a co dwunasty nie rozpoczął jeszcze wówczas rozmów na ten temat z rodziną.

W niedzielę, 14 czerwca, z pięknej pogody na plaży w Brzeźnie korzystało sporo osób.
Czy w tym roku musiałe(a)ś zmienić swoje urlopowe plany?
19%

nie, wszystko odbywa się zgodnie z planem

42%

niestety tak

16%

nie wiem, sytuacja jeszcze się nie wyjaśniła

23%

nie mam jeszcze planów na urlop

zakończona

łącznie głosów: 1740