Kolejne podwyżki cen gazu są nieuniknione. Prezes PGNiG ostrzega

6 października 2021, 9:00
Robert Kiewlicz
- Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski. Więcej zdjęć (1)

- Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.

fot. 123rf/dglimages

- Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.

fot. 123rf/dglimages

- Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował podczas Kongresu 590 prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski. We wrześniu 2021 r. prezes Urzędu Regulacji Energetyki na wniosek spółki PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki (poprzednie zostały zatwierdzone w kwietniu i lipcu 2021 r.).Jak poinformował dziennikarzy prezes PGNiG, spółka będzie starała się składać wnioski taryfowe w taki sposób, by wzrost ceny był jak najmniej dotkliwy dla gospodarstw domowych.

- W rękach prezesa URE jest decyzja, w jakiej skali będzie podwyżka - powiedział Paweł Majewski. - Na pewno wniosek nie będzie taki, jak wzrosty cen gazu, z którymi mamy do czynienia w tej chwili na europejskich giełdach. Jest to działanie zupełnie bezprecedensowe i niespotykane do tej pory. Jest to efekt działań Gazpromu. Mam nadzieję, że Komisja Europejska zacznie teraz dostrzegać, jak może wyglądać szantaż energetyczny ze strony rosyjskiej.

Wyższe rachunki za gazOd 1 października gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny płacą za gaz więcej o 7,4 proc. Prezes URE zaakceptował we wrześniu 2021 r. wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Oznacza to nawet kilkanaście złotych więcej w comiesięcznych rachunkach. To już trzecia podwyżka w tym roku.

Podwyżki cen energii. Prąd i gaz będą jeszcze droższeDla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1, zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 3,36 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność wzrośnie o 4,63 proc. i wyniesie 4,48 zł miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, tj. ogrzewający także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o 13,76 zł miesięcznie więcej (wzrost płatności o 4,89 proc.).

Ceny gazu nadal będą rosłyPowodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG Obrót Detaliczny.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (157)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.