Koronawirus zatrzymał gdański Pekabex

4 kwietnia 2020, 9:00
Wioletta Kakowska-Mehring
Najnowszy artukuł na ten temat

Zasiłek za izolację nie na śmieciówkach

Koronawirus na kilka dni zatrzymał pracę w należącym do Pekabeksu zakładzie produkcyjnym Kokoszki II w Gdańsku. Stało się tak po tym, jak u jednego z pracowników zakładu wykryto SARS-CoV-2.Spółka informowała o wstrzymaniu produkcji w zakładzie Kokoszki II i poddaniu go procesowi dezynfekcji po tym, jak u jednego z pracowników wykryto koronawirusa. Na początku zakładano, że zatrzymanie produkcji może potrwać nawet do dwóch tygodni. Ostatecznie trwało to zaledwie cztery dni. Wznowienie produkcji zależało od pozytywnej decyzji sanepidu - podał serwis wnp.pl.

- Po otrzymaniu informacji o zakażeniu, powzięto wszelkie środki ostrożności. Wszyscy pracownicy mający kontakt z zakażonym zostali objęci kwarantanną. W dalszym ciągu w Pekabeksie prowadzone są wcześniej wdrożone środki zapobiegawcze - podano w komunikacie.
Od piątku 3 kwietnia produkcja w zakładzie jest stopniowo wznawiana. Pozostałe cztery zakłady produkcyjne grupy kapitałowej pracują normalnie.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeW połowie marca sprawdzaliśmy, jak radzą sobie trójmiejskie zakłady produkcyjne w dobie pandemii. O sytuację pytaliśmy też władze gdańskiego zakładu Pekabex.

- Sytuacja związana z koronawirusem jest poważna. Niemniej Grupa Pekabex funkcjonuje normalnie. Część naszych ludzi pracuje zdalnie - mamy dobrą infrastrukturę IT. W zakładach produkcyjnych wprowadziliśmy wszelkie możliwe środki ostrożności, by skutecznie przeciwdziałać wirusowi. Mimo zaistniałej sytuacji podpisujemy kolejne umowy. Pojawiają się w nich zapisy związane z koronawirusem i ewentualnym jego wpływem na możliwość kontynuacji umowy. Normalnie wygląda nasza działalność eksportowa. Na bieżąco wysyłamy produkty do Skandynawii oraz Niemiec - powiedziała wówczas Beata Żaczek, prezes zarządu Kokoszki SA Grupy Pekabex.
Jak widać, nawet po wdrożeniu procedur trudno uniknąć kłopotów. Choć gdyby właśnie nie procedury, to być może fabryka zatrzymałaby się nie na cztery dni, a na dwa tygodnie.


Grupa Pekabex jest wytwórcą konstrukcji prefabrykowanych. Posiada dwie fabryki w Gdańsku, kolejne w Poznaniu, Warszawie oraz Bielsko-Białej. W kraju realizuje kontrakty z zakresu budownictwa wielkokubaturowego (np. hale produkcyjne, magazyny, obiekty handlowe, dworce, parkingi i biurowce) i inżynieryjnego (np. mosty, tunele). Eksport dotyczy głównie modułowego budownictwa mieszkaniowego kierowanego przede wszystkim do krajów skandynawskich.

Zakład Kokoszki II został uruchomiony pod koniec stycznia tego roku. Jest to jedna z najnowocześniejszych fabryk w Europie, która może wyprodukować do 500 tys. mkw. elementów przeznaczonych w dużej mierze dla budownictwa mieszkaniowego. Nowy zakład jest wyposażony w pełni zautomatyzowane linie do produkcji płyt typu filigran, ścian z podwójnego filigranu i ścian z izolacją, a także ścian pełnych. Wartość inwestycji to ponad 65 mln zł.

Nowa fabryka Kokoszki II Grupy Pekabex.