Koncerny energetyczne wnioskują o podwyżki. Ceny wzrosną o 25 proc.

4 listopada 2021, 8:40
erka
Urząd Regulacji Energetyki ustala ceny prądu na 2022 rok. Więcej zdjęć (1)

Urząd Regulacji Energetyki ustala ceny prądu na 2022 rok.

fot. 123rf/ sirastock

Urząd Regulacji Energetyki ustala ceny prądu na 2022 rok.

fot. 123rf/ sirastock

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski od pięciu największych polskich operatorów systemów dystrybucyjnych i czterech tzw. sprzedawców z urzędu - Polskiej Grupy Energetycznej, Enei, Taurona i Energi. Wzrost taryfy ma się przełożyć na wzrost cen na rachunku rzędu 25 proc.URE rozpoczął postępowania taryfowe dotyczące cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawek opłat dystrybucyjnych na 2022 rok. Eksperci oceniają, że podwyżki w taryfie regulowanej mogą wynieść nawet ponad 40 proc. Podwyżki mają dotyczyć cen regulowanych sprzedaży prądu oraz opłat za jego dystrybucję. W wyniku podwyżki taryfy ceny dla odbiorców wzrosną o ok. 25 proc.

Ceny energii będą rosły. W 2022 r. będą kolejne podwyżkiW latach 2020 i 2021, po okresie zamrożenia cen energii elektrycznej w 2019 r., nastąpiły istotne wzrosty tych cen, zwłaszcza w grupie odbiorców przyłączonych do sieci niskich napięć.

Na poziom cen - oprócz rosnących cen węgla i wysokich kosztów uprawnień do emisji CO2 - wpływ miało także zmniejszenie zapotrzebowania na energię w systemie wskutek wybuchu epidemii COVID-19 poprzez wzrost kosztów stałych w przeliczeniu na jednostkę energii.

Coraz wyższe ceny energii elektrycznejMaksymalny wzrost ceny energii w ujęciu rok do roku wyniósł blisko 23 proc. w grupie taryfowej C (skierowana do małych i średnich przedsiębiorców), niewiele mniejszy (ok. 22,5 proc.) był w grupie gospodarstw domowych.

Dodatek energetyczny. Dopłaty do wysokich rachunków za energięWzrost taryf na energię elektryczną na 2021 rok spowodują (łącznie dla sprzedaży i dystrybucji, a więc również z uwzględnieniem opłaty mocowej i innych opłat), że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 9 do ponad 10 proc.

Będą kolejne podwyżki rachunków za prądKolejne wysokie podwyżki są nieuniknione. Analitycy zajmujący się na co dzień spółkami energetycznymi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" twierdzą, że podwyżki jedynie taryfy musiałyby wynieść co najmniej 40-48 proc., aby koncerny energetyczne mogły utrzymać obecną marżę. Może przełożyć się to na wzrost cen na rachunku rzędu 25 proc.
Czy odczuwasz znaczny wzrost cen energii elektrycznej?
84%

tak, jest on coraz bardziej dotkliwy

9%

tak, ale nieznacznie

7%

nie, zupełnie tego nie odczuwam

zakończona

łącznie głosów: 890

erka

Opinie wybrane


wszystkie opinie (176)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać