stat

Ktoś manipuluje akcjami Esotiq & Henderson?

5 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Robert Kiewlicz

Do Komisji Nadzoru Finansowego wpłynęło zawiadomienie od Esotiq & Henderson, spółki z branży mody, o podejrzeniu manipulacji jej akcjami. Działania te miały wpłynąć na znaczne obniżenie akcji spółki notowanej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.- W naszej ocenie, w ostatnim okresie zawartych zostało szereg transakcji na akcjach spółki wpływających w sposób nienaturalny na znaczące obniżenie kursu akcji, a tym samym kapitalizacji spółki, czemu towarzyszą spekulacje informacyjne na forach internetowych o tematyce giełdowej, w efekcie których rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje o spółce oraz formułowane bezzasadne oskarżenia wobec jej organów - twierdzi w komunikacie Adam Skrzypek, prezes zarządu Esotiq & Henderson. - Intencją zarządu Esotiq & Henderson jest niedopuszczenie do dalszych nadużyć, których celem stała się spółka oraz przywrócenie stanu, w którym jej giełdowe notowania akcji będą odzwierciedlały jej rzeczywistą wartość.
Modowa spółka z Gdańska początkowo była notowana na rynku NewConnect, jednak od lipca 2015 roku notowana jest na rynku głównym warszawskiej giełdy. Debiut był udany, a kurs akcji wzrósł na otwarciu o 0,49 proc. do 41,2 zł. Cena emisyjna jednej akcji była równa 38,50 zł. Jednak od tego czasu wartość akcji Esotiq & Henderson systematycznie spada, a w ciągu ostatniego roku walory spółki straciły ponad 80 proc. wartości.

Esotiq & Henderson to przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem, produkcją i sprzedażą produktów odzieżowych i kosmetycznych. Spółka powstała w 2010 roku, po przejęciu od spółki LPP SA działalności w segmencie rynku bieliźniarskiego. Obecnie spółka tworzy multibrandową grupę modową w oparciu o marki własne. Ofertę salonów Esotiq uzupełniają: bielizna damska marki Sexy You o charakterze erotycznym oraz linie kosmetyków Esotiq Formula i Esotiq Natural.

W październiku 2014 roku Esotiq & Henderson zakupił 100 proc. udziałów niemieckiej spółki, która działa obecnie pod nazwą Esotiq Germany GMBH. Pierwsze salony Esotiq zostały otwarte w Stuttgarcie.

Esotiq & Henderson od 2012 roku jest też większościowym udziałowcem spółki Eva Minge Design. Odzieżowe marki własne grupy to Femestage Eva Minge, zaprojektowana dla szerszej grupy klientek, oraz Eva Minge i Eva Minge Milano, którymi sygnowane są najważniejsze kolekcje znanej projektantki. Natomiast topmodelka Joanna Krupa jest akcjonariuszką i dyrektorem kreatywnym marki bielizny Esotiq.
Co wpływa na decyzję o inwestowaniu pieniędzy poprzez giełdę?
58%

chęć szybkiego wzbogacenia się

9%

potrzeba silnych emocji

5%

ciekawość

28%

gra na giełdzie to po prostu sposób na życie

zakończona

łącznie głosów: 197