stat

Kolejne dostawy ropy z USA dla Lotosu

7 stycznia 2019, 13:30
erka

Umowę terminową na dostawy amerykańskiej ropy naftowej w 2019 roku podpisała Grupa Lotos. Poprzedni kontrakt na dostawy z USA podpisano w 2017 roku. Surowiec będzie dostarczany drogą morską poprzez Naftoport.Pierwszą w historii Polski umowę terminową na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych Lotos zawarł w grudniu 2017 roku. W latach 2017-2018 Lotos sprowadził i przerobił kilka gatunków ropy naftowej z USA. Obecny kontrakt dotyczy dostaw nie mniej niż siedmiu ładunków jednego, wybranego gatunku amerykańskiej ropy naftowej.

W całym 2018 roku rafineria w Gdańsku przerobiła 16 gatunków ropy naftowej z Morza Północnego, Bliskiego Wschodu, Ameryki Północnej i Afryki Zachodniej, a także ropę naftową rosyjską, litewską wydobywaną przez Lotos Geonafta oraz polskie gatunki wydobywane przez PGNiG i Lotos Petrobaltic. Obecnie ok. 30 proc. ropy naftowej przerabianej w gdańskiej rafinerii pochodzi z kierunku innego niż wschodni.

- Działania dywersyfikacyjne są kluczowe dla zapewnienia ciągłości i stabilności dostaw ropy naftowej do rafinerii Grupy Lotos. Dzięki tego typu transakcjom pozyskujemy i utrwalamy doświadczenia przerobowe dla surowców o zróżnicowanej jakości, nawiązujemy i kontynuujemy relacje handlowe z dostawcami ropy z kilku kontynentów. To kluczowe czynniki zapewniające bezpieczeństwo surowcowe Grupy Lotos. Nie bez znaczenia jest również zwiększanie marży przerobowej - podkreśla Jarosław Kawula, wiceprezes zarządu ds. produkcji i handlu Grupy Lotos.

erka