Kokos.pl znika z rynku pożyczek społecznościowych

9 grudnia 2019, 10:30
Wioletta Kakowska-Mehring

Pierwszy powstały w Polsce serwis pożyczek społecznościowych Kokos.pl po 11 latach istnienia kończy działalność i 11 grudnia zostanie zamknięty. Właściciel serwisu, sopocka firma Blue Media decyzję tłumaczy koniecznością skupienia się na innej działalności.Kokos.pl był specjalną platformą internetową, która zajmowała się pośredniczeniem w udzielaniu pożyczek finansowanych przez zweryfikowanych inwestorów. Niestety, od środy 11 grudnia już nie będzie można zaciągać nowych pożyczek online oraz rejestrować nowych kont. Nadal będzie istniała możliwość zalogowania się do serwisu, spłata aktualnych zobowiązań czy przekazanie środków do inwestorów, którzy udzielili pożyczek.

- Firma Blue Media zdecydowała się teraz skupić na rozwoju innych projektów. Nie planuje dłużej prowadzić działalności pożyczkowej, stąd decyzja o zamknięciu Kokos.pl. Firma intensywnie rozwija obecnie m.in. usługi automatycznych płatności wpisujące się w trend tzw. seamless payments oraz nowe usługi związane z dostępem do informacji o rachunku (AIS) oraz usługi inicjowania płatności (PIS) - tłumaczy decyzję Zuzanna Szybisty z biura prasowego Blue Media.
Przypomnijmy: Kokos.pl, założony w 2008 r., był pierwszym polskim serwisem pożyczek społecznościowych. Przez ostatnie dwa lata serwis się zmieniał, dostosowując się do zmieniającego się rynku i przepisów. W styczniu 2018 r. wprowadził wręcz kluczową zmianę w funkcjonowaniu serwisu. Pożyczek na platformie mogły udzielać wyłącznie firmy wpisane do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Wiązało się to ze zmianami w ustawie o kredycie konsumenckim, a także zmianą podejścia organów nadzorczych do udzielania pożyczek w modelu social lending. Jednak przez te zmiany serwis praktycznie utracił swój społecznościowy charakter.

Firmy finansowe w TrójmieściePożyczka społecznościowa jest umową między osobami prywatnymi, zawieraną bez pośrednictwa banków czy instytucji pozabankowych. Ich rolę pełnią platformy pożyczek społecznościowych, które łączą osoby potrzebujące środków z osobami chętnymi do ich pożyczenia. System ten narodził się w Wielkiej Brytanii i przyjął się w wielu krajach. W Polsce rozwój takich pożyczek od początku był utrudniony z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych. Na rynku oprócz serwisu Kokosa.pl działa jeszcze Finansowo.pl, Fellowfinance.pl, Emonero.pl, a także Mintos.pl dla inwestorów i Capitalclub.pl dla przedsiębiorców.
Czy pożyczki społecznościowe mają szansę rozwinąć się w Polsce?
20%

tak, to dobra alternatywa dla instytucji finansowych

43%

nie, instytucjom finansowym nie jest to na rękę

37%

trudno powiedzieć, potrzebne są jednak przejrzyste przepisy

zakończona

łącznie głosów: 232