Kolejni inwestorzy na terenach Strefy na Wyspie Ostrów

29 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioletta Kakowska-Mehring

Stocznia Gdańsk od lipca wchodzi z produkcją na tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Wyspie Ostrów. Władze spółki zapewniają, że przyda się i płyta montażowa, i część Hali nr 33. To już kolejna firma, która zainteresowana jest infrastrukturą Strefy na tym obszarze.Porozumienie dotyczy warunków dzierżawy aktywów PSSE i ich ewentualnego nabycia w przyszłości. Chodzi o dzierżawę płyty montażowej o powierzchni ok. 10 tys. m kw. oraz części nawy "C" Hali nr 33 o powierzchni ok. 3700 m kw. Stocznia Gdańsk zamierza prowadzić tam produkcję stoczniową oraz wież wiatrowych typu onshore i offshore.

- Stocznia Gdańsk i GSG Towers dzięki nowym kontraktom stopniowo zwiększają potencjał produkcyjny. Naturalnym kierunkiem dalszego rozwoju jest skorzystanie z możliwości Wyspy Ostrów i terenów pomorskiej strefy, której jesteśmy udziałowcem - powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA, która zarządza Stocznią.

Nowy zarząd Stoczni GdańskW styczniu GSG Towers podpisała z norweską spółką Aker Solutions kontrakt na montaż wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. W ramach zawartej umowy GSG Towers przygotuje montaż, instalację wyposażenia i przeprowadzenie testów funkcjonalności wielkogabarytowych konstrukcji stalowych - templates. Kolejna umowa została zawarta z jednym z największych producentów turbin dla energetyki wiatrowej - Siemens Gamesa (zamówienie na dostawę 14 kompletnych, lądowych wież wiatrowych o wartości ponad 20 mln zł). W ostatnim czasie Stocznia Gdańsk podpisała również kontrakt z fińską spółką Konecranes, w ramach którego będzie produkować dźwigi przeznaczone na rynki Europy i Ameryki Północnej.

Wyspa Ostrów: stoczniowe serce Gdańska - z lotu ptakaFront Wyspy Ostrów zobacz na mapie Gdańska to leżący niemal w centrum Gdańska, bezpośrednio graniczący z 550-metrowymi nabrzeżami Kaszubskim i Trawlerowym oraz Stocznią Gdańsk i dobrze skomunikowany obszar przemysłowy. Modernizacja terenu prowadzona przez PSSE ma stworzyć korzystne warunki także dla innych inwestorów i tych jest coraz więcej.

Przedstawiono pierwsze założenia projektu "Stocznia Gdańsk 4.0 - nowy początek"- Prowadzimy rozmowy z inwestorami zainteresowanymi kolejnym fragmentem Wyspy, który chcemy im wynająć. Są już pierwsi zainteresowani. To świetna lokalizacja dla produkcji stalowej, z dostępem do wody i bocznic kolejowych, z kolejową przeprawą promową. Chcemy, aby cały teren Wyspy został zagospodarowany i stanowił centrum produkcji morskiej, offshore i stalowej, aby stał się organizmem kooperujących firm, udostępniania zasobów technologicznych - mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W wyremontowanej hali nr 26 działa już nowy inwestor, firma Ancora, produkująca nowoczesne mobilne stacje uzdatniania wody i zbiorniki do transportu skroplonego gazu. Infrastrukturą Strefy zainteresowany jest też Mostostal Pomorze.

- Właśnie finalizujemy umowę na dzierżawę kolejnego obiektu, czyli hali należącej do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Wyspie Ostrów. Firma się rozwija, dlatego potrzebujemy przestrzeni do prefabrykacji - poinformował nas Arkadiusz Aszyk, prezes zarządu Mostostalu Pomorze.

Przeprowadzone przez Pomorska Specjalną Strefę Ekonomiczną prace modernizacyjne Hali 33 umożliwią budowę w jej wnętrzu jednostek o długości do 90 metrów, szerokości do 16 metrów i bezpośrednie wodowanie ich z doku lub pontonu. W zrewitalizowanym budynku będzie można także produkować wielkogabarytowe konstrukcje stalowe. Z kolei na budowanej obok płycie montażowej o nośności do 20 ton na metr kwadratowy będą mogły powstawać jednostki o długości do 150 metrów z możliwością wodowania przy Nabrzeżu Trawlerowym. Jeśli zainteresowanie będzie duże, to Strefa rozważy budowę drugiej płyty montażowej.