• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kobieta i Mężczyzna liderami pomorskich przedsiębiorstw

13 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Rusza trzecia edycja projektu "Kobieta i Mężczyzna liderami pomorskich przedsiębiorstw" realizowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów. Celem projektu jest uświadomienie istnienia różnic płci i ich wpływu na sposób wykonywania pracy, ze szczególnym uwzględnieniem różnic w kierowaniu zespołami.



Podczas szkoleń ich uczestnicy uczą się dostrzegać różnice, aby efektywnie nimi zarządzać, doświadczają istnienia stereotypów płci w miejscu pracy, aby nie ulegać ich wpływom, zostają przygotowani do zarządzania ludźmi, uczą się zarządzania różnorodnością.

O zarządzaniu różnorodnością opowiada Magdalena Żadkowska, socjolożka, trenerka GFKM, odpowiedzialna za treści merytoryczne Projektu.

Co to jest zarządzanie różnorodnością?

Jest to proces kierowania i komunikacji polegający na aktywnym i świadomym, skierowanym w przyszłość rozwijaniu organizacji opartej na wartościach, wychodzącej od zaakceptowania istniejących różnic, które traktuje jako potencjał rozwojowy. Jest procesem, który tworzy wartość dodaną dla firmy.

Dlaczego mamy uczyć się zarządzania różnorodnością?

Nadal wiele firm zadaje nam to pytanie. Zazwyczaj odpowiedź brzmi: bo dyskryminacja jest zła, zarówno z punktu widzenia moralności, jak i prawa. Ale obecnie inny aspekt staje się coraz bardziej istotny: wiele osób twierdzi, że bardziej zróżnicowana siła robocza może wpłynąć na lepszą efektywność firmy, może pomóc w osiągnięciu jej celów. Może podnieść morale, zwiększyć dostęp do nowych segmentów rynku i produktywność.

O jakie różnice chodzi?

Po pierwsze o różnice płci. Na nich przede wszystkim skupiamy się w naszym projekcie. Kobiety i Mężczyźni różnią się na rynku pracy nie dlatego, że tak chciała natura, że "Mężczyźni są z Marsa a Kobiety z Wenus", ale dlatego, że zostali i zostały wychowane do pełnienia ról męskich i kobiecych tak w domu, jak i w pracy. Współczynnik aktywności zawodowej jest wśród kobiet niższy niż wśród mężczyzn szczególnie w przedziale 20-34 lata. Świadomość gorszej sytuacji kobiet nie wpływa na praktyczne rozwiązania. Nie umiemy radzić sobie z tym, że się różnimy, nie pozwalamy sobie na współpracę, bo patrzymy na wszystko przez pryzmat różnicy płci. Oprócz różnic płci zarządzanie różnorodnością uczy jak współpracować z osobami odmiennymi od siebie pod względem wieku, pochodzenia, koloru skóry czy orientacji seksualnej. Współpracować, by osiągać sukcesy niemożliwe dla zespołów homogenicznych.

Podsumujmy, jakie korzyści daje zarządzanie różnorodnością?

Po pierwsze umacnia wartość kultury wewnątrzorganizacyjnej, po drugie wzmacnia dobrą opinię o korporacji, ponadto pomaga w przyciąganiu i utrzymaniu utalentowanych pracowników oraz polepsza motywację i efektywność istniejącej kadry zwiększając innowacyjność i kreatywność pracowników.

Więcej o szkoleniach i samym projekcie Kobieta i Mężczyzna liderami pomorskich przedsiębiorstw.


Projekt "Kobieta i Mężczyzna liderami pomorskich przedsiębiorstw" realizowany przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Priorytet VIII "Regionalne kadry gospodarki", Działanie 8.1 "Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie", Poddziałanie 8.1.1 "Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw"

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

  • GFKM Gdańsk, al. Grunwaldzka 472

Opinie (7) 1 zablokowana

  • po co (2)

    - Co to jest zarządzanie różnorodnością?
    - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu.

    • 8 3

    • Zarządzanie różnorodnością

      To jest to, czego nie zrealizujemy na szkoleniu, ale że wygraliśmy projekt dotyczący tej tematyki i zgarniemy kasę (Unia przecież stawia), więc inni przyjdą chętni wpiszą sobie do CV, my zarobimy i będziemy mieli poczucie spełnienia obowiązku oraz otwierania ludziom pracy oczy na "nowości". I tak koło fortuny kręci się dalej.

      • 1 2

    • sam fakt, że tego nie wiesz

      potwierdza, że szkolenie jest potrzebne. ale nie przejmuj się, że nie masz kwalifikacji do zarządzania, dzięki temu szkoleniu, inni będą je mieli.

      • 0 0

  • Kolejne wydumane szkolenia po których

    wasze cv i tak nie będzie mocniejsze. Ściema.

    • 7 5

  • wbrew pozorom - to przydatna wiedza (1)

    marudźcie sobie marudźcie polaki. bez publicznego pomarudzenia dzień w Polsce nie jest udany, co nie?ktokolwiek kiedykolwiek prowadził zróżnicowany zespół, wie intuicyjnie, że da się zoptymalizować efekty jego działań sensownie rozdzielając poszczególne zadania. ale wiedza co komu najlepiej nie lezy sobie na wikipedii.a na tym szkoleniu można się nauczyć konkretów.

    • 3 2

    • to znajdz szkolenie

      gdzie nauczysz się wypowiadać zwięźle. Może po prostu Polacy nie są jeszcze tak durni jak reszta świata i wiedzą, że i bez tych szkoleń kierownictwo jest do bani

      • 1 2

  • Pani Magdalena Żadkowska to piękna kobieta!

    Absolwent socjologii (jeszcze z Bielańskiej) gorąco pozdrawia i życzy dużo równouprawnienia.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...

Najczęściej czytane