stat

Ropa z Primorska zamiast rurociągiem Przyjaźń

10 maja 2019, 9:35
Robert Kiewlicz

W związku z zamknięciem rurociągu "Przyjaźń", Lotos podjął decyzję o zakupie surowca z Rosji drogą morską z portu w Primorsku. Przypomnijmy, że od 19 kwietnia 2019 roku do polskiego systemu rurociągowego dostarczana była zanieczyszczona ropa naftowa Rebco z Rosji. Poziom zanieczyszczenia mógł spowodować fizyczne uszkodzenia instalacji rafineryjnych. Dlatego podjęto decyzję o wstrzymaniu odbioru ropy.


- Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu produkcji, rafineria w Gdańsku cały czas pracuje przy pełnym wykorzystaniu swoich nominalnych mocy wytwórczych. Zważywszy na dobro klientów, priorytetem było i jest nieprzerwane zaopatrywanie naszych stacji w paliwa najwyższej jakości - informuje Lotos w komunikacie.
W Grupie Lotos powstał również zespół ekspertów, który rozpatruje różne rozwiązania, współpracując w tym zakresie z pozostałymi podmiotami korzystającymi ze wspólnej infrastruktury przesyłowej. Jednocześnie koncern ustala adekwatne rozstrzygnięcia w ramach obowiązujących umów i przepisów prawa.

W celu ochrony polskiego systemu przesyłowego i instalacji rafineryjnych, PERN wstrzymał odbiór dostaw zanieczyszczonej ropy z białoruskiego sytemu przesyłowego do bazy w Adamowie. Spółka podjęła taką decyzję na prośbę klientów, dla których świadczy usługę transportu rurociągowego zakupionej przez nich ropy.

PERN jest w stałym kontakcie z rafineriami, w zakresie parametrów przekazywanej ropy. Trwają dalsze uzgodnienia z klientami odnośnie planu powrotu do sytuacji wyjściowej oraz metody dalszego oczyszczania surowca klientów PERN. Rafinerie obsługiwane przez PERN przerabiają ropę naftową. Spółka udostępnia im surowiec zgromadzony w systemie bądź dostarczany przez Naftoport w Gdańsku.