Lotos Upstream szuka prezesa

14 lutego 2020, 8:45
Wioletta Kakowska-Mehring

W Grupie Lotos znów zmiany. Tym razem chodzi o prezesa zarządu spółki Lotos Upstream, czyli z obszaru wydobycia. Właśnie pojawiło się ogłoszenie o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na tę funkcję.Jeszcze w kwietniu ub. roku informowaliśmy, że w spółce Lotos Upstream powołano nowego prezesa. Został nim Tomasz Maj, menadżer związany z przemysłem naftowym od niemalże 35 lat. W trakcie swojej kariery zawodowej uczestniczył w realizacji wielu projektów w Ameryce Północnej, Afryce Północnej, jak również w Europie. Na stanowisko został powołany w wyniku postępowania konkursowego, ogłoszonego na początku lutego 2019 roku.

Nowy prezes Grupy Lotos. Paweł Majewski powołany przez RNPrzed Tomaszem Majem spółką Lotos Upstream zarządzał (od listopada 2017 roku) Gavin Graham. On był związany z branżą naftową od prawie 40 lat. Specjalizował się w poszukiwaniu zasobów i zagospodarowaniu złóż. Pracował w branży oil&gas w wielu lokalizacjach na całym świecie: Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Europie.

Czy tym razem znów uda się pozyskać dla tej spółki prezesa z dużym doświadczeniem w branży? Na stronie internetowej Grupy Lotos pojawiło się ogłoszenie o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na funkcję prezesa zarządu spółki Lotos Upstream IV kadencji, w którym zawarto kryteria. Termin zgłoszenia ofert upływa 24 lutego.

Lotos Upstream jest spółką zajmującą się świadczeniem usług zarządzania oraz wsparcia spółek z własnej grupy kapitałowej, których podstawową działalnością jest poszukiwanie, wydobycie i sprzedaż węglowodorów. Spółka powstała w wyniku restrukturyzacji kapitałowej segmentu poszukiwawczo-wydobywczego Grupy Lotos, która miała miejsce w latach 2017-2018.

Przypomnijmy, że wakatów w zarządach w spółkach Grupy Lotos jest więcej. Rada Nadzorcza spółki Lotos Petrobaltic prowadzi postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko członka zarządu ds. finansowych. Dotychczas zarząd Lotos Petrobaltic był dwuosobowy: prezes Grzegorz Strzelczyk i wiceprezes ds. operacyjnych Sławomir Sadowski. Z kolei do Lotos Lab, czyli spółki świadczącej usługi w zakresie badań produktów naftowych, wód, ścieków oraz środowiska pracy poszukiwany jest prezes.
Częste zmiany kadrowe w spółkach państwowych to:
15%

normalna rzecz, podobnie jest także i w firmach prywatnych

19%

niepokojąca sytuacja - warto, aby rządzący się temu przyjrzeli

66%

naganna sprawa - nie wolno tak traktować wspólnego majątku

zakończona

łącznie głosów: 341